Tiesa, vairākās augstskolās bakalaura līmenim var pagūt pieteikties pat budžeta vietās. Latvijas Universitātes mājaslapā atrodamā informācija liecina, ka tādas vēl pieejamas, piemēram, informātikas un programmēšanas skolotāja, kulturoloģijas un arī vācu valodas skolotāju programmās. Rīgas Tehniskajā universitātē pēc pamatuzņemšanas vēl ir brīvas budžeta vietas, piemēram, programmās “Būvniecība”, “Datorsistēmas” un vēl vairākās. Katrā ziņā par precīzākām iespējām vērts interesēties katrā augstskolā atsevišķi.
Tomēr tendences studentu izvēlēs jau ir redzamas.
Pieprasītāko augstskolu topā aizvien līderes ir Latvijas Universitāte un Rīgas Tehniskā universitāte (RTU). Ar 4500 pieteikumu seko Rīgas Stradiņa Universitāte, bet TOP 10 noslēdz RISEBA jeb Rīgas Starptautiskā ekonomikas un biznesa administrācijas augstskola.
Savukārt attiecībā uz programmām – pirmajās vietās ir Latvijas Universitāte ar tiesību zinātnes, datorzinātnes, ārstniecības un komunikācijas zinātnes programmām, kam seko vairākas RTU programmas: “Datorsistēmas”, “Informācijas tehnoloģija” un “Būvniecība”. Sarakstu noslēdz Latvijas Universitāte ar psiholoģijas, vadības zinību un angļu filoloģijas programmām.
Ja salīdzina ar 2016. gada topu, līderis ir saglabājies. Taču programmas “Ārstniecība” un “Datorzinātnes” ir samainījušās vietām. Tālākās trīs vietas saglabājas nemainīgas.
Tikmēr redzams, ka pērn 7. vietā bijusī RTU programma “Muitas un nodokļu administrēšana” no šī gada saraksta pazudusi, ļaujot vietā ielauzties Latvijas Universitātes Angļu filoloģijas programmai. Ļoti iespējams, augstās vietās šajā topā būtu arī Stradiņa universitātes medicīnas un varbūt vēl kāda programma. Taču, tā kā nav precīzi zināms, cik studētgribētāju kā savu pirmo prioritāti norādījuši tieši medicīnu, nevar šos datus salīdzināt ar tabulā redzamajiem.
Tāpēc jāaplūko Rīgas Stradiņa universitātes dati atsevišķi. Redzams programmu topa trijnieks pēc visu pieteikumu skaita katrā programmā. Nav liels pārsteigums, ka “Medicīna” ir pirmajā vietā, kam seko “Fizioterapija” un “Ergoterapija”.
Lauksaimniecības universitātē līderi ir “Veterinārmedicīna”, “Mežinženieri” un “Lauksaimniecība”.
Daugavpils Universitātē lielākais pieteikumu skaits ir uz fizioterapijas programmu, kam seko informācijas tehnoloģiju un sporta skolotāja programmas.
Vidzemes Augstskolā visvairāk grib studēt biznesa vadību, tūrisma organizāciju un informācijas tehnoloģijas.
Liepājas Universitātē – bez lieliem pārsteigumiem – dominē pedagoģija. Attiecīgi – pirmsskolas skolotājs un pamatizglītības skolotājs, kā arī logopēds.
Tikmēr Rēzeknes Tehnoloģiju akadēmijā, kuras nosaukums liecina, ka galvenais uzsvars tiek likts uz eksaktām zināšanām, studētgribētāji labprātāk izvēlas pieteikties tiesību zinātnēs. Otrajā vietā būvniecība, bet trešo vietu dala ekonomikas un sociālā pedagoga programma.