Kultūras ziņas

Kultūras ziņas

Kultūras ziņas

Rīgā viesojas pasaulslavens pilsētplānotājs

Piešķir naudu Brīvības pieminekļa restaurācijai

Piešķir 193 636 eiro Brīvības pieminekļa restaurācijai un apkopei

Ministru kabinets otrdien, 20.jūnijā, nolēma novirzīt 193 636 eiro no līdzekļiem neparedzētiem gadījumiem Brīvības pieminekļa restaurācijai un apkopei, informēja Kultūras ministrija.

„Brīvības piemineklis simbolizē Latvijas valstiskumu un mūsu tautas vienotību, tādēļ ļoti svarīgi veikt visus nepieciešamos restaurācijas un sakopšanas darbus līdz valsts simtgades kulminācijai nākamā gada novembrī. Uzzinot, ka pašvaldībai nepietiek līdzekļu pieminekļa sakopšanai, nekavējoties vērsāmies Finanšu ministrijā, aicinot piešķirt vajadzīgo finansējumu un esam gandarīti, ka valdība šodien to atbalstīja,” akcentēja kultūras ministre Dace Melbārde ( Nacionālā apvienība).

Laika gaitā Brīvības pieminekli veidojošie materiāli cietuši no sala un lietus, kā arī no gaisa piesārņojuma. Lai arī brauktuve pie pieminekļa 1990. gadā tika slēgta, netālu no tā atrodas ielas ar dzīvu satiksmi. Pieminekļa apkaimē konstatēts liels gaisa piesārņojums ar slāpekļa dioksīdu un sēra dioksīdu, kas savienojumā ar ūdeni izraisa pieminekļa materiālu koroziju. Turklāt ūdens radījis pieminekļa dzelzsbetona karkasa plaisāšanu un tā tērauda armatūras un pieminekļa stiprinājumu rūsēšanu, kurus piedevām bojājušas arī satiksmes radītās vibrācijas.

Porainais travertīns ir sācis drupt, un tā poras aizpildījušās ar kvēpiem un smilšu daļiņām, izraisot travertīna nomelnēšanu un radot augsni sūnām un ķērpjiem, informēja Kultūras ministrija.

Tāpat pieminekļa stāvokli pasliktinājuši arī iepriekš neregulāri vai neprasmīgi veikti restaurācijas darbi - lai mazinātu bojājumu rašanos, 2001. gadā restaurācijas laikā daļa pieminekļa stiprinājumu tika aizstāti ar poliuretāna saistvielu un tika veikta pieminekļa hidroizolācija.

Par valdības piešķirto finansējumu tiks veikta Brīvības pieminekļa Brīvības tēla virsmas restaurācija, zvaigžņu virsmas attīrīšana un zeltīšana, obeliska akmens apšuvuma attīrīšana un bojāto šuvju nomaiņa, akmens virsmas attīrīšana, iekštelpu uzejas kāpņu un pagrabtelpas remontdarbi, nepieciešamās dokumentācijas sakārtošanas un pieminekļa tehniskā stāvokļa izpētes, kā arī citi darbi.

Pēdējā pieminekļa apkope notika 2006.gadā, atjaunojot tā zvaigžņu apzeltījumu. Pieminekļa restaurācijas darbi iepriekš notikuši divos posmos: no 1980. līdz 1981.gadam un no 1998. līdz 2001.gadam. Pieminekļa regulāru apkopi nodrošina Rīgas pilsētas pašvaldības aģentūra „Rīgas pieminekļu aģentūra”.

Noteikts, ka pieminekļa stāvokli vajadzētu atkārtoti izvērtēt ik pēc diviem gadiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti