Piektdien atjaunota iespēja EP vēlēt jebkurā iecirknī

24. maijā – Eiropas Parlamenta (EP) vēlēšanu trešajā iepriekšējās balsošanas dienā – ir atjaunota iespēja vēlētājiem balsot jebkurā iecirknī. Vēlēšanu iecirkņi piektdien bija atvērti līdz plkst.20.

Trīs stundas balošanai jebkurā iecirknī

Centrālās vēlēšanu komisijas (CVK) pārstāve Līva Laizāne ziņu portālam LSM.lv apstiprināja, ka piektdienas pēcpusdienā atjaunota datu apmaiņa starp vēlēšanu iecirkņiem. Līdz ar to piektdien balsot iespējams jebkurā iecirknī.

CVK skaidroja, ka uzņēmumam “SOAAR” sadarbībā ar pakalpojuma nodrošināšanā iesaistītajām iestādēm ir izdevies noskaidrot un novērst traucējumu vēlēšanu iecirkņu tiešsaistes datu apmaiņas sistēmā. Proti, kļūda, kas iepriekš neļāva īstenot datu apmaiņu, ir atrasta. Tāpēc sistēmas darbība ir atjaunota.

CVK aicina izmantot šo papildu balsošanas iespēju vēlētājus, kuri nevarēs nobalsot savā vēlēšanu iecirknī.

Savukārt sestdien, 25. maijā, vēlēt varēs tikai iecirkņos, kuros katrs konkrēts vēlētājs ir reģistrēts.

Savu iecirkni iespējams noskaidrot Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes (PMLP) mājaslapā vai pa tālruni 67049999.

Paziņojumā medijiem CVK norāda, ka iespēja balsot citā iecirknī iepriekšējā balsošanā tiek izmēģināta pirmo reizi. Mērķis ir pārbaudīt šī pakalpojuma izmantošanas iespējas 2022. gada Saeimas vēlēšanās, lai apzinātu risinājumus, kā nodrošināt to vēlētāju tiesības piedalīties parlamenta vēlēšanās, kuru rīcībā ir tikai personas apliecība.

Lai gan iepriekš CVK paziņoja, ka piektdien nebūs iespējams nobalsot ne savā iecirknī, daudzi šo ziņu bija palaiduši garām un pa dienu, kad iespēja vēl nebija atjaunota, ieradās citā iecirknī, kur viņiem bija liegta iespēja nobalsot, kas sagādāja vilšanos ne vienam vien  vēlētājam.

Piektdien pa dienu daudzi aizvien vēlējās mainīt iecirkni un bija vīlušies
00:00 / 02:03
Lejuplādēt

Lielākā daļa cilvēku tomēr ņēmuši vērā, ka šodien var balsot tikai savā iecirknī, Latvijas Radio atzina 142.vēlēšanu iecirkņa komisijas loceklis Andris Stafeckis. Par ko liecina tas, ka vakar šajā iecirknī bija 170 cilvēku, kas vēlējās mainīt iecirkni, bet piektdien līdz vēlākai pēcpusdienai - tikai pieci. Lieki teikt, ka lielākajā daļā no viņiem tas raisīja negatīvas emocijas, kas tieši tāpat varētu atsaukties uz vēlēšanu kopējo apmeklējumu.  

Nenobalsojuši un vīlušies

Tiesa, piektdien vēl, pirms tika atjaunota iespēja balsot jebkurā iecirknī, nenobalsojuši un vīlušies vēlēšanu iecirkņus pameta daudzi vēlētāji visā Latvijā.

Iepriekšējā balsošana ir iespēja izdarīt savu izvēli vēlēšanās tiem, kas īstajā vēlēšanu dienā strādā vai arī plāno doties ārpus pilsētas, piemēram, lai izmantotu pēdējo saulaino dienu pirms ilgāka lietus perioda.

Līdzīgi situācija ir vēlētājam Rūdolfam, kuram gan balsošana šķiet svarīga: “Es jau vispār cenšos būt tāds aktīvs, un Eiropa ir svarīga lieta. Un, manuprāt, Latvijai tā ir svarīgāka nekā citām, ņemot vērā, cik mēs šobrīd daudz saņemam pret to, ko iedodam.”

Starp iepriekšbalsotājiem sastopami arī tādi, kas jau laikus nomainījuši balsošanas iecirkni uz sev ērtāku. “Man oriģināli ir Cēsīs, bet, tā kā dzīvoju Rīgā, nomainīju uz šo iecirkni,” stāsta vēlētāja Reičela, kurai balsošana ir svarīga. “Tas ir mans pienākums to darīt!” viņa piebilda.

Tomēr daudzos iecirkņos darbinieku pirmais jautājums balsot gribētājiem piektdien bija: vai šis ir jūsu iecirknis? “Nāk diezgan daudzi un neapmierināti aiziet projām tie, kas nav reģistrēti mūsu iecirknī. Pārsvarā veci cilvēki,” pastāstīja 122. iecirkņa sekretāre Ilze Roze.

Līdzīga situācija bija arī Nacionālajā bibliotēkā, kur daudzi cilvēki bija ieradušies citās darīšanās un nolēma pie reizes arī nobalsot, bet nevarēja. “Tā kā es te lasu katru dienu, es gribēju šeit nobalsot, bet nekas nesanāk,” sacīja vēlētāja Anta.

Tomēr ir gadījumi, kad atteikums nozīmē zaudētu balsi.

Pagarinātais vēlēšanu iecirkņu darba laiks nozīmē papildu slodzi pirms galvenās vēlēšanu dienas, kad iecirkņu darbiniekiem būs jāstrādā teju diennakti no vietas. “Ja būtu rasta iespēja veikt balsošanu citā iecirknī, cilvēki būtu motivēti palīdzēt vēlētājiem nobalsot un pastrādātu ilgāk,

bet tā pastrādāšana ilgāk nerada tādu jēgas sajūtu, jo, kā mēs šobrīd redzam, cilvēku plūsma ir minimāla,” atzina 142. iecirkņa komisijas loceklis Andris Stafeckis.

Tomēr pulksten piecos, kad līdz iepriekšējās balsošanas beigām bija atlikušas tikai trīs stundas, Centrālajai vēlēšanu komisijai izdevās atjaunot datu apmaiņu starp iecirkņiem, dodot iespēju tiem, kuri šo informāciju laikus saņēmuši, tomēr nobalsot sev ērtākajā iecirknī.

KONTEKSTS:

EP vēlēšanu pamatdiena Latvijā ir sestdiena, 25. maijs, kad savā vēlēšanu iecirknī būs iespējams nobalsot no plkst.7 līdz 20. Vēlētāji var balsot iecirkņos, kuros viņi ir reģistrēti. Taču aptuveni puse vēlētāju nesaņēma paziņojumus par EP vēlēšanu iecirkņiem. 

Savukārt iepriekšējā nobalsošanā, kas notiek no 22. līdz 24. maijam, bija iecerēts izmēģināt sistēmu, kas ļauj vēlētājiem balsot jebkurā iecirknī. Taču 23. maija rītā tehnisku iemeslu dēļ sistēma vairs nedarbojās.

Tikmēr Saeima 23. maija pēcpusdienā lielā steigā vienojās un atbalstīja vēlēšanu iecirkņu darba laika pagarināšanu 24. maijā par četrām stundām.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt