Medicīnas darbinieks apsūdzēts par to, ka, būdams valsts institūcijas pilnvarota persona, gan pats, gan ar starpnieka iesaisti pieprasīja un pieņēma materiālas vērtības par fiktīvu vakcināciju. Tāpat šī persona apsūdzēta par to, ka patvaļīgi piekļuva automatizētās datu apstrādes sistēmas resursiem, kā arī veica apzināti nepatiesas informācijas ievadīšanu automatizētā datu apstrādes sistēmā.
Savukārt otra lietā apsūdzētā persona atbalstīja materiālu vērtību prettiesisku pieprasīšanu un pieņemšanu.
Medicīnas sistēmas darbinieks bija pilnvarots nodrošināt precīzu pacientu datu apstrādi saistībā ar vakcinācijas pret Covid-19 organizēšanu un veiktās vakcinācijas dokumentēšanu e-veselības sistēmā.
Pērn oktobrī kāda izmeklēšanā noskaidrota persona vērsās pie minētā vīrieša, lai noskaidrotu cilvēkus, kuri veiktu viltotu vakcinācijas pret Covid-19 sertifikātu izgatavošanu. Medicīnas darbinieks norādījis, ka šāda informācija ir zināma un noskaidros to detalizētāk.
Vēlāk abi vēlreiz sazinājušies, un medicīnas darbinieks pieprasījis 1000 eiro par it kā notikušu vakcināciju pret Covid-19 divām personām ievadīšanu e-veselības sistēmā, tādējādi padarot pieejamus Covid-19 sertifikātus. Nauda esot bijusi jāmaksā divās daļās.
No sprieduma izriet, ka izmeklētāji jau bija sākuši speciālo izmeklēšanas eksperimentu un medicīnas darbiniekam tika nosūtīti divu personu dati.
Pēc tam naudas savākšana notika, izmantojot lietā apsūdzēto starpnieku.
Medicīnas darbiniekam tiesa piemēroja brīvības atņemšanu uz vienu gadu un sešiem mēnešiem un probācijas uzraudzību uz vienu gadu. Tāpat tiesa nolēma atņemt tiesības ieņemt ārstniecības iestādes klientu un pacientu reģistratora amatu uz diviem gadiem. Tiesa gan brīvības atņemšanas sodu noteica nosacīti ar pārbaudes laiku uz diviem gadiem.
Otrajai lietā apsūdzētajai personai tiesa piemēroja 150 stundas sabiedriskos darbus.
KONTEKSTS:
Saeima pērn lēma, ka par viltota Covid-19 vakcinācijas, testēšanas vai pārslimošanas sertifikāta iegūšanu vai glabāšanu noteikta kriminālatbildība. Noteikts, ka par šādiem pārkāpumiem sodīs ar brīvības atņemšanu uz laiku līdz vienam gadam, īslaicīgu brīvības atņemšanu, piespiedu darbu vai naudas sodu. Vienlaikus paredzēts, ka no kriminālatbildības varēs atbrīvot tās personas, kuras pēc noziedzīgo darbību izdarīšanas labprātīgi paziņos par notikušo un aktīvi veicinās tā atklāšanu un izmeklēšanu.
Pagājušā gada decembra beigās policija ziņoja par 20 medicīnas darbiniekiem, kuri aizturēti saistībā ar fiktīvu Covid-19 vakcināciju un viltus sertifikātu tirgošanu.