Pieprasa izveidot īpašu veselības aprūpes sistēmu tieši pensionāriem

Valsts finansētas veselības aprūpes sistēmas ieviešana pensionāriem un minimālās mēnešalgas līmeni nepārsniedzošu pensiju atbrīvošana no iedzīvotāju ienākuma nodokļa – šādas prasības valsts augstākajām amatpersonām izvirzītas 17.septembrī notikušajā Latvijas pensionāru sapulcē.

Uz Latvijas pensionāru sapulci Rīgā šodien bija ieradušies vairāki simti pensionāru no visām Latvijas malām. Sapulces laikā seniori vāca parakstus zem aicinājuma būtiski paaugstināt ar iedzīvotāju ienākuma nodokli neapliekamo pensiju minimumu, kā arī nekavējoties izveidot īpašu valsts finansētu veselības aprūpes sistēmu pensionāriem. Tieši šo prasību Latvijas Pensionāru federācijas vadītājs Andris Siliņš sauc par svarīgāko.

Latvijas Pensionāru federācijas vadītājs Andris Siliņš par iniciatīvas iemesliem

"Galvenais un centrālais jautājums, kuram tiek atdota nepārprotama prioritāte, ir senioru veselības aprūpe, jo situācija ir tāda, ka vismaz ceturtā daļa [pensionāru] nav spējīga rūpēties par savu veselību, jo viņiem trūkst tam līdzekļu. Tādēļ tas uzstādījums, kas ir spēkā jau vairākus gadus, ka ir jābūt noteikta līmeņa valsts apmaksātais veselības aprūpei vecākai paaudzei, senioriem un pensionāriem," iemeslu, kādēļ tieši veselības aprūpe būtu uzskatāma par prioritāti, skaidro Latvijas Pensionāru federācijas vadītājs Andris Siliņš.

Sapulces dalībnieku vidū bija arī Saeimas Sociālo un darba lietu komisijas vadītāja Aija Barča un labklājības ministrs Jānis Reirs. Viņš lēš, ka pensionāru atbrīvošana no pacientu līdzmaksājumiem par ārstēšanos ambulatori un stacionārā, izmaksātu līdz 12 miljoniem eiro gadā.

„Nepieciešams obligāti vismaz pensionāriem samazināt šo te līdzmaksājumu, jo viennozīmīgi tas nav pavelkams tādā veidā, tādēļ daudzi pensionāri izvēlas neapmeklēt ārstus un neiet uz slimnīcu," uzsver Reirs.

Labklājības ministrija atbalsta arī iniciatīvu par vecuma pensiju atbrīvošanu no iedzīvotāju ienākuma nodokļa vai vismaz pensionāru neapliekamā minimuma būtisku palielināšanu, piebilst ministrs.

„Viennozīmīgi, es domāju, ka pilnā apjomā šo lietu nevarēs atrisināt, bet pārskatīt varēs. Šis nav Labklājības ministrijas kompetences jautājums, nodokļu politika vairāk attiecas uz Finanšu ministriju, bet Labklājības ministrija uzskata, ka, jo vairāk līdzekļu paliek pensionāru rokās, tātad…kā paši pensionāri saka, viņi jau ir tie PVN „ražotāji”, pērkot preces un pakalpojumus. Ir ļoti svarīgi izvērtēt un pieņemt pareizu, sabalansētu lēmumu," turpina ministrs.

Par vecuma pensiju atbrīvošanu no iedzīvotāju ienākuma nodokļa diskusijas Saeimā notiks jau tuvākajā laikā. Latvijas Pensionāru federācijas atbalstītā iniciatīva „Par pensiju bez nodokļiem”, kurai atbalstu pauduši vairāk nekā 10 tūkstoši iedzīvotāju, paredz, ka pensiju atbrīvošana no iedzīvotāju ienākuma nodokļa būtu terminēts pasākums, kas ilgtu līdz 2045. gadam.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt