Piena aizstājējus HIV inficētu māmiņu mazuļiem valsts nodrošinās tikai no pavasara

Ik gadu Latvijā aptuveni 70 dzemdībās HIV inficētām mātēm dzimst bērni. Tā kā daudzas sievietes grūtniecības laikā lietojušas zāles, mazuļi piedzimst veseli, taču viņi var inficēties ar HIV, ja viņus barotu ar mātes pienu. Valsts HIV inficētu māmiņu bērniem šobrīd nodrošina terapiju un monitoringu, taču nenodrošina mākslīgos piena maisījumus. Rūpes par šo problēmu valsts vietā pēdējos divus gadus uzņēmies nevalstiskais sektors un ziedotāji, taču valsts stafeti pārņemt bija apņēmusies no nākamā gada. Tagad ministrija ziņo, ka no nākamā gada pavasara.

Problēmu, ka valsts neapmaksā HIV inficētām mātēm mākslīgos piena maisījumus viņu bērniem, pamanīja biedrība „Agihas”, pastāstīja biedrības vadītājs Andris Veiķenieks.

„Vēl joprojām HIV pozitīvajām sievietēm nav pietiekamā apjomā līdzekļu, lai viņas var nodrošināt savus bērnus ar drošu pārtiku, jo ar krūti barot bērnus nedrīkst, jo tas ir viens no četriem ceļiem, kas var radīt vertikālo transmisiju," paskaidroja Veiķenieks. "Nodrošinot piena maisījumus, varam pasargāt mazuļus no infekcijas, kurai būs nepieciešama terapija visa mūža garumā”.

Pirms diviem gadiem biedrība „Agihas” izveidoja projektu „Mazulītis nav vainīgs”, un to atbalstīja „Latvijas valsts meži” un ziedot.lv. Projekts norisinājās tikai Rīgā, taču šogad visā valstī, aptverot visas dzemdību nodaļas un Latvijas Infektoloģijas centru. Taču projekta beigas ir paredzētas jau pavisam drīz - nākamā gada 1.janvārī.

Labā ziņa ir tā, ka no nākamā gada Veselības ministrija ir apņēmusies par valsts naudu HIV inficēto mazuļu māmiņas nodrošināt ar mākslīgā piena maisījumiem un atrasts arī finansējuma avots.

Taču sliktā ziņa – tas nenotiks gada sākumā.

Ministrijas pārstāve Jana Feldmane informēja, ka šobrīd tiek gatavoti grozījumi veselības aprūpes finansēšanas un organizēšanas kārtības noteikumos, lai rastu iespēju Nacionālajam veselības dienestam veikt centralizētu iepirkumu. "Dienests veiks centralizētu iepirkumu, un tad gada pirmajos mēnešos būs pieejams mātēm šis atbalsts,” viņa teica.

Valdībai vēl jāapstiprina grozījumi, un tad nākamā gada sākumā dienests sāks iepirkumu. Pēc šīs intervijas ministrija izsūtīja relīzi, ka piena maisījumi būs pieejami vien nākamā gada pavasarī. Ministrija sola, ka tad visas HIV inficētās mātes saņems valsts apmaksātus piena maisījumus bērniem līdz pat gada vecumam, tas valstij izmaksās 30 tūkstošus. Kāpēc ministrija, zinot, ka projekts noslēdzas šāgada beigās, nesarosījās ātrāk? Ministrijā skaidro – uzzināja, ka būšot maisījumu rezerves, un bija jāatrunā kārtība, kā viss notiks.

Biedrības „Agihas” vadītājs Andris Veiķenieks gan ir nobažījies, jo nevar jau paredzēt, cik bērnu piedzims. Piemēram, šogad janvārī un februārī Rīgā Dzemdību namā vien piedzima rekordliels mazuļu skaits – 19 bērni HIV inficētām mātēm. Parasti dzimst vidēji septiņi bērni mēnesī.

„Protams, ka mēs esam pateicīgi, ka tāds lēmums ir pieņemts, ka divu gadu laikā mēs no nevalstiskās organizācijas iniciatīvas esam tikuši līdz valsts programmai. Tas ir apsveicami, tas ir daudz, bet tas nav pietiekoši. Līdz ar to ir tā baža, ka var būt pārrāvums. Varbūt ministrija varētu mēģināt to risināt nedaudz straujāk, lai nebūtu pārrāvuma, un lai mēs joprojām varētu nodrošināt līdzestību, izvairoties no HIV infekcijas mazuļiem,” uzsvēra Veiķenieks.

Baltijas HIV asociācijas vadītāja Inga Upmace norādīja, ka šai programmai ir ļoti būtiska nozīme HIV inficēto sieviešu līdzestības ārstēšanā stiprināšanai. Proti, maisījumus viņām izsniedz, apmeklējot ārstu Latvijas Infektoloģijas centrā, kad viņas atrādījās, veica analīzes un notika skrīnings.

Abas puses ar šo bija ļoti apmierinātas, sacīja Upmace. "Gan sieviešu līdzestība cēlās – tātad, ja viņas ir līdzestīgas, viņas tiek ārstētas, slodze samazinās asinīs un sievietes vairs nevar inficēt citus cilvēkus – savu partneri, bērnu. Visā pasaulē šīs programmas pielieto, kur ir sapratne, kā ierobežot HIV izplatību,” viņa uzsvēra.

Ziedot.lv vadītāja Rūta Dimanta norāda, ka centīsies vēl divus, trīs mēnešus šo problēmu risināt ar sabiedrības ziedojumiem, bet ilgtermiņā tas nav nekāds risinājums, to nevar atstāt tikai uz ziedotāju pleciem.

5 komentāri
ddd
pag, liela daļa māmiņu agri vai vēlu pāriet uz maisijumu, neatceros, bet šķiet 1 kārba bija vajadzīga nedēļā , principā viena bērna jetvaros ir pārsimts euro gadā, ja kopā ir 70 tad sanāk ~1400€ gadā uz visām. 1 cilvēkam tas ir daudz, bet valsts līmenī tas ir piliens, viena deputāta zelta bērtā kvota spēs to nosegt uz gadiem 5. kapēc šeit tāda diakusija, kapēc tā vispār ir problēma? man kauns.
Margarēta
Kāpēc ir jādzemdē, ja nevar elementāri pabarot? Jebkurai sievietei, lemjot par grūtniecības saglabāšanu, taču ir jārēķinās, ka bērns gribēs ēst. Kas tad nu mums te atkal par svēto govju kastu uzradusies, kam vajag speciālus līdzekļus? Ja nespēj pildīt vecāku pienākumus un nodrošināt bērnam elementārāko = nopirkt pārtiku, jāiesaista sociālie dienesti un jālemj par bērnu izņemšanu no ģimenes. 30 000 ir vajadzīgi citur. Arī HIV pozitīvajām ir elementāri vecāku pienākumi. HIV diagnoze neatbrīvo no elementāras atbildības. Vai nenoveļ elementāro atbildību uz valsts pleciem.
Inficētie bērni nenomirs
uzreiz, bet tikai pēc vēlēšanām :P
:/
Kā tas tā nākas, ka viss, kas saistīts ar valsts institūcijām ir dziļā pa..... .?
Dace
Nu galvenais taču ziņa,kā tiek dzīvē realizēts,štrunts. Ārēji taču skaisti. Pēc tam pārcels uz rudeni un tad jau varbūt būs saziedots. VM ārēji skaistā politika un populisms. To,ka zāles HIV neapmaksā ,tās kuras ir efektīvas un tajā stadijā,kad jau citās valstīs lieto,ir piemirsies.
Pievienot komentāru
Komentēt vari ar kādu no saviem sociālajiem profiliem
Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Populārākie
Interesanti