«Piektais novads» Īrijas latviešu dzīvi dokumentēs no aizbraucēju skatupunkta

Ar valsts piešķirtā finansējuma atbalstu divu mēnešu laikā līdz šī gada beigām taps četri televīzijas raidījumi "Piektais novads", kas būs skatāmi divos kanālos - LTV1 raidījuma "Aculiecinieks" ietvaros un "Re:TV".

Pirmais raidījums "Re:TV" kanālā jau izskanējis ēterā piektdienas vakarā, bet sestdien pēc "Panorāmas" būs skatāms arī LTV 1.

Raidījuma veidotāji ir ziņu portāla „baltic-ireland” radošā komanda, kas piedalījās Nacionālās elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomes un Ārlietu ministrijas izsludinātajā konkursā un projekta realizēšanai ieguva finansējumu vairāk kā 11 000 eiro apmērā.

Šī raidījuma tapšana ir ļoti nozīmīgs notikums ne tikai Īrijā, bet arī citur pasaulē dzīvojošajiem latviešiem. Gan tāpēc, ka valsts pirmo reizi ir piešķīrusi naudu raidījumu un sižetu veidošanai par diasporas tematiku, gan tāpēc, ka pirmo reizi sabiedriskajā televīzijā par aizbraukušo dzīvi būs redzami tik apjomīgi raidījumi. Pie kam - tos veidos paši ārvalstīs dzīvojošie latvieši, kuri uz savas ādas izbaudījuši un izprot problēmas, ar kurām nākas saskarties, dzīvojot svešumā.

"Viens no galvenajiem mērķiem, ko mēs – „Piektā novada” radošā komanda - esam sev izvirzījuši, ir - stiprināt diasporas saikni ar Latviju. Tas ietver sevī vairākus uzdevumus - celt aizbraukušo cilvēku pašapziņu, kā arī mazināt plaisu starp tiem latviešiem, kas dzīvo ārzemēs, un tiem, kas dzīvo Latvijā,” saka „baltic-ireland.ie” direktors Imants Miezis.

„Mēs ļoti vēlamies kliedēt virkni sabiedrībā valdošu aizspriedumu un vēlamies lauzt gadu desmitiem kultivēto uzskatu par to, ka latvieši diasporā ir, piemēram, Aigara Kalvīša vārdiem runājot, "patērētāji pēc savas būtības un no viņiem nekāda labuma tāpat nav”. Šobrīd valstsvīri runā jau pavisam citu valodu, taču neizpratne un plaisa starp aizbraucējiem un palicējiem joprojām ir saglabājusies un turpina augt. Mūsu mērķis ir šo tendenci pavērst citā virzienā,” norāda Miezis.

Raidījuma veidotāji uzsver, ka Latvijas saikne ar diasporu nav tas pats, kas diasporas saikne ar Latviju. Tās ir divas dažādas pieejas, kas veidojas, raugoties uz lietām no diviem skatu punktiem. Diasporas skatījums līdz šim Latvijas auditorijai praktiski netika piedāvāts.

"Piektais novads" stāstīs par Īrijā un Ziemeļīrijā dzīvojošo latviešu aktivitātēm un izgaismos problēmas, kas saistītas ar diasporas un Latvijas attiecībām. Kā prioritāras ir izvēlētas divas tēmas - izglītība un kultūra.

Iemesls šādai izvēlei ir "labo" ziņu deficīts par diasporu Latvijas medijos. Kā redzams, "slikto" ziņu producēšana nav devusi vēlamo efektu - nedz apturējusi, nedz samazinājusi latviešu aizplūšanu no Latvijas, kā arī nav veicinājusi viņu atgriešanos Latvijā, par ko liecina statistika.

Pie kam - šīs ir divas galvenās jomas, kas reāli spēj nodrošināt diasporā dzīvojošo saikni ar Latviju un saglabāt šo pēctecību turpmākajās paaudzēs, īpaši tiem latviešu bērniem un jauniešiem, kas jau dzimuši un uzauguši mītnes zemē.

Protams, tiks meklētas arī atbildes uz dažādiem sasāpējušiem jautājumiem: kāpēc reemigrējušie pēc kāda laika bieži vien atkal dodas projām no Latvijas? Kāpēc nedarbojas Reemigrācijas plāns vai kāpēc Saeimā ir iestrēguši Repatriācijas likuma grozījumi?

Raidījuma sižeti būs informatīvi, lai novērstu līdzšinējo situāciju, kad Latvijas mediju vidē pieejamā informācija par diasporu bija vienpusīga un dažkārt arī kļūdaina, radot aplamu priekšstatu par pašu notikumu vai no tā izrietošus aplamus secinājumus.

"Piektā novada" veidotāji cer, ka izdosies sasniegt visus izvirzītos mērķus, kā arī pārliecināt amatpersonas Latvijā par to, ka šāds diasporas raidījums sabiedriskajā televīzijā būtu nepieciešams arī tālākā nākotnē.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti