Pieminot 80 gadus kopš pirmās deportācijas, 14. jūnijā vienlaikus visā valstī lasīs izsūtīto vārdus  

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Šogad apritēs 80 gadi kopš pirmās masu deportācijas, kad 1941. gadā padomju režīms izsūtīja vairāk nekā 15 tūkstošus Latvijas pilsoņu. Atceroties šo noziegumu, 14. jūnijā vienlaikus visā valstī lasīs izsūtīto iedzīvotāju vārdus.

Atceres pasākums "Aizvestie. Neaizmirstie. 80 gadi kopš 14. jūnija deportācijām" notiks vienlaikus visās pašvaldībās, un plkst.11.00 sāks lasīt deportēto vārdus.

Uzrunājot 119 pašvaldību pārstāvjus, kuri nodrošinās piemiņas pasākuma norisi novados, Valsts prezidents Egils Levits uzsvēra, ka šodienas paaudzes pienākums ir neaizmirst cilvēkus, no kuriem daudzi izsūtījumā gāja bojā. Tas ir ārkārtīgi svarīgi nācijas vēsturiskās atmiņas stiprināšanai. 

"Padomju okupācijas režīma apzināta politika – iznīcināt pilsoniski aktīvāko latviešu nācijas sastāvdaļu, uz tiem balstījās Latvijas valsts.

 Šīs deportācijas atstāja milzīgas pēdas, tukšumu mūsu nācijas dzīvē. Intelektuālajā dzīvē. Tādēļ ir ārkārtīgi svarīgi, ka šos cilvēkus atceramies," sacīja prezidents.

Levits norādīja, ka cilvēka vārdam un uzvārdam ir unikāla nozīme. Tā ir daļa no personības. "Ja mēs pieminēsim šos visus vārdus, mēs atcerēsimies arī konkrētos cilvēkus," viņš norādīja.

Pasākuma idejas autore Sandra Kalniete arī norādīja, ka nav nekā personīgāka un individuālāka par cilvēka vārdu un uzvārdu, jo tas pavada ikvienu no dzimšanas līdz nāves brīdim. Tas turpina pastāvēt līdz laiku aizlaikiem vēstures annālēs.

"Ikviens izsūtītais ir pelnījis, lai viņš nebūtu tikai sīka vienība kādā lielākā, apkopojošā skaitlī. Vārdu lasīšanas ceremonijai vienlaikus notiekot visos Latvijas novados un pagastos un piemiņas brīžus saslēdzot vienotā Latvijas tīmeklī, tiek dota iespēja piemiņas pasākumā piedalīties kā Latvijā, tā visā pasaulē mītošajiem tautiešiem," sacīja Kalniete.

Lasījumu no katras pašvaldības straumēs sabiedrisko mediju portālā LSM.lv un Latvijas Nacionālās bibliotēkas mājaslapā. Tur būs digitāla karte, kurā ievietos piemiņas pasākumu videomateriālus, datus un stāstus par izsūtītajiem, tā palīdzot aptvert deportāciju apmērus un sekas.

Piemiņas pasākumi notiks arī tautiešu mītņu zemēs ārpus Latvijas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti