Pielaides valsts noslēpumam ir 7 valdības locekļiem un vairumam Drošības komisijas deputātu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Aptuveni pirms divām nedēļām Saeima apstiprināja jauno Ministru kabineta sastāvu, taču daļai ministru vēl nav tiesību lemt par slepeniem jautājumiem, jo viņiem nav piešķirta pielaide valsts noslēpumam. Satversmes aizsardzības birojā (SAB) Latvijas Radio noskaidroja, ka šobrīd vērtē sešu ministru atbilstību pielaides saņemšanai.

ĪSUMĀ:

  • Kariņa valdībā turpina darbu 4 iepriekšējās valdības ministri, viņiem pielaide jau ir.
  • Pielaide ir arī Kariņam, aizsardzības ministram Pabrikam, satiksmes ministram Linkaitam.
  • Vairāki ministri vēl gaida atzinumu.
  • Pašlaik pielaižu trūkums valdības darbu netraucē.
  • SAB: Neviens lieki nekavēs pārbaudes, saprotam - ministriem ir pilnvērtīgi jāstrādā.
  • Saeimas Nacionālās drošības komisijā 5 no 7 deputātiem ir piešķirtas pielaides.
  • Divus komisijas deputātus vēl pārbauda.

Darbu „Jaunās Vienotības” premjera Krišjāņa Kariņa valdībā turpina četri iepriekšējā kabineta ministri. Speciālās atļaujas pieejai valsts noslēpumam viņiem jau tika izsniegtas iepriekš.

Pielaides valsts noslēpumam ir 7 ministriem un vairumam Drošības komisijas locekļu
00:00 / 03:44
Lejuplādēt
Premjeram un viņa biedram - aizsardzības ministram Artim Pabrikam no „Attīstībai/Par!” - arī ir tiesības iepazīties ar konfidenciāliem un slepeniem materiāliem.

„Tā kā mani pārbaudīja agrāk, kad es kandidēju uz Ministru prezidenta amatu, man pielaidi izsniedza, man esot Saeimā. Es varu sākt darboties ar visām lietām. Kas attiecas uz biroju un pārējiem cilvēkiem, tur notiek pārbaudes,” pastāstīja Pabriks.

Pabriks sacīja, ka visas valdības iesaiste slepenu jautājumu risināšanā pagaidām nav nepieciešama.

„Šai mirklī mēs tiekam galā ar saviem pienākumiem 100%, līdz ar to mums nav tādu jautājumu, kur mums būtu jāgaida uz pārējo Ministru kabineta dalībnieku pielaidēm,” stāstīja Pabriks.

Pielaide ir arī satiksmes ministram Tālim Linkaitam (Jaunā konservatīvā partija).

Taču vairāki jaunie Ministru kabineta locekļi vēl gaida SAB lēmumu par pielaidi valsts noslēpumam.

Piemēram, pagājušajā nedēļā nepieciešamos dokumentus iesniedza veselības ministre Ilze Viņķele no „Attīstībai/Par”. Ilgāk – aptuveni mēnesi SAB atzinumu gaida labklājības ministre no partijas „KPV LV” Ramona Petraviča.

„Es esmu iesniegusi visus dokumentus, lai saņemtu pielaidi valsts noslēpumam, bet atbildes vēl nav. Es [tos] esmu iesniegusi janvāra sākumā,” pastāstīja Petraviča.

Bez pielaides valsts noslēpumam šobrīd strādā arī vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Juris Pūce no „Attīstībai/Par!”.

„Es esmu stājies jaunajā amatā, jāizdod atkārtoti pielaide [valsts noslēpumam]. Es to vēl gaidu, bet es nedomāju, ka tas kavē valdības darbu. Es saprotu, ka vairumam ministru tūlīt tās būs,” norādīja Pūce.

Arī iekšlietu ministrs Sandis Ģirģens, kurš pārstāv partiju „KPV LV”, cer, ka drīz varēs iegūt visas nepieciešamās atļaujas darbam ar slepeno informāciju.

„Tie ir dokumenti vai informācija, kas ir pakļauta valsts noslēpumam. Pielaides nav, bet tas šobrīd netraucē veikt manus pienākumus. Protams, ja ir pielaide valsts noslēpumam, tad ir lielāka un precīzāka aina par daudziem notikumiem. Es ceru, ka Satversmes aizsardzības birojs diezgan operatīvi izskatīs šo jautājumu, nevilks garumā un dos savu atbildi,” sacīja Ģirģens.

Valdības sēdes notiek divas nedēļas. Pagaidām slēgtajā daļā visi ministri var skatīt materiālus ar statusu „ierobežota pieejamība” vai „dienesta vajadzībām”.  Slepeni, sevišķi slepeni vai konfidenciāli jautājumi vēl nav nonākuši jaunās valdības dienaskārtībā, atzīst premjers Krišjānis Kariņš. Pielaižu trūkums valdības darbam netraucē.

„Šobrīd tas nekādi neietekmē. Process notiek, visi ir iesnieguši, attiecīgās iestādes izskata. Es ceru un sagaidu, ka visi iegūs šīs pielaides. Mums nav bijis neviens jautājums, kur pielaides esamība vai neesamība traucētu darbam,” sacīja Kariņš.

„Tādu sēžu un tādu jautājumu, kas ir saistīti ar valsts noslēpumu, salīdzinoši nav daudz,” vērtēja  Satversmes aizsardzības biroja vadītājs Jānis Maizītis.

Maizītis telefonsarunā ar Latvijas Radio pastāstīja – šobrīd atļaujas izsniegtas septiņiem ministriem, arī premjeram, vēl seši tiek pārbaudīti.

„Es gribētu uzsvērt, ka likums ir noteicis, ka šīs pārbaudes ilgst trīs mēnešus, un vidējais pārbaudes laiks ir aptuveni divi  mēneši. Protams, ministru un deputātu lietas tiek skatītas pirmkārt. Neviens negatavojas lieki kavēties ar pārbaužu veikšanu, jo mēs saprotam, ka ministriem ir pilnvērtīgi jāstrādā,” sacīja Maizītis.

SAB vadītājs arī uzsver, ka pārbaudītās informācijas apjoms ir liels.

„Tā ir sadarbība ar visām tiesību aizsardzības iestādēm. Tā ir sadarbība ar valsts drošības iestādēm, mēs lielā mērā esam atkarīgi arī no tā, cik ātri kolēģi ir spējīgi sniegt atbildes. Tā ir sadarbība ar Valsts ieņēmumu dienestu. Ja ir nepieciešams, tā ir intervēšana,” stāstīja Maizītis.

Toties izvērst izskatāmo jautājumu loku jau var Saeimas Nacionālās drošības komisija. Tās vairākumam – pieciem no septiņiem deputātiem ir piešķirtas pielaides valsts noslēpumam. Divi deputāti vēl tiek pārbaudīti.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti