Piejūras novads pēc reformas: aplēses par mandātu sadalījumu rāda – zaudētāju vairāk nekā ieguvēju

Vairāk politisko spēku paliek aiz borta, nekā tiek iekšā – tādu nākotni pēc reformas var iezīmēt jaunajam Piejūras novadam.

Piejūras novads, kurā ietilpst pašvaldības ap Liepāju, apvienotu 8 pašvaldības, un deputātu skaits samazinātos no 90 līdz 19.

Par pamatu materiālam ņemti 2017.gada vēlēšanu rezultāti, pārrēķinot, kā mainītos situācija, ja vēlēšanas notiktu pēc reformas paredzēto pašvaldību robežās un vēlētāji savu izvēli nemainītu. Pieņemts, ka vēlēšanu kārtība nemainītos, bet mandātu skaits pašvaldībās ir tāds, kā VARAM piedāvājumā. Mandātu aprēķinam izmantota CVK lietotā Senlaga metode.

Ķekavas un Olaines teritorijas dalījums netiek ņemts vērā, jo nav iespējams nodalīt vēlētājus, kuru novads mainītos.

Vangažu balsis ieskaitītas Ulbrokas novada datos, bet Inčukalna deputāti pieskaitīti plānotajam Siguldas novadam. Tam pierēķinātas arī pārējās Inčukalnā nodotās vēlētāju balsis.

Ieguvēji:

Piejūras novadā ieguvējus grūti atrast – bet labāk klājies nacionālā līmeņa partijām, kuras, liekot kopā dažādos novados iegūtās balsis, ir labākā starta pozīcijā jaunajā Piejūras novadā.

Zaudētāji:

''Vaiņodes novada attīstībai'' – zaudē vairākumu Vaiņodes novadā, Piejūras novadā nepārvar 5% barjeru.

''Vienotība'', Latvijas Reģionu apvienība, Durbes, Vecpils, Dunalkas vienotais saraksts, ''Par pārmaiņām Vaiņodes novadā'', ''Vienoti novada attīstībai'' (Pāvilosta), ''Vienoti Durbes novada attīstībai'', ''Novada attīstībai'' (Rucava), ''Doma. Daba. Darbs'' (Nīca), ''Vienotība'' + LZS, ''Vienoti novadam'' (Rucava), ''Jauns atvēziens'' (Rucava), ''Mūsmājas'' (Rucava) – nepārvar 5% barjeru

 

 

Piejūras novads ir viens no tiem, kurš tapa īsi pirms administratīvi teritoriālās reformas – iepriekš bija plānots novadam pievienot arī Liepājas pilsētu un izveidot Liepājas novadu. Tomēr, lai nodrošinātu novadu iedzīvotāju pārstāvniecību, Liepāja tika no novada izņemta.

Un dati par vēlētāju īpatsvaru to apstiprina – ja pilsēta novadā būtu palikusi, piecu no šā brīža pašvaldībām vēlētāji būtu mazāk par 5% balsu. Tas nozīmē, ka, pat visiem iedzīvotājiem nobalsojot par vienu sarakstu, tā deputāts neiekļūtu domē.

 

Uzzini, kā reforma varētu ietekmēt politisko ainavu arī pārējās Kurzemes pašvaldībās un pārējā Latvijā - Latgales pašvaldībās,  Zemgales pašvaldībās, Pierīgas pašvaldībās un Vidzemes pašvaldībās!

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt