Dienas ziņas

Valsts būvēs daudzdzīvokļu īres namus

Dienas ziņas

Dienas ziņas

Pieminekļa nojaukšana izmaksās līdz 3 miljoniem eiro

Pieminekli Uzvaras parkā sāks demontēt jau vasarā; izmaksas līdz 3 miljoniem eiro

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Uzvaras parkā esošā pieminekļa nojaukšana provizoriski varētu izmaksāt 2–3 miljonus eiro. Šī gan ir provizoriskā summa, un precīzas darbu izmaksas būs zināmas pēc tam, kad tiks izraudzīts būvnieks un noslēgts līgums par pieminekļa demontāžu.

ĪSUMĀ:

  • Rīga pieminekļa Uzvaras parkā nojaukšana izmaksās 2-3 miljonus eiro.
  • To galvaspilsēta apmaksās no sava rezerves fonda. Cer arī uz valsts naudu.
  • Demontāžu paredzēts sākt jau vasarā, apņemoties pabeigt līdz novembra vidum.
  • No pieminekļa neplāno saglabāt nevienu detaļu.

Pieminekli Uzvaras parkā sāks demontēt jau vasarā; izmaksas līdz 3 miljoniem eiro
00:00 / 03:17
Lejuplādēt

Pagājušā gadsimta 70. un 80. gadu beigās Uzvaras parkā uzbūvēto padomju armijas karavīriem veltīto monumentu, kas jau kopš pavasara ir norobežots ar žogu un kur apkārtni ikdienā uzrauga vairākas policijas ekipāžas, Rīgas pašvaldība apņemas nojaukt līdz 15.novembrim. Tas ir viens no daudziem desmitiem padomju laika pieminekļiem, ko demontēt atbalstījusi valdība.

Kā paziņoja Rīgas mērs Mārtiņš Staķis, ir noslēgušies pirmie sagatavošanās darbi. Detalizētu informāciju atbildīgie pagaidām atsakās sniegt.

Zināms, ka desmitiem metru augstā pieminekļa un tā daļu likvidēšanai izmaksās vismaz 2-3 miljonus eiro. Izmaksas varētu vēl mainīties, jo kā izrādījies, konstrukcijas ir pamatīgi nostiprinātas.

„Ja mēs iedomājamies Eifeļa torni, kas pēc tam vēl tiek nostiprināts ar armatūru, nostiegots un vēl pieliets pilns ar betonu. Tik pamatīgs ir šis objekts. Šis objekts atrodas tur, kur kādreiz ir bijusi Daugava. Tas faktiski ir purvs. Tur ir viens slānis zemes grants, un pēc tam tur apkašā ir, piedodiet par vārdu, „šļurga”. Tas [piemineklis] faktiski peld. Līdz ar to tāpēc ir skaidrs, kāpēc šim objektam ir šie 22 metru garie pāļi, kas aiziet līdz dolomītam,” pastāstīja Staķis.

Divu nedēļu laikā domnieki apņemas izvēlēties būvnieku un paziņot precīzas izmaksas. Nauda būšot no pašvaldības rezerves fonda, taču vietvara cer, ka daļu iedos arī valsts.

Staķis arī iezīmē teritorijas tālāko nākotni: „Pilnīgi skaidrs, ka šai vietai kaut kādus gadus ir jāatdziest. Bet mūsu vīzija ir tāda, ka šis parks ir domāta vieta, kur cilvēki ikdienā satiekas. Uzvaras parks jau sen ir ieguvis arī tādu kā aktīvā sporta [vieta]. Mēs gribam, lai šī ir vieta, kur mūsu jaunieši varētu pulcēties, kopīgi sportot un aktīvi atpūsties. Es domāju, ka tāds arī būtu šīs vietas turamākais liktenis vismaz pāris gadus uz priekšu. Tas ir tas, uz ko mēs ejam, un tas ir tas, kam mēs gatavojamies.”

Domē arī pavēstīja, ka visas minētajā vietā esošās vēsturiskās liecības utilizēs, nesaglabājot nevienu tās daļu vai fragmentu. Pašvaldība tā taisās rīkoties pēc Latvijas Okupācija muzeja atzinuma, ka muzejam pieminekļa detaļas nav vajadzīgas.

Latvijas Okupācijas muzejs Rīgas domei sniedzis atzinumu, ka

piemineklim nav mākslinieciskās vērtības un tā detaļas nav nepieciešamas muzeja krājumiem.

"Mākslinieki skata tikai no mākslinieciskā viedokļa, mēs – no vairākiem citiem,” norādīja Latvijas Okupācijas muzeja direktore Solvita Vība.

Projektu atbalsta vides arhitekts Matīss Šteinerts, vienlaikus uzskatot, ka sazāģēt metāllūžņos Latvijā augstāko pieminekli ir neprātīgi. Pēc kādiem 15-20 gadiem sabiedrība to nožēlošot. Savukārt parkā, viņaprāt, vajadzētu uzbūvēt gadiem ilgi apspriesto Nacionālo koncertzāli.

„Tā vieta nedrīkst palikt tukša. Tā noteikti nedrīkst būt kaut kāda sporta aktivitāšu vieta. Mums uz to savā ziņā jāskatās kā uz simbolisku vietu tīri pilsētbūvnieciski. Tā ir Brīvības ielas ass. Tā ir Brīvības pieminekļa ass. Uz tās pašas ass ir Latviešu Strēlnieku piemineklis, Rīgas rātsnams, Okupācijas muzejs. Šai vietai, manuprāt, ir liels potenciāls tādai nācijas svētvietas vietai, ko mēs esam meklējuši kā Nacionālā koncertzāle, mūsdienu mākslas muzejs,” sacīja Šteinerts.

Līdz novembra vidum valstī publiskās vietās būs jālikvidē arī citi padomju laika pieminekļi. Ar to gan nepiekrīt, piemēram, Daugavpils dome, kas Satversmes tiesā vēlas to apstrīdēt, pamatojot to, ka valsts iejaucas pašvaldības funkcijā gādāt par savas teritorijas labiekārtošanu.

KONTEKSTS:

24. februārī Krievija uzsāka neizprovocētu un nepamatotu karu pret Ukrainu, kurā iet bojā tūkstošiem mierīgo iedzīvotāju, bet miljoni devušies bēgļu gaitās. Krievijas agresija pret Ukrainu izraisījusi vispārēju starptautiskās sabiedrības nosodījumu, pret Krieviju tiek ieviestas arvien jaunas sankcijas.

Latvijā pēc šiem notikumiem parlaments likumā noteica, ka padomju un nacistisko režīmu slavinoši objekti Latvijā ir jānojauc līdz 15. novembrim. Rīgas dome jau pirms Saeimas lēmuma atbalstīja padomju pieminekļa nojaukšanu Uzvaras parkā un uzdeva Rīgas pieminekļu aģentūrai veikt visas nepieciešamās darbības šī objekta demontāžai. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti