Piekļuvei VDK dokumentiem būs jānorāda personas kods

Valdība otrdien, 11. decembrī, apstiprināja izmaiņas Ministru kabineta (MK) noteikumos, kuri paredzēs kārtību, kādā nodrošināma piekļuve Latvijas Nacionālā arhīva tīmekļvietnē "www.arhivi.gov.lv" publicētajiem LPSR Valsts drošības komitejas (VDK) dokumentiem un netieši ar VDK saistītiem dokumentiem, informēja Kultūras ministrijā.

Čekas maisu atvēršana. Ko publiskos decembrī?

Avots: "LV portāls"

10 612 kartītes no VDK aģentūras alfabētiskās uzskaites:
Par VDK aģentūru, vervēšanas kandidātiem, izslēgto aģentūru,  ziņas par VDK 1. daļas (nodarbojās ar izlūkošanu) aģentūru, kura gatavojās izbraukt uz ārzemēm vai darbojās PSRS teritorijā, kā arī par vervēšanas kandidātiem īpašajam periodam – kara vai citam neparedzētam gadījumam.

4141 kartīte  no VDK aģentūras statistiskās uzskaites kartotēkas:
Darbojošies aģenti, sakārtoti pēc darbības jomām un VDK teritoriālajām apakšvienībām.  

Abās šīs kartotēkās kartītes ir identiskas, atšķirīgs ir tikai to kārtošanas veids.  

Kartītēs ir: personas vārds, tēvavārds, dzimšanas gads, vieta, adrese, darbavieta un ieņemamais amats, vervētāja uzvārds, amats, priekšnieka uzvārds, kurš apstiprinājis vervēšanu, vervēšanas datums, atzīmes par aģenta izslēgšanu.

75 kartītes no VDK ārštata operatīvo darbinieku uzskaites kartotēkas:
Personas, kas uz sabiedriskiem pamatiem sniedz palīdzību drošības orgāniem pretizlūkošanas darbā rūpniecības un transporta, kā arī atsevišķās Aizsardzības ministrijas iestādēs un objektos.
Viņu uzdevums – strādāt aģentiem un uzticības personām.

Ārštata darbiniekiem nav segvārdu, taču ir lietas numurs un abreviatūra, kas veidota no vārda, uzvārda un tēva vārda pirmajiem burtiem.

Minētajās kartotēkās fiksēts ap četrarpus tūkstošiem VDK aģentu. Taču precīzu skaitu varēs noskaidrot tikai pēc šo dokumentu digitalizācijas, jo viena un tā pati persona varēja būt iekļauta vairākās kartotēkās.

Latvijas Komunistiskās partijas Centrālā komitejas apraksti pilnā apjomā: 
69 apraksti, 11 589 lietas.
Dokumenti no 1946. līdz 1991. gadam, satur LKP CK saraksti ar citām institūcijām, sēžu protokolus un stenogrammas, kā arī 2026 personas lietas, kurās apkopota informācija par LKP CK darbinieku karjeru.

1988.gada VDK darbinieku telefongrāmata.
 
Decembrī publiskojamo VDK dokumentu ieskenētas kopijas internetā būs pieejamas PDF formātā ar ierobežotām meklēšanas iespējām.

Ar kompartijas vadību saistītie dokumenti būs pieejami nākamgad.

LV portāls

 Lai arhīva mājaslapā piekļūtu dokumentiem, interesentiem būs jāreģistrējas, lai VDK likuma un Vispārīgās datu aizsardzības regulas prasību pārkāpuma gadījumā būtu iespējams identificēt personu. Savukārt arhīva telpās VDK dokumenti būs izmantojami bez ierobežojumiem, ievērojot arhīva noteikto dokumentu izmantošanas kārtību: iesniedzot rakstveida pieprasījumu un uzrādot personas identifikācijas dokumentu.

Fiziskai personai "www.arhivi.gov.lv" būs jānorāda vārds, uzvārds, personas kods vai ārzemnieka identifikācijas kods, kas ierakstīts viņa personu apliecinošā dokumentā, un valsts, kura dokumentu izdevusi, elektroniskā pasta adrese, lietotāja vārds un parole, kā arī VDK likumam atbilstošs dokumentu izmantošanas mērķis.

Šāda reģistrācija esot nepieciešama, lai nodrošinātu personas identifikāciju, ja VDK dokumenti vai tajos atrodamie personas dati tiktu izmantoti pretlikumīgiem mērķiem.

Savukārt Nacionālā arhīva telpās VDK dokumenti būs izmantojami, iesniedzot rakstveida pieprasījumu un uzrādot personas identifikācijas dokumentu.

Ja interesents VDK dokumentus izmantos institūcijas vai juridiskās personas pilnvarojumā vai uzdevumā, tad papildus tai informācijai, kas jānorāda fiziskai personai, reģistrējoties VDK dokumentu izmantošanai arhīva tīmekļvietnē, būs jānorāda arī institūcijas vai juridiskās personas nosaukums, juridiskā adrese, reģistrācijas numurs un informācija par pilnvarojumu vai uzdevumu, tostarp ziņas par pilnvarojuma vai uzdevuma dokumentu (ziņas par dokumenta autoru, dokumenta datumu, reģistrācijas numuru, nosaukumu un dokumenta saturu u.tml.).

Grozījumi MK noteikumos paredz, ka visos gadījumos, kad persona izmanto VDK dokumentu kopijas un veic fizisko personu datu apstrādi ārpus arhīva telpām, persona ir atbildīga par iegūtās informācijas, tostarp fizisko personu personas datu atbilstošu izmantošanu.

Kārtība paredz, ka attiecībā uz VDK darbiniekiem, informatoriem un ar VDK darbību saistītām personām nav piemērojamas Vispārīgās datu aizsardzības regulā noteiktās datu subjekta tiesības (tiesības labot datus, tiesības uz datu dzēšanu – t.i., tiesības „tikt aizmirstam” - tiesības ierobežot datu apstrādi, tiesības iebilst pret datu apstrādi), ciktāl tās var nepieļaut vai būtiski traucēt VDK likuma mērķu sasniegšanu.

Arhīvs tam nodotos VDK dokumentus savā tīmekļvietnē publicēs līdz šī gada 31. decembrim.

KONTEKSTS:

Saeima 4. oktobrī atbalstīja likuma grozījumus, kas paredz Latvijas Nacionālā arhīva interneta vietnē jau šogad publicēt vairākus bijušās Latvijas PSR Valsts drošības komitejas dokumentus jeb tā sauktos čekas maisus. Plānots, ka starp šogad publicējamajiem dokumentiem būs VDK darbinieku telefongrāmatas, ārštata operatīvo darbinieku uzskaites kartotēka, aģentūras statistiskā un alfabētiskā kartotēka. Pēcāk paredzēts publicēt arī citus ar VDK darbību saistītus dokumentus.

Jau 2014. gada maijā Saeima bija pieņēmusi likuma grozījumus, kas paredz pēc VDK izpētes komisijas darba beigām, tas ir, pēc šā gada 31. maija, publiskot VDK dokumentus, tiesa – Ministru kabineta noteiktā kārtībā un apjomā. VDK zinātniskās izpētes komisija gan ne reizi vien norādījusi uz šķēršļiem, lai strādātu ar Satversmes aizsardzības birojā (SAB) glabātajiem "čekas maisiem". Tikmēr valsts vadītāji «čekas maisu» pētniekiem pārmeta nesadarbošanos ar SAB.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt