Piespiedu nomas maksas apmēru, visticamāk, regulēs jaunajā likumā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Pēc nepilna mēneša – 1. maijā - stāsies spēkā Satversmes tiesas pērn pieņemtais spriedums, ar kuru atceltas likuma normas, kas ierobežoja nomas maksas apmēru zemes piespiedu nomas gadījumos. Šo datumu ar bažām gaida daudzu daudzdzīvokļu namos esošu dzīvokļu īpašnieki, kas baidās, ka pēc 1. maija strauji pieaugs nomas maksa par zemi.

Piespiedu nomas maksas apmēru, visticamāk, regulēs jaunajā likumā
00:00 / 02:44
Lejuplādēt
Lai arī Satversmes tiesas spriedums, ar kuru atceltas patlaban spēkā esošās likuma normas, kas ierobežo zemes piespiedu nomas maksas apmēru, stāsies spēkā jau pēc dažām nedēļām, Saeimas Valsts pārvaldes komisija otrdien, 2. aprīlī, nolēma tomēr nesteigties ar jaunu ierobežojumu noteikšanu. Priekšlikumus, kas paredzēja ierobežot nomas maksas apmēru un uzlikt jaunus pienākumus zemes īpašniekiem, bija sagatavojusi "Saskaņas" deputāte Regīna Ločmele-Luņova.

 

Tieslietu ministrs Jānis Bordāns (Jaunā konservatīvā partija) uzskata, ka tagad, kad Tieslietu ministrija ir sagatavojusi jaunu piespiedu nomas regulējumu, nav nepieciešams riskēt, pieņemot jau esoša likuma grozījumus, kas atkal var tikt apstrīdēti Satversmes tiesā.

"Mans aicinājums šobrīd ir, ka mēs neradām jaunus, maldinošus likumus. Mēs te maldinoši pieņemsim tiesību normas, pie kuru atcelšanas paralēli jau strādājam. Mēs šobrīd strādājam pie šo normu izbeigšanas. Manuprāt, mēs izmantojam nelietderīgi laiku, analizējot detaļas, kas ir analizētas jau divdesmit gadus," sacīja Bordāns.

Ločmele-Luņova gan skaidroja, ka viņas mērķis, iesniedzot priekšlikumus par jaunu piespiedu nomas maksas ierobežojumu noteikšanu, ir pasargāt daudzdzīvokļu namos dzīvojošos iedzīvotājus.

Tikmēr Saeimas Juridiskā biroja speciālisti uzsver – Satversmes tiesas spriedums par ierobežojumu atcelšanu vēl nenozīmē, ka tagad zemes īpašnieki varēs vienpersoniski lemt par to, cik lielai jābūt nomas maksai.

"Turpmāk pastāvēs attiecības, kas būs noslēgtas, abām pusēm noslēdzot līgumu, kas ir spēkā, kamēr abas puses nevienojas par citiem, vai kamēr likumdevējs nepateiks, ka šie noteikumi vairs nav spēkā un tagad tas regulējums būs likumā. Vai arī tā būs tiesa, kas būs noteikusi, kādiem šiem procentiem būs būt nomas tiesiskajās attiecībās," norādīja Saeimas Juridiskajā birojā.

TM piedāvājums paredz, ka piespiedu nomas gadījumā ikgadējā nomas maksa ir 4% no kadastrālās vērtības. Plānots, ka likums stāsies spēkā no nākamā gada, bet gadījumos, kad zemes īpašnieks ar nomnieku jau vienojušies par citu nomas maksas apmēru, jauno prasību ieviešanai tiks dots vienu gadu ilgs pārejas laiks.

KONTEKSTS:

Latvijā jau vairāk nekā 25 gadus pastāv piespiedu dalītā īpašuma problēma, kad daudzos gadījumos zeme zem ēkām pieder citiem īpašniekiem. Likumdevējs to ir centies risināt, tomēr līdz rezultātam nav tikts – arvien īpašumi ir dalīti, kā dēļ veidojas strīdi par augstām nomas maksām.

Latvijā piespiedu dalītajā īpašumā ir 3677 daudzdzīvokļu mājas, ko veido gandrīz 111 000 dzīvokļu. Savukārt zeme zem šīm mājām pieder divreiz lielākam īpašnieku skaitam. Turklāt Satversmes tiesa atzinusi, ka nedrīkst piespiedu kārtā samazināt zemes īpašniekam maksājamo nomu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti