Pierīgas pašvaldības sāk satraukt nekontrolēta zemes dzīļu izvešana

Līdz ar ceļubūves attīstību izveicīgi uzņēmēji Pierīgā un citās pašvaldībās atraduši veidu, kā pie smiltīm un grants tikt, nemērojot lielus attālumus uz atradnēm reģionos. Teritorijas plānos kā lauksaimniecības zeme noteiktajās platībās atļauta arī dīķsaimniecība. Taču zivju dīķu vietā top plaši un dziļi izrakumi, lai tiktu pie grunts. Tāda intensīva saimniekošana sagādā neērtības iedzīvotājiem un darbu vides sargiem.

Mārupes novads ir pirmais, kur vietējā sabiedrība sacēlusies pret nekontrolēto karjeru veidošanu Jaunmārupes ciematā. No galvaspilsētas pārcēlušies uz privātmājām Pierīgā, savrupnamu iedzīvotāji sastopas ar neērtībām, jo gar viņu īpašumiem intensīvi braukā smagais transports.

“Tie iedzīvotāji, kuru mājas ir tuvu šiem nosacītajiem zivju dīķiem, brokastīs ēd smiltis, pusdienās ēd smiltis un vakariņās ēd smiltis,”

problēmas ilustrē biedrības «Par zaļu Pierīgu» vadītājs Andris Zariņš.

Pierīgas pašvaldības sāk satraukt nekontrolēta zemes dzīļu izvešanaEdgars Kupčs
  Ekskavatoru skartajās Mārupes novada vietās derīgo izrakteņu ieguve nav atļauta. Teritorijas plānā tās atzīmētas kā lauksaimniecībā izmantojamās zemes. Taču zem šī saimniekošanas veida ir arī dīķsaimniecība. Tādējādi uzņēmēji pavisam likumīgi rok it kā zivju dīķus, prom vedot iegūto grunti. Taču ar zivsaimniecību tur neviens nodarboties neplāno, dīķi tiek rakti dziļi un pārāk plaši. Savukārt Mārupes dome rosību nekontrolējot.

  “Ja dīķa platība var pārsniegt piecus no trim atļautajiem hektāriem, tad, kā to var nepamanīt? Domes darbinieki ir teikuši, ka viņi nevar izmērīt dziļumu. Tās ir pilnīgas muļķības. Ja viņi to nevar izdarīt, tad, lai vēršas pie mums kā biedrības, mēs nodrošināsim savu speciālistu un ļoti vienkārši izmērīsim, ja viņi paši to nevar,” nosaka Zariņš.

  Vietējās sabiedrības lielākā neapmierinātība saistīta ar smagā transporta intensīvo kustību gar privātmājām. Reaģējot uz sūdzībām, dome tur izlikusi ierobežojumu zīmes. Smiltis var vest tikai darba laikā.

  Mārupes mērs Mārtiņš Bojārs (Latvijas Zemnieku savienība) tikšanās laikā ar iedzīvotājiem nesolīja izpildīt viņu vēlmi pēc ielu asfaltēšanas.

  “Iedzīvotāji gribēja visu uzreiz, ka tajā un tajā laikā viss būs. Man tādu pilnvaru nav. Tomēr uzņēmējiem ir jāsaprot, ka viņi ienāca šajā teritorijā, ka viņi pasliktina iedzīvotāju dzīves vidi (..),” saka Bojārs.

  Pašvaldība smago mašīnu ceļā sola pastiprināt kārtībsargu klātbūtni. Pašlaik Mārupe groza arī teritorijas plānu, bet tajā stingrāku kārtību varētu ieviest tikai pēc vairākiem gadiem. Tikmēr Zariņš uzskata, ka šajā jomā nepieciešama valstiska sakārtošana.

  “Šis process ar tā saucamiem dīķiem un derīgo izrakteņu izrakšanu dīķu aizsegā ir plaši zināms visā Latvijā. Arī citas institūcijas un novadu domes ir lietas kursā par to, kā tas notiek. Smiltij un grantij peļņu nosaka loģistika,”

  uzsver Zariņš.

  Mārupes gadījumā iedzīvotāji prasa ap tā saucamajiem zivju dīķiem vismaz uzlikt pretputekļu sienas. Tāpat tiek sagaidīta lielāka vides sargu interese, jo jau bijis gadījums, kad uzņēmējs izraktajā dīķī nevis salaiž zivis, bet noglabā būvgružus.

  3 komentāri
  Arturs Rozenfelds
  Anonīmais komentārs ir ne pārāk labs piemērs kā cīnīties ar nevēlamu informāciju - vispirms nomelnot informācijas sniedzēju, novēršot lasītāja uzmanību no problēmas būtības, tad paplašināt savus argumentus ("Kopumā tas ir uzbrauciens uzņēmējiem") un sašaurināt pretējās puses argumentus (reducējot problēmu uz ceļa asfaltēšanu). Jautājums, pēc būtības, ir par "spraugām" jeb iespējām likumdošanā, kuras likumīgi izmanto daži uzņēmēji, par pašvaldības spēju prognozēt konkrēto projektu ietekmi uz vidi un par problēmām, kādas rodas no šādām situācijām, un par to, kā šīs problēmas risināt. Tam nav nekāda sakara ar anonīmā komentētāja acīmredzamo personīgo nepatiku pret A. Zariņu un acīmredzamo neobjektivitāti aktualizētā jautājuma apspriešanā.
  Andris Zarins
  Tas, ka esmu izpelnījies klaji apmelojošu komentāru no anonīma autora mani tikai motivē un pārliecina, ka eju pa pareizo ceļu! P.S. Komentārā pieminētajā karpu dīķi neesmu bijis, bet zinu, ka tā ir vienīgā vieta novadā kur patiešām godprātīgi ir realizēts akvakultūras projekts!
  Anonīms lietotājs 18525
  Tukšmuldētājs, caurkritušais deputātu kandidāts Zariņš turpina maldināt sabiedrību, iesaistot pat LSM. Kopumā tas ir uzbrauciens uzņēmējiem, gan lauku tūrisma atpūtas vietai - karpudikis.lv/, gan pārējiem, kur Zariņš bija ieradies manāmi iereibis vadot automašīnu un atteicās maksāt par izklaidi zvejojot un atpūšoties. Žurnālistu zināšanai, tur ir ne tikai zivju dīķi, bet arī patīkama vieta atpūtai. Nevajag mēģināt vērst aizdomas uz visiem dīķu racējiem, vēl jo vairāk, ''vingrot'' ar hektāru piesaukšanu, jo nav likumā noteikti nekādi ierobežojumi dīķu platībai. Pārējie labumi tiek apsaimniekoti saskaņā ar MK. noteikumiem Nr.404. Nepacietīgajiem, kuri aizcēlušies dzīvot pie attāliem lauku ceļiem - apbūves gabali šeit bija lētāki tāpēc, ka no sākuma komunikācijas izbūvēs un ceļus asfaltēs biežāk apdzīvotos ielu rajonos.
  Pievienot komentāru
  Komentēt vari ar kādu no saviem sociālajiem profiliem
  Latvijā
  Ziņas
  Jaunākie
  Populārākie
  Interesanti