Ārpus Rīgas

Lauksaimnieki: Ražas vairāk ietekmēs ilgstošais sausums nekā salnas

Ārpus Rīgas

Zemeņu lasīšana Launkalnes "Ludzītēs" - jauniešiem nopietns darbs, pieredze un laba alga

Pieslēgšanās ūdensvada sistēmai Daugavpilī atduras pret iedzīvotāju maka plānumu

Pieslēgšanās centralizētajai ūdensvada sistēmai Daugavpilī atduras pret iedzīvotāju maka plānumu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

Daugavpilī turpinās Eiropas savienības Kohēzijas fonda atbalstītā projekta “Ūdenssaimniecības attīstība Daugavpilī” īstenošana. Daugavpilī šīs sistēmas modernizācijā ieguldīti ap 20 miljoni eiro, taču uz šī gada sākumu tikai 15% no namīpašumiem, uz ko bija vērsta modernizācija, pieslēdzās centralizētajai ūdensapgādes vai kanalizācijas sistēmai. Galvenais iemesls – iedzīvotāju nespēja pieslēgumu apmaksāt.

Lai sekmētu procesu, šogad pašvaldība budžetā iekļāva vairākus simtus tūkstošus eiro, lai atbalstītu mazaizsargātākās grupas un piešķirtu līdzfinansējumu šo pieslēgumu veikšanai. Iedzīvotāji to izmanto aktīvi, bet ne visi to var, daudz arī sarežģījumu atbalsta saņemšanā, apliecina pašvaldībā. Pēc prognozēm šī gada laikā sistēmai varētu pieslēgsies ap trijiem simtiem Daugavpils mājsaimniecību.

Uz pusi audzis pieteikumu skaits, lai pieslēgtu savas privātmājas centralizētajai ūdens un kanalizācijas sistēmai. No pieteikumu skaita izriet, ka centralizētās komunikācijas izmantos pāri par pusotru tūkstoti iedzīvotāju, saka „Daugavpils ūdens” komercdirektors Aleksejs Semjonovs, un tas ir ieguvums videi un pašiem iedzīvotājiem.

Janīna un Igors savā privātmājā Puškina ielā tieši šobrīd veic pieslēgumu ūdens un kanalizācijas sistēmai, tā izmaksā ap 2000 eiro. Krāts veselu gadu, stāsta saimnieki, taču svarīgi izmantot normālu tualeti un nedomāt par lokālās kanalizācijas problēmām. Ērtības ir primārais stimuls šādiem pieslēgumiem, apliecina pieslēguma veicēji, meistari Jevgēņijs ar kolēģi:

„Jau esam caurulesa salikuši, tā šaurākā - ūdenim, resnākā – kanalizācijai. Tranšejas saraktas, pats princips ļoti vienkāršs, caurules pieslēdzas kopējai sistēmai tieši no mājas, kā to redzam šajā kanalizācijas lūkā. Tad pie mājas tiek pielikts ūdens skaitītājs, un saimnieks maksā par patērēto tāpat kā daudzdzīvokļu namu iemītnieki. Un vairs nav jādomā, ko darīt, ja ziemā lieli sali un aizsalst kanalizācija vai vasarā lielā sausumā akās pazūd ūdens.”

Interesi par pieslēgumiem sekmē arī pašvaldības atbalsts vairākām iedzīvotāju sociālajām grupām, to apliecina domes priekšsēdētāja vietnieks Pēteris Dzalbe, gan norādot, ka ne viss iet tik raiti kā gribētos.

„Man nav naudas, lai pieslēgtos pat ar pašvaldības atbalstu, mājās sava aka un sava sausā tualete, pensija par mazu, lai būtu lielākas ērtības; viss aiziet zālēs, vismaz 100 eiro mēnesī,” stāsta pensionāre Valentīna, un šādu iedzīvotāju ir vairums - kas dzīvo privātmājās, bet finansiāli nespēj atļauties ērtības. Arī Pāvels, sastapts uz Puškina ielas, nesot rokās četras pieclitrīgas kanniņas ar ūdeni, apliecina to pašu, taču vēl izvērtē pašvaldības piedāvājumu:

„Mums mājās akas nav, tad nu es tā dienā ko kaimiņiem, draugiem divus spaiņus ūdens dienā ņemu. Mums ar māti pietiek. Protams, mamma, kurai būs atlaides pieslēgumam, domā par šo iespēju, taču viss vienalga atduras pret maka biezumu.”

Tomēr ir iedzīvotāji, kas spēs un jau izmanto šo pašvaldības atbalstu, tas tomēr stimulē iedzīvotājus, secina Daugavpils ūdens” komercdirektors Aleksejs Semjonovs.

Tomēr tieši iedzīvotāju atteikuma dēļ šī gada aprīlī netika noslēgts līgums par 12 tūkstošiem eiro ar sistēmas pieslēguma kompānijām. Vai šī gada prognozes par 300 jauniem pieslēgumiem Daugavpilī izdosies, rādīs situācija gada beigās.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti