Pieļauj ar «Covid-19» saslimušo skaita pieaugumu Latvijā

Arī Latvijā varētu pieaugt ar jauno koronavīrusu "Covid-19" saslimušo skaits, īpaši, ja turpināsies ceļojumi uz vīrusa skartajām teritorijām, piektdien, 6. martā, žurnālistiem sacīja Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) Infekciju slimību riska analīzes un profilakses departamenta direktors Jurijs Perevoščikovs.

SPKC pārstāvis uzsvēra, ka vairākumam cilvēku slimība izpaužas ļoti viegli, tādēļ to var arī nepamanīt, tomēr cilvēks arī ar nenozīmīgiem simptomiem var kļūt bīstams citiem, kā arī norādīja, ka vīruss valstu robežas neievēro. Perevoščikovs norādīja, ka centrs turpina sekot līdzi situācijas attīstībai pasaulē. "Aizvadītā diennakts bija nozīmīga, jo Uhaņā nav reģistrēts neviens gadījums, kas liecina, ka infekcija ir apkarojama arī bez vakcinācijas un specifiskas terapijas," pauda SPKC pārstāvis. Viņš tomēr atzina, ka Eiropā situācija turpina pasliktināties.

Perevoščikovs informēja, ka ticis pieņemts lēmums definīcijā iekļaut visu Itālijas teritoriju, pretēji iepriekš noteiktajiem četriem reģioniem. "Lielākā daļa Eiropas Savienības valstīs reģistrēto gadījumu ir saistīti ar ceļojumu uz Itāliju. Līdz ar to - sākot ar rītdienu, tiks izmeklēti pacienti, kuri atgriezušies no jebkuras Itālijas teritorijas," pauda SPKC pārstāvis.

Tāpat dienesti ir nolēmuši sākt papildu monitoringu attiecībā uz smagiem akūtu respiratoru infekciju gadījumiem stacionāros, laboratoriskas analīzes uz "Covid-19" tiks veiktas visiem pacientiem ar smagiem akūtas respiratorās infekcijas simptomiem, kuri atrodas intensīvajā terapijā. "Ja nav zināms izraisītājs, vai bijis izbraukums no Latvijas, vai kontakts ar iespējamu "Covid-19" pacientu cilvēku, kas izbraucis no Latvijas, tad šai personai arī būtu veicams tests uz "Covid-19", lai nošķirtu no citas slimības," atzina Perevoščikovs.

Līdz šim Latvijā "Covid-19" tika konstatēts kādai sievietei, kura tika ievietota Infektoloģijas centrā. Dienu vēlāk sieviete tika palaista mājās, jo atkārtotas analīzes slimību vairs neuzrādīja. Perevoščikovs žurnālistiem pastāstīja, ka jebkuram cilvēkam, pirms pieņemt lēmumu, ka tas nav infekciozs, nepieciešamas divas izmeklēšanas, kas apliecina, ka nav vīrusa. "Šajā gadījumā saslimušajam bija viena pozitīva un divas negatīvas analīzes. Tas saskaņā ar Pasaules Veselības organizācijas norādēm ir uzskatāms par pabeigtu gadījumu," pauda Perevoščikovs.

Paplašina "Covid-19" skarto valstu sarakstu; analīzes mājās ņems arī laboratorija

No sestdienas, 7. marta, tiks paplašināts "Covid-19" skarto valstu saraksts, uz kurām ir attiecināti īpaši piesardzības pasākumi. Ņemot vērā izmaiņas epidemioloģiskajā situācijā, gadījuma definīcijā jeb rīcības kārtībā pie aizdomām par "Covid-19" tiek iekļauta visa Itālija. Šāds lēmums pieņemts Valsts operatīvās medicīniskās komisijas sēdē (VOMK), informēja Veselības ministrija (VM).

Tas nozīmē, ka analīzes uz "Covid-19"  personai tiks veiktas, ja viņa būs atgriezusies no Itālijas, Ķīnas, Dienvidkorejas, Irānas, Japānas un Singapūras un 14 dienu laikā būs parādījušies gripai līdzīgi simptomi. Ņemot vērā risku saslimt, VM aicina cilvēkus uz šīm valstīm nedoties. Jāņem vērā arī tas, ka pēc atgriešanās no minētajām valstīm bērnam 14 dienas būs jāpavada mājās karantīnā.

Papildus VOMK lēma, ka laboratoriskas analīzes uz "Covid-19" tiks veiktas visiem pacientiem ar smagiem akūtas respiratorās infekcijas simptomiem, kuri atrodas intensīvajā terapijā. Vienlaikus laboratorisko izmeklējumu paraugu noņemšanai aizdomu gadījumos par saslimšanu ar ""Covid-19" pie pacienta mājās visā Latvijā dosies Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta (NMPD) mediķu brigāde vai ārstniecības personas no SIA “Centrālā laboratorija”.

Iedzīvotājiem, kuriem 14 dienu laikā pēc atgriešanās no "Covid-19" uzliesmojuma skartajām teritorijām parādās saslimšanas simptomi – paaugstināta ķermeņa temperatūra, klepus, rīkles iekaisums, – ir jāzvana uz 113. Šādi jārīkojas arī cilvēkiem, kuri ir noteikti par kontaktpersonām ar "Covid-19" infekcijas slimnieku un kuriem 14 dienu laikā parādās saslimšanas simptomi (kontaktpersonas nosaka SPKC epidemiologs).

NMPD nodos izsaukumu savai mediķu brigādei vai laboratorijas speciālistam, kuri pie pacientiem uz mājām dosies ar laboratorijas automašīnu un tāpat kā NMPD mediķi lietos aizsargtērpu. NMPD direktore Liene Cipule uzsvēra, ka, piesaistot Centrālās laboratorijas speciālistus, analīžu paraugu noņemšanu pacienta dzīvesvietā iespējams nodrošināt ne vien galvaspilsētā, bet visā Latvijā.

Analīžu paraugu noņemšanu pacienta dzīvesvietā veiks tad, ja "Covid-19" slimībai raksturīgie simptomi nebūs izteikti. Nopietnos gadījumos analīžu veikšanai pacienti ar NMPD mediķu brigādi tiks nogādāti uz sekojošām slimnīcām: Rīgā – uz Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas stacionāru “Latvijas Infektoloģijas centrs” un Bērnu klīniskā universitātes slimnīcu, bet reģionos – Ziemeļkurzemes reģionālo slimnīcu Ventspilī, Liepājas reģionālo slimnīcu, Vidzemes slimnīcu, Daugavpils reģionālo slimnīcu un Rēzeknes slimnīcu.

KONTEKSTS:

Jaunais koronavīruss sāka izplatīties 2019. gadā Ķīnas centrālās daļas pilsētā Uhaņā, kurā dzīvo 11 miljoni cilvēku. Lai nepieļautu vīrusa izplatību, Ķīna paziņojusi par valsts mēroga ierobežojumiem. Pasaules Veselības organizācija (PVO) saistībā ar Ķīnas koronavīrusu un slimību ''Covid-19'' izsludinājusi augstāko starptautisko ārkārtas stāvokli veselības aizsardzības jomā.  

Vīruss izplatījies arī ārpus Ķīnas, tostarp vairākās Eiropas valstīs - Francijā, Itālijā, Austrijā, Horvātijā, Šveicē un Grieķijā. "Covid-19" konstatēts arī Latvijā un tās kaimiņvalstīs - sākotnēji Krievijā, tad 27. februārī Igaunijā, bet 28. februārī arī Lietuvā un Baltkrievijā.

Tallinā piektdienas, 6.marta, rītā saslimšana ar “Covid-19” konstatēta vēl pieciem cilvēkiem, kuri atgriezušie no Itālijas 29. februārī ar avioreisu Bergāmo – Rīga. Līdz ar to Igaunijā zināmi desmit ar šo koronavīrusu inficēti cilvēki, ziņo sabiedriskais medijs Err.ee.
Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt