4. studija

Kāpēc uzņēmums «Rīgas ūdens» neliekas ne zinis par aizsalušām caurulēm?

4. studija

Dzīve bez zābakiem un tējkannām. Kad beigsies iepirkšanās aizliegumi?

Māja vai viesu nams? Problēmas pierīgas ciematā «Jaunsiši»

Pierīgas ciematiņā izkūp cerības pēc gadiem izpirkt nomātas mājas – īpašnieks īrniekus izliek ārā

Pierīgā, meža ielokā, atrodas dzīvojamo māju ciemats “Jaunsiši”, kur pārsvarā visas mājas tiek iznomātas. Ir īrnieki, kas tur uzturas neilgu laiku, ir – kas pāris gadu, un ir tādi, kas uz līguma pamata rēķinājušies, ka pēc 30 gadiem iegūs māju savā īpašumā. Pērnā gada novembrī no namu izīrētāja “C-Jaunsiši” visi nomnieki saņēma paziņojumu, ka īres līgums netiek pagarināts. Iedzīvotājiem līdz janvāra beigām mājas jāizpērk vai arī tās jāpamet.

Kā iemeslu, kāpēc netiek pagarināts īres līgums, iznomātājs un apsaimniekotājs SIA “C-Jaunsiši” min to, ka banka “Industra” vairs nepagarina sadarbības līgumu ar “C –Jaunsišiem”.

Vairākiem ciemata māju nomniekiem ir noslēgts nomas līgums ar izpirkumu uz 30 gadiem. Inese, kura nomā māju šajā ciematā, uzskata, ka nav iespējams divu mēnešu laikā atrast naudu pirmajai iemaksai un noformēt kredītu.

Sanita mājā dzīvo astoņus gadus. Mājas cena toreiz noteikta 85 000 latu. Ikmēneša maksājumi ir 520 eiro.

Mājas nomnieks Edgars apstiprināja, ka variants iznomāt māju ar iespēju to izpirkt uzrunāja viena vienīga iemesla dēļ: “Nav ķēpāšanās ar kredītiem. Samaksā un dzīvo, cik ilgi vari pavilkt!”

Iedzīvotāji izsaukuši oficiālus māju novērtētājus, kas šā brīža cenu namiem noteikuši krietni zemāku, nekā piedāvāts izpirkt. Piemēram, māju, par kuru prasa 98 000 eiro, iedzīvotāju izsauktie vērtētāji ir novērtējuši uz 89 000. Prasīto 90 000 vietā – 78 000, un 85 000 vietā – 79 000.

Savukārt dažiem nomniekiem neizpratni raisa viņu mājas juridiskais statuss – viesu nams. 

“Kad saņēmām šo ziņu, ka mums vai nu jāvācas ārā, vai jāizpērk, mēs sākām interesēties bankā. Banka teica, ka iedos kredītu tikai tādā gadījumā, ja viesu nama statuss būs noņemts,” pastāstīja Stella.

Tā kā katram nomniekam ir savs līgums, sava situācija un dažādas iespējas problēmu atrisināt, viņi bija gaidījuši lielāku atvērtību sarunām no iznomātāja puses. Lai arī īsi pirms sākotnējā termiņa beigām iedzīvotāji ir saņēmuši īres līguma pagarinājumu uz dažiem mēnešiem un 3000 eiro izpirkuma cenas atlaidi, atklātas sarunas aci pret aci joprojām izpaliek.

“C-Jaunsiši” pauž neizpratni par “atsevišķu ciemata iedzīvotāju vēlmi sarīkot negatīvu publicitāti”.

“Vairāk nekā 10 gadu laikā, kopš izīrējam mājas, esam sadarbojušies ar iedzīvotājiem, nākuši pretī dažādos jautājumos, veikuši uzlabojumus mājās, izbūvējuši divslīpju jumtus, pārlikuši bruģus, nožogojumus, neesam rēķinājuši nokavējuma naudas par kavētajiem maksājumiem,” skaidroja SIA “C – Jaunsiši”.

Bankai “Industra” publiski komentēt jebkādus bankas un klientu savstarpējos darījumus aizliedz Kredītiestāžu likums. Bankas pārstāve uzsvēra, ka visos darījumos ar klientiem “Industra Bank” strikti ievēro noslēgto līgumu noteikumus un tiesību normas.

Juriste Mārīte Lipša, kura specializējas nekustamo īpašumu jomā, aplūkojot paziņojumu, ar ko ciemata nomniekiem uzteikts īres līgums, atsaucās uz Dzīvojamo telpu īres likuma 6.pantu. Ja līgumā ir paredzēts, ka īres termiņu drīkst atjaunot, tad īres līgumu var uzteikt tikai trīs gadījumos:

•           Īrnieks nepilda līgumā noteiktos pienākumus, piemēram, nemaksā.

•           Dzīvojamā telpa nepieciešama īpašnieka personiskai lietošanai.

•           Dzīvojamā māja ir nojaucama vai arī mājā jāveic kapitālais remonts.

Citos gadījumos, lai izliktu īrnieku no dzīvojamās mājas, izīrētājs var vērsties tiesā.

Savukārt nomas līgumu ar izpirkumu juriste nebūtu ieteikusi parakstīt ne toreiz, ne arī iesaka darīt to tagad, kaut gan gribētāju pietiekot, jo cilvēkiem trūkst pirmās iemaksas mājokļa kredīta saņemšanai. Lipša skaidro, ka juridiskas personas bankrotē un tiek likvidētas, tāpēc “kur ir cerība, ka tas, ar ko noslēgts līgums uz 30 gadiem, pēc 30 gadiem vēl pastāvēs”.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt