Pienākums potēties pret Covid-19 var veicināt daļas sociālo aprūpētāju aiziešanu no darba

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Valdības otrdien nolemtais paredz, ka no 15. novembra vairākās nozarēs, arī sociālajā aprūpē, strādāt varēs tikai pret Covid-19 vakcinēti vai vīrusu pārslimojuši cilvēki. Latvijas Radio uzrunātajos pansionātos uz to raugās dažādi – sociālās aprūpes iestādes, kurās teju visi ir potējušies, bažu nav, bet citviet neizslēdz iespēju samazināt arī klientu skaitu, ja aizies visi darbinieki, kuri šobrīd vēl nav vakcinējušies.

Pienākums potēties pret Covid-19 var veicināt daļas sociālo aprūpētāju aiziešanu no darba
00:00 / 02:57
Lejuplādēt

Kā noskaidroja Latvijas Radio, piemēram, sociālās aprūpes centra "Gaiļezers" vadītājs Aldis Virbulis ir visnotaļ mierīgs, jo liela daļa centra darbinieku ir vakcinēti, taču viņš neizslēdza, ka tad, ja no 200 pansionāta darbiniekiem aptuveni 60 šobrīd nevakcinēto no darba izlems aiziet, centram būs jādomā par klientu skaita samazināšanu.

"Ir cilvēki, ko es zinu, ka, ja būs tā, ka jāiet ir prom, viņi ies prom. Mums vidējais darbinieku vecums ir diezgan augsts, un ir tādi, kas vienkārši pasaka, ka iet pirmstermiņa pensijā un attiecīgi nevakcinēsies. Ir cilvēki, kuri paliek pie sava principa, ka nevakcinēsies. Ir dažādi risinājumi, kā var nodrošināt, lai darbi tiktu izpildīti. Viens no variantiem ir samazināt klientu skaitu institūcijā. Ja visi gali plīsīs, es domāju – citu variantu nebūs," atzina Virbulis.

Tikmēr Skrundas novada Rudbāržu pagasta aprūpes nama "Valtaiķi" vadītāja Gunita Bivbāne lēmumu uztver mierīgi. Pati vadītāja atbalsta nepieciešamību vakcinēties un par to runā arī ar darbiniekiem. Tas nesis augļus – teju visi centrā ir vakcinēti vai to dara šobrīd.

"Šobrīd man ir pārslimojuši darbinieki un tie, kuri man nebija [potējušies vai pārslimojuši] – pēdējās trīs meitenes, [viņām] arī ir uzsāktas pirmās potes, tā ka es gribētu teikt, ka nu jau mēs būsim 100% vakcinēti," viņa teica.

Sarežģītāka situācija gaidāma valsts sociālās aprūpes centra "Latgale" filiālē "Litene" Gulbenes novada Litenes pagastā. Filiāles vadītājs Jānis Kļaviņš skaidroja, ka vakcinēta ir aptuveni puse darbinieku, taču lielākās bažas saistītas ar jaunu darbinieku atrašanu, ja liela daļa patiesi aizies. Ir vakances, kuras bez jebkādas intereses stāv atvērtas pat vairāk nekā pusgadu.

Kļaviņš norādīja: "Es negribētu teikt, ka mums būs ārkārtīgi daudz, kas nevakcinēsies, bet tas, ka tādi būs, tas jā. Ir grūti pateikt, jo cilvēki šodien saka: "Nē, nē, nē!", bet dažreiz jau cilvēki arī maina savu nostāju. To es esmu arī savās pārrunās uzklausījis, ka cilvēks nedaudz pārdomā citādi. Bet katram ir jāpieņem, protams, savs lēmums. Pašam."

Saldus novada Lutriņu pagasta pansionātā "Ābeles" vakcinēta ir liela daļa, un pansionāta lietvede Vaira Palape cer, ka valdības lēmums darbinieku rindas šeit neretinās.

Latvijas Pašvaldību sociālās aprūpes institūciju apvienības priekšsēdētāja un pansionāta "Valmiera" vadītāja Teiksma Taube uzskata, ka valdības lēmums noteikt par pienākumu vakcinēties sociālās aprūpes veicējiem ir pamatots, taču tas atsijās jau tā trūkstošo personālu.

Latvijas Pašvaldību sociālās aprūpes institūciju apvienības Teiksma Taube
00:00 / 00:57
Lejuplādēt

Viņa skaidroja – darbs ir smags un maz apmaksāts, tādēļ jaunus cilvēkus vietā dabūt nav un nebūs viegli. Taču, neskatoties uz to, vakcinēties šiem cilvēkiem, kuri saskaras ar senioriem, vajag.

Viņas vadītajā pansionātā neesot vakcinēti astoņi darbinieki. Divi no tiem jau uzteikuši darbu, bet ar sešiem vēl turpinās diskusijas par iespēju vakcinēties pret Covid-19.

Lai arī jaunās vakcinēšanās prasības spēkā stāsies ar 15. novembri, jau no 11. oktobra sāksies pārejas periods, kurā veselības, sociālās aprūpes un izglītības nozarē nodarbinātajiem, kuri būs uzsākuši vakcināciju, tests darba vajadzībām vēl tiks apmaksāts no valsts naudas.

Ko domā Rīgas ielās sastaptie cilvēki

Cilvēki par vakcinēšanos
00:00 / 02:39
Lejuplādēt

Vienaldzīgo par valdības lēmumu noteikt profesijas, kurās potēties būs pienākums, ir maz, un Latvijas Radio aptaujāto viedokļi krasi atšķiras – vieni uzskata, ka pienākums vakcinēties ir ikkatram, citi – ka tomēr jāsaglabā brīvprātības princips.

"Nu, kā savādāk viņus piespiedīs? Kā? Neviens jau negrib vakcinēties, lielākā daļa. Tāpēc, ka baidās, nezina neko par vakcīnu un baidās. Mums arī darbā ir cilvēki, kas negrib vakcinēties, un viņi stāsta briesmu stāstus katru dienu par to, kā kāds ir aizgājis mūžībā pēc vakcīnas. Es pati neesmu tādus gadījumus dzirdējusi."

"Tas ir slikti, protams, ka cilvēkus piespiež to darīt. Tas ir slikti. Es neticu tām muļķībām, nav nekā tāda, tas viss ir izdomāts, ekonomiski izdevīgi. Esmu vakcinējies, jo mani piespieda. Citādi būtu palicis bez darba."

"Man grūti pateikt. Protams, manuprāt, vajadzētu būt tā, ka cilvēks pats var izvēlēties, bet es vienkārši pieņemu, ka ir tā, kā ir."

"Es atbalstu cilvēkus, kuri izvēlas nevakcinēties, jo viņiem ir kaut kāds pamatojums un viņiem kaut kādas bažas, un man liekas, ka ir jāņem vērā cilvēku viedoklis, jo tā ir viņu pašu izvēle. Es arī gāju vakcinēties ar bažām. Jābūt tam brīvprātības principam, nevar piespiest. Ja cilvēks pretojas, viņa visa būtība pretojas, nevar tā."

"Es vispār domāju, ka visiem vajadzētu vakcinēties, ka tas ir mūsu visu pienākums, lai mēs beidzot varam sākt normāli dzīvot un elpot, jo visiem ir apnikuši visi ierobežojumi, visi ir noguruši, un tas ir tikai pamatoti. Šie ir cilvēki, pie kuriem vēršas cilvēki ar veselības problēmām vai mazāk aizsargāti cilvēki, un tā mēs vienkārši veidotu drošāku vidi beidzot. Tas protams, nav pareizi, bet tas viss ir vienkārši valdības šķībā un greizā komunikācija kopā. Tas ir tāds pēdējais piliens, kas, protams, radīs pretestību tas nav forši, tas nav patīkami, bet vairāk laikam nav laika dzēst tās pagātnes kļūdas, kas ir izdarītas. Īsti nav laika."

"Šajos laikos viss ir nauda, viss ir bizness. Ir arī visas pārējās slimības. Ir gripas, tas pats ērču encefalīts pret ērcēm: cilvēki grib špricējas, grib – nešpricējas. Mirst i' no gripas, mirst i' no tā. Kāda starpība? Es vakcinējies neesmu. Viņi domā, ka viņi manu dzīvi padarīs sliktāku? Nepadarīs!"

KONTEKSTS:

Valdība 28. septembrī lēma par jauniem noteikumiem, nosakot par pienākumu vakcinēties vairāku profesiju pārstāvjiem un lemjot, ka teju visi pakalpojumi un pasākumi iekštelpās drīkst notikt tikai, ja apmeklētāji un dalībnieki ir potējušies pret Covid-19, izslimojuši vīrusu vai uzrāda negatīvu Covid-19 testu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti