Dienas ziņas

Sākusies studentu uzņemšana augstskolās

Dienas ziņas

Skolēni veido animāciju par Latvijas karoga tapšanu

Šodien – Ebreju tautas genocīda upuru piemiņas diena

Piemin Latvijā holokaustā nogalinātos ebrejus

4. jūlijs ir diena, kad Latvijā tiek pieminēti tie vairāk nekā 70 000 ebreju, kuri Otrā pasaules kara laikā tika nogalināti nacistu okupētajā Latvijā. Otrdien, 4.jūlijā, pie memoriāla, kas atrodas kopā ar cilvēkiem nodedzinātās Lielās horālās sinagogas vietā, notika piemiņas pasākums, bet Biķernieku memoriālā ziedus nolika Vācijas, Austrijas un Čehijas pašvaldību pārstāvji.

1941. gada 4. jūlijā nodedzināja gan Lielo horālo sinagogu, gan vēl četrus Rīgas ebreju dievnamus, laupot dzīvību 400 cilvēkiem. Pirms kara Latvijā dzīvoja ap 93 000 ebreju. Represijas un masveida slepkavības sākās uzreiz pēc nacistiskās Vācijas iebrukuma. Lielākā daļa ebreju tika padzīti no mājām, ievietoti geto vai pilnīgi iznīcināti. Dzīvību zaudēja vairāk par 70 000 Latvijas ebreju un 20 000 no citām Eiropas valstīm.

“Holokausta piemiņa un vēsturiskā izpēte ir mūsu morālā un politiskā apņemšanās. Mēs par to iestājamies gan savā valstī, gan starptautiski. Vēlos apliecināt, ka holokausta piemiņa Latvijā vienmēr būs dzīva. Tāpat dzīva būs ebreju glābēju piemiņa.

Mūsu vidū bija drosmīgie, kas riskēja ar savu dzīvību, bet nacistu pavēlēm nepakļāvās. Tepat blakus atrodas piemineklis Žanim Lipkem, kas glāba ebrejus, savus līdzcilvēkus,” sacīja Saeimas priekšsēdētāja Ināra Mūrniece (VL-TB/LNNK).

"Mēs nekad nedrīkstam aizmirst nevainīgos upurus, kas tika šeit noslepkavoti vienkārši tāpēc, ka viņi bija ebreji. Tā nedrīkst notikt vairāk nekad," piebilda Izraēlas vēstniece Latvijā Lironne Bar-Sadeha.

Biķernieku memoriālā ziedus nolika Vācijas Rīgas komitejas delegācija, kurā bija vairāki Vācijas pilsētu birģermeistari, kā arī Austrijas un Čehijas pašvaldību pārstāvji.

Šeit tika pieminēti ebreji, ko atveda no Vācijas, Austrijas un Čehijas, lai Biķernieku mežā nogalinātu. Memoriāls veidots kā plēstu granīta akmeņu mežs, kur ierakstītie 55 Eiropas pilsētu nosaukumi vēsta par vietām, no kurienes uz Biķernieku mežu tika atvesti nacistu upuri. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti