Pieminekļu sargi aizvien iebilst pret Āgenskalna tirgus sakņu paviljona nojaukšanu

Briest strīds starp Rīgas domi un Valsts kultūras pieminekļu aizsardzības inspekciju (VKPAI)  saistībā ar kopš gada sākuma slēgto Āgenskalna tirgu. Rīgas dome paziņojusi, ka izpētē secināts – pagājušā gadsimta piecdesmito gadu beigās celtajam sakņu paviljonam nav arhitektoniskas vērtības, tādēļ to nojauks. VKPAI uz to reaģējusi, stingri noliedzot Rīgas domes teikto.

VKPA norāda, ka paviljons saglabājis savu sākotnējo veidolu – apjomīgu jumta koka konstrukciju ar virsgaismas logu, kā arī dzelzsbetona kolonnas. Paviljons kopumā ir kultūrvēsturiski nozīmīgs un arhitektoniski interesants un kvalitatīvs vides uzslāņojums.

Valsts kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcijas Rīgas nodaļas vadītājs Jānis Asaris
00:00 / 01:00
Lejuplādēt
Valsts kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcijas Rīgas nodaļas vadītājs Jānis Asaris Latvijas Radio pauda, ka inspekcija piekritusi jumta konstrukciju demontāžai ar nosacījumu, ka pirms tam ir nepieciešama detalizēta būves uzmērīšana un fotofiksācija.

Inspekcija piekritusi arī siltumizolācijas un apdares dēļu noņemšanai, un, ja tiek konstatēts, ka ir neatgriezeniski bojātas arī citas jumta konstrukcijas, tad tās arī iespējams demontēt, bet, veicot konstruktīvās sistēmas uzmērīšanu, pastāstīja Asaris.

Tā pamatideja ir tāda – ja, piemēram, pēc izsoles ēkas ieguvēji būtu gatavi tamlīdzīgu konstrukciju atjaunot, lai tas būtu iespējams, skaidroja VKPAI pārstāvis.

Inspekcija aicinājusi ēku atjaunot sākotnējā izskatā, bet “mēs nevaram, protams, uzstāt uz to, bet tas ir mūsu sarakstē ar Īpašuma departamentu izskanējis”, atzina Asaris.  

KONTEKSTS:

Rīgas domes Īpašuma departamenta nolīgta tehnika marta otrajā pusē sākusi demontēt padomju laikā ap vēsturisko tirgus namu uzceltās ēkas. Tas satraucis Āgenskalna iedzīvotājus, bet domē norādīja, ka darbi sen ieplānoti. 

Bet kultūras pieminekļu sargi iepriekš lika Rīgas domei pārtraukt Āgenskalna tirgus sakņu paviljona nojaukšanas darbus, un tas arī notika, taču mēnesi ilgā izpētē secināts, ka sakņu paviljona būvei nav īpašas vērtības, tādēļ dome paziņoja, ka to nojauks.

Tikmēr dome gaida potenciālos tirgus nomniekus, kuru interese pagaidām gan ir visai necila. Pretendenti izsolei var pieteikties līdz 11. maijam. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti