Panorāma

Vēlēšanas Daugavpilī: "Saskaņa" jau mēģina izveidot koalīciju

Panorāma

Liepājas domi atkal varētu vadīt Liepājas partija

Pierīgā pēc vēlēšanām gan cīņa par varu, gan piekāpšanās

Pierīgā pēc vietvaru vēlēšanām – gan cīņa par varu, gan piekāpšanās

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Rīgai tuvākajos novados vēlēšanu rezultāti nesuši atšķirīgas ziņas – kamēr dažviet, piemēram, Jūrmalā un Salaspilī, šobrīd pat koalīciju īsti nevajag, citviet paredzamas asas cīņas par mēra krēslu. Viena no intrigām – kurš pārvaldīs bagāto Mārupes novadu un kurš no līdzšinējiem blakus esošo pašvaldību mēriem piekāpsies, lai sēstos apvienotajā Ādažu novada vadītāja krēslā? 

Mārupē vēlēšanas nav devušas acīmredzamas priekšrocības kādai politiskajai partijai

Mārupes novads, kurā apvienoti tā jau turīgie Mārupes un Babītes novadi, būs viena no bagātākajām pašvaldībām Latvijā. Vēlēšanu rezultāti tā vadīšanai nav devuši acīmredzamas priekšrocības kādam no spēkiem, un uz mēra krēslu varētu pretendēt gan agrākais Babītes mērs Andrejs Ence no Latvijas Reģionu apvienības, gan  pašreizējais Mārupes mērs Mārtiņš Bojārs no Zaļo un zemnieku savienības (ZZS). Arī līdzšinējais Babītes mērs Aivars Osītis no "Latvijas attīstībai" (LA) ambīcijas par Mārupes novada mēra krēslu nav atmetis. Noprotams, ka cīņa mierīga nebūs, ko apliecina arī Andreja Ences paustais.

“Protams, ka pretendēju uz priekšsēdētāja amatu. Par rezultātiem esmu apmierināts, kaut gan cerēju par pāris vietām vairāk. Sarkanās līnijas novilcis "Latvijas attīstībai" topošais deputāts Aivars Osītis, publiski pasakot ka ar Latvijas Reģionu apvienību nesadarbošoties, bet tā ir viņa problēma,” norāda Andrejs Ence (Latvijas Reģionu apvienība (LRA)).

"Gaišākas nākotnes vārdā es ļoti neuzkavētos pie šī fakta," uzsver jaunievēlētais Mārupes novada deputāts Aivars Osītis (LA).

Aivars Osītis atzīst, ka priekšvēlēšanu laikā tā tiešām izteicies, tomēr pauž gatavību sarunāties ar visiem. Vienlaikus viņš izvairīgi runā, kuram dotu priekšroku mēra krēslā, ja tomēr būtu jāizvēlas starp Enci un Bojāru. 

"Es domāju – neatkarīgi no tā, cik vietas kurai ir, es  domāju, ka šī koalīcija jāveido pēc iespējas plašāka, īpaši šajos apstākļos, kad mēs redzam – iedzīvotāju iesaiste vēlēšanās bijusi visai zema, es domāju, tā ir tikai un vienīgi mūsu atbildība, lai mēs pārstāvam pēc iespējas plašāku sabiedrības daļu," norāda Osītis.

Mārtiņš Bojārs (ZZS) savukārt vispār atteicās sniegt jelkādus komentārus.

Koalīcijas sarunas Mārupes novadā sākušās vēl neesot, tādēļ pāragri prognozēt, kam par labu nosvērsies svaru kausi.

Līdzīgi cīņa varētu būt Ķekavas novadā, kur piecas vietas ieguvusi gan pašreizējās domes priekšsēdētājas Viktorijas Baires pārstāvētā "Jaunā Vienotība", gan politiskā partija "Izaugsme".

Ādažos un Carnikavā noskaņojums samiernieciskāks

Savukārt cits noskaņojums ir Ādažu novadā, kur arī divu līdz šim neatkarīgu pašvaldību vadītāji – Ādažos un Carnikavā – pozicionējas samiernieciskāk.

"Nu, Māris ir vinnējis, Ādaži ir vinnējuši, un parasti jau tas, kas ir vinnējis, tam pienākas arī mēra krēsls," uzskata Carnikavas domes priekšsēdētāja, jaunievēlētā Ādažu novada domes deputāte Daiga Mieriņa (Latvijas Zemnieku savienība (LZS)).

Carnikavas domes priekšsēdētājas pārstāvētās LZS piekāpšanās par mēra krēslu pašreizējam Ādažu mēram Mārim Sprindžukam gan visdrīzāk nozīmē pieteikšanos uz vicemēra amatu novadā. Sprindžuks par konkrētām koalīcijas aprisēm un attiecīgi amatiem  gan vēl nerunā.

"Nu, mana doma ir tāda, ka, ņemot vērā šo simbolisko situāciju, ka apvienojas divas pašvaldības, ir ļoti svarīgi, ka Carnikavas pusē arī veidojas pārstāvniecība, un pie tam arī kas redzams, ka carnikavieši ļoti sadalījušies pa dažādām partijām, līdz ar to mana doma ir runāt ar visām partijām, aicināt viņas saprast, ko kurš vēlas sasniegt, un tad veidot komandu," norāda Ādaži domes priekšsēdētājs, jaunievēlētais Ādažu novada domes deputāts Māris Sprindžuks (LRA).

Ropažu novadā uzvarētāju dominanci var izbojāt partiju kombinācijas

Uz citu Rīgas apkārtnē esošo novadu fona izceļas Ropažu novads, kurā ar Ropažiem apvienoja Garkalni, Stopiņus un Vangažus. Tur ar izteiktu atrāvienu, iegūstot septiņos no 19 krēsliem, uzvarēja "Latvijas attīstībai" ar Stopiņu novada domes priekšsēdētāju Vitu Paulāni vadībā, kura gatava vadīt arī Ropažu novadu. Bez koalīcijas gan to izdarīt jebkurā gadījumā nevarēs, un, lai arī pārējām partijām ir pa diviem vai vienam krēslam, tās var izveidot arī citu kombināciju. Vita Paulāne gan saka, ka no vairākām partijām jūt drīzāk atbalstu.

"Jāsaka, ka ar visām partijām mēs sarunas neesam uzsākuši, jo šī ir otrā diena  pēc vēlēšanām,  un es domāju, ka mēs visi esam maz gulējuši un līdzi jutuši. (..) Tā kā sarunas turpināsies nākamnedēļ, un tad mēs tā konkrētāk varēsim pateikt," sacīja Stopiņu novada domes priekšsēdētāja, jaunievēlētā Ropažu novada domes deputāte Vita Paulāne (LA).

Īpaši apvienotajos novados gan uzsver, ka ne mazāk svarīga par koalīcijas izveidošanu būs jauna pārvaldības modeļa ieviešana.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti