Pieteikšanās studijām augstskolās pirmajās dienās norit samērā gausi

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Pieteikšanās studijām pirmajās dienās norit samērā gausi, jo šī gada vidusskolu absolventi vēl nav tikuši pie eksāmenu rezultātiem. Tas notiks šodien, un tad augstskolas sagaida studētgribētāju pieteikumu pieplūdumu. Šobrīd 12 augstskolās ir iespējams pieteikties vienotajā uzņemšanas platformā portālā "latvija.lv", paralēli notiek atsevišķas uzņemšanas arī citās augstākās izglītības iestādēs.

Pieteikšanās studijām augstskolās pirmajās dienās norit samērā gausi
00:00 / 11:32
Lejuplādēt

Šajā nedēļā ir sākusies pieteikšanās studijām pamatstudiju programmās Latvijas augstskolās. 12 augstākās izglītības iestādēs, tostarp Latvijas Universitātē (LU), Rīgas Tehniskajā universitātē (RTU) un Vidzemes Augstskolā, no pirmdienas var studijām pieteikties vienotajā elektroniskajā platformā "latvija.lv". Nemainīgi pieteikumus var izveidot elektroniski tad, ja vidējā izglītība iegūta Latvijā.

Kā norit pieteikšanās studijām?

"Tie, kuri vidējo izglītību ir ieguvuši laika posmā no 2019. gada, – tie šos pieteikumus varēs apstiprināt attālināti, vispār klātienē neierodoties. Protams, tur ir nosacījumi, kuriem jāizpildās, un atsevišķiem cilvēkiem varētu nebūt šādas iespējas, bet lielākajai daļai šādai iespējai vajadzētu būt. Tas nebūt neliedz ierasties kontaktpunktos gan apstiprināt, gan konsultēties ar konsultantiem tad, ja šāda vajadzība rodas. Protams, pieteikumu varēs apstiprināt arī Latvijas Universitātes datorklasē un sliktākajā gadījumā arī aizpildīt pie reģistratora," stāstīja LU Studentu servisu departamenta direktors Jānis Saulītis.

Pieteikumu apstiprināšana klātienē sāksies 6. jūlijā un ilgs līdz 12. jūlijam. Pēc tam notiks konkurss un daļā studiju programmu arī iestājpārbaudījumi. Piemēram, LU tie notiks attālināti – rakstiskā daļa speciālā mācību vidē un pārrunas "Zoom" platformā. Un pēc tam sekos līgumu parakstīšana.

Otro gadu caur vienoto pieteikšanās platformu studētgribētāji var pieteikties arī mācībām RTU.

"Tiem, kas stājas studēt un vēlas studēt, ierosinu veidot e-parakstu. Jo, stājoties augstskolā, elektroniski pieteikties var ar internetbankas starpniecību. Bet līguma parakstīšana notiek divos veidos – vai nu students nāk klātienē, vai ir iespējams to izdarīt attālināti ar e-parakstu. Tādēļ aicinām to izveidot, un tad nebūs jāierodas līdz pat studiju sākumam klātienē. Tas domāts ērtībai jaunietim, kurš varbūt neatrodas Rīgā, viņš to visu var izdarīt attālināti," sacīja RTU Uzņemšanas nodaļas vadītāja Inesa Bušovska.

Šobrīd ir pagājušas divas dienas, kopš studētgribētāji var sākt pieteikumus aizpildīt. Augstskolās skaidroja, ka pieteikumu skaits pirmajās dienās nav pārāk atšķirīgs no citiem gadiem, taču kopumā tendences pašlaik ir grūti vērtēt. Arī tāpēc, ka šī gada vidusskolu absolventi vēl nav saņēmuši eksāmenu rezultātus.

Līdz ar to šobrīd pieteikumus, visticamāk, vairāk veido tie, kas vidusskolu absolvējuši jau iepriekš.

"To tā nevar novērtēt. Vēl jau šī gada absolventiem nav sertifikātu, un tāpēc viņiem arī īsti nav intereses sistēmā vispār nākt un skatīties, un veidot pieteikumus. Vakar bija jau cilvēki veidojuši pieteikumus, pa dienu bija kādi 600 pieteikumi izveidoti. Tā kā cilvēki interesi izrāda, bet nav nekādas iespējamības pateikt, vai tas ir vairāk vai mazāk. Tas nav salīdzināms," skaidroja LU pārstāvis Saulītis.

LU ik gadu pamatstudiju programmās uzņem vairāk nekā 3000 studentu. Pašlaik augstskolās lielas izmaiņas studentu skaitā pandēmijas dēļ neprognozē, skaidroja Vidzemes Augstskolas rektors Gatis Krūmiņš. Viņš cer, ka augstskolā šogad uzņems 300–350 jauno studentu.

"Mana personīgā prognoze ir tāda, ka īpaši dramatiski nemainīsies nevienā virzienā. Es domāju arī par tūrismu – kādreiz šādas situācijas var nospēlēt arī pretēju lomu, ka vienkārši drīzāk šī interese var pieaugt, jo cilvēki ir noilgojušies, viņi grib kaut kur braukt. Es galīgi neesmu gatavs šo nozari norakstīt. Es domāju, ka tai ir milzīgs potenciāls gan Latvijā, gan pasaulē. Līdz ar to mēs uzņemsim gan bakalaura, gan maģistra studiju programmā tūristus un ar to problēmu mums nebūs. Bet par studentu interesi ir jāskatās tā situācija kopumā – vai cilvēki vēlēsies vēl mācīties. Es domāju, ka šajā gadījumā liela nozīme būs tam, kā nozares un valsts komunicēs. Un, ja valsts tagad tiem, kas ir absolvējuši vidusskolas un ir nomocījušies ar attālināto [mācīšanos], teiks, ka tagad stājieties augstskolās, kur tas pats turpināsies... Es domāju, ka tie, kas šaubīsies, viņi drīzāk pagaidīs vienu gadu un strādās," vērtēja Krūmiņš.

Taču, kā ar jauno studentu uzņemšanu sokas nozarei, kas ar pandēmiju cīnās frontes līnijās – medicīnai? Rīgas Stradiņa universitātē (RSU) ik gadu uzņemšana notiek neatkarīgi no kopējās elektroniskās pieteikšanās portālā "latvija.lv". Tā sākās jau 1. jūnijā, kad savus pieteikumus sāka iesniegt citos gados vidusskolu absolvējušie jaunieši. Arī RSU reflektanti pieteikumu aizpilda un apstiprina attālināti. 

"Katru gadu RSU uzņem 2500 jaunos studētgribētājus. Šobrīd ir pāragri vēl spriest gan par vietējo studentu uzņemšanu, gan par ārvalstu studentu uzņemšanu, jo šie procesi ir tikko sākušies. Vairāk par to varēsim runāt 12. jūlijā," teica RSU Studiju departamenta direktore Indra Treija.

Tātad 11. jūlijā pieteikšanās noslēgsies kā RSU, tā arī vienotajā pieteikšanās sistēmā, kurā pēc tam norisināsies konkurss. Pirmās kārtas rezultāti tiks paziņoti 16. jūlijā, bet otrās kārtas – 20. jūlijā.

Un pēc līgumu parakstīšanas gan izglītības iestādes, gan topošie studenti gatavosies jaunajam studiju gadam. 

Kā notiks mācības augstskolās? 

"Attiecībā uz studiju darbu augstskolās, mēs esam konsultējušies ar rektoru padomes pārstāvjiem un izveidojām arī ekspertu grupu, kur mēs lielā vienprātībā nonācām līdz tam, ka Covid-19 sertifikāts būtu pamats studiju atsākšanai klātienē. Mēs esam izrunājuši, ka ir liela prioritāte uzsākt arī augstāko izglītību klātienē un tas ir ļoti būtiski, lai nodrošinātu labu augstākās izglītības kvalitāti, it sevišķi jomās, kuras saistītas ar profesionālām, reglamentētām programmām," sacīja Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) valsts sekretāra vietnieks Dmitrijs Stepanovs.

Par to, ka vismaz daļa studiju jāatsāk klātienē, vienisprātis ir arī augstskolas. Stepanovs stāstīja, ka ir paredzēti divi drošības režīmi. Viens, ja akadēmiskais personāls un studenti ir pilnībā vakcinēti vai pārslimojuši, tad varētu strādāt bez īpašiem epidemioloģiskās drošības pasākumiem. Taču, ja augstskola lemj strādāt daļēji drošā režīmā, kur klātienē būtu iespēja atrasties arī cilvēkiem ar negatīvu Covid-19 testu, tad būtu jāievēro arī papildu epidemioloģiskās drošības pasākumi. Kā to reāli izpildīt, jālemj pašām augstskolām.

"Mūs augstskolas arī informēja, ka tajos gadījumos, kad notiek teorētiskās lekcijas, piemēram, kur ir 100–200 studējošie vienā auditorijā – šādas lekcijas varētu vismaz vēl rudenī noturēt attālināti. Tajās studiju programmās, kur tiešām ir pierādījies, ka daļu var īstenot attālināti, tad augstskolas to var darīt. Bet būtiskākais nosacījums, kas augstskolām jāņem vērā, ir izvērtēt studiju kvalitāti, un, ja attālinātas studijas kvalitāti samazina, tad to organizēt tikai klātienē," stāstīja Stepanovs.

Piemēram, RSU jau nolemts, ka studijas septembrī vēl notiks attālināti, izņemot pirmā kursa sociālo zinātņu fakultātes studentiem, bet no 5. oktobra visi studenti varētu atgriezties klātienē. Protams, ar tiem pašiem nosacījumiem – ja ir vakcinācijas, izslimošanas vai testēšanās sertifikāts. 79 universitātes studenti aicina atcelt rīkojumu un ļaut klātienē studēt visiem. Taču, ja tas netiks darīts, tad apmaksāt nevakcinētiem un neizslimojušiem studentiem Covid-19 testus.

"Protams, ir studējošie, kas iebilst pret šādu kārtību. Viņiem ir iespēja nokārtot testus un iesniegt rezultātus. Kā arī mums ir paredzētas hibrīdapmācības, kas vienlaicīgi nozīmē, ka studējošie var atrasties gan auditorijā, gan arī attālināti," sacīja Treija.

Tātad vienu un to pašu lekciju students varēs klausīties gan klātienē, gan vajadzības gadījumā no mājām. Treija skaidroja, ka liela daļa studentu gan esot vakcinējušies, jo to pieprasa praktiskās apmācības klīnikās. Pagaidām neesot indikāciju, ka šo prasību dēļ studenti izvēlētos pārtraukt studijas izglītības iestādē.

Tikmēr Vidzemes Augstskolā vēl skaidri lēmumi par studiju procesu pieņemti nav; sekojot epidemioloģiskajai situācijai, centīsies studijas pēc iespējas organizēt klātienē.

"Domāju, ka šajā gadījumā no mūsu puses nebūs nekas tāds, ka mēs mēģināsim kaut kā nodalīt un teikt, ka nevakcinētie vai tie, kam nebūs šis sertifikāts, nevarēs piedalīties klātienes studijās. Vismaz šobrīd izskatās, ka mēs neko tādu nedarīsim," sacīja Krūmiņš.

Vienlaikus augstskolas ir gatavas, epidemioloģiskajai situācijai pasliktinoties, atgriezties pie attālinātām studijām, skaidroja RTU Uzņemšanas nodaļas vadītāja Inesa Bušovska. "Mēs lekcijas plānojam gan attālināti, gan klātienē. Duālā veidā. Lai nebūtu situācijas, ka mēs neesam gatavi jebkuram studiju procesam, ja valstī nosaka atkal jaunus ierobežojumus."

Sarežģīts darbs būs tiem augstākās izglītības darbiniekiem, kam jārūpējas par studiju saturu un jāgatavojas gan klātienes studijām, gan potenciāli attālinātām mācībām, uzskata augstskolās. Neskatoties uz apstākļiem, visās iepriekšminētajās augstākās izglītības iestādēs tiek atvērtas jaunas studiju programmas un gaidīti daudzi jauni studētgribētāji.

"Varu novēlēt jaunajiem potenciālajiem studentiem neatstāt visu uz pēdējo dienu. Tajā pašā laikā neskriet visiem pirmajā dienā uz universitāti, kad tas ir iespējams, bet ļoti rūpīgi iepazīties ar uzņemšanas noteikumiem un prasībām. Un vēlu veiksmi iegūt savu kāroto studiju vietu," sacīja LU pārstāvis.

Tātad pieteikšanās studijām noslēgsies 11. jūlijā. Taču pirmos datus par studentu aktivitāti šajā gadā varētu saņemt jau nākamnedēļ.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti