Pieejami līdzekļi meliorācijas sistēmu rekonstrukcijai un izveidei

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 11 gadiem.

Appūdeņoti, izslīkuši lauki, nespēja laicīgi asptrādāt un apsēt tīrumus un galarezultātā sliktas ražas - tās ir sekas, ko raisa problēmas meliorācijas sistēmās. Tās katastrofāli iet bojā, daudzviet amortizācija jau tuvojas 100% nolietojumam - saka šīs nozares pārzinātāji. Meliorācija saistās ar lielām izmaksām, un par saviem līdzekļiem ne katrs to spēj realizēt. Lai sakārtotu meliorācijas sistēmas, pašlaik lauksaimniekiem un mežsaimniekiem ir iespēja pieteikties Lauku atbalsta dienesta izsludinātajā atbalsta programmā. Interese un nepieciešamība pēc šī atbalsta ir liela, skaidro Latgales zemnieki un lauku speciālisti.

Projektus meliorācijas sistēmas sakārtošanai ir iespēja pieteikt līdz 11.martam, taču zemnieki to neatliek uz pēdejo brīdi. Lauku atbalsta dienesta Dienvidlatgales reģionālajā nodaļā Preiļos meliorācijas sistēmu sakārtošanai jau sagatavoti un iesniegti divi projekti.

Interese par šo atbalstu liela, jo līdz šim zemnieki lielākoties izmantojuši programmas, kas vērstas uz modernizāciju un citām saimniecību attīstības lietām, stāsta ES tiešo maksājumu daļas vadītājs Aivars Znotiņš, kurš ir speciālists meliorācijas jomā. Viņš atzīst, ka esošās meliorācijas sistēmas šobrīd nepietiekamo līdzekļu dēļ ir bēdīgā, pat katastrofālā stāvoklī.

Zemnieks Aivars Ancāns, kurš apsaimnieko zemes Subates apkaimē, atzīst, ka arī viņa saimniecībā kā daudziem zemniekiem ir platības, kas prasa meliorāciju. Arī Ilūkstes novada lauksaimniecības konsultante Marija Rēķe saka - novadā melioracija nav veikta sen, un sekas tam ir bēdīgas.

Ja zemes tiek atstātas novārtā, tas ne vien samazina lauksaimniecībā izmantojamās platības un attiecīgi mazina tiešmaksājumu naudu, bet, kā uzsver Aivars Znotiņš, kopumā atsaucas negatīvi uz saimniecību. Vistiešāk meliorācijas trūkuma problēmas izjūt zemnieki, kas nodarbojas ar graudkopību, jo vienkārši netiek uz lauka, stāsta Aivars Znotiņš

Lai savestu kārtībā meliorācijas sistēmas, šobrīd pieejami ES līdzekļi 1,6 miljonu latu apmērā. Projektu iesniegumus Lauku atbalsta dienests pieņems līdz 11.martam.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti