Pēc ekonomikas ministra Jāņa Vitenberga (Nacionālā apvienība) domām, patlaban ir svarīgi novērst Latvijas uzņēmumu pārregulāciju ar dažādiem Covid-19 ierobežojumiem. Īpaši laikā, kad šādi ierobežojumi tiek mīkstināti vai atcelti kaimiņvalstīs. Vai vismaz par to tiek domāts. Piemēram, Lietuva no sestdienas atcels tā dēvētās "iespēju pases".
Vitenbergs norādīja: "Lietuva, Igaunija jau ir soli priekšā ar šo lēmumu. Un ar ierobežojumu atcelšanu, kāda tempā tā iet viņiem, tātad viņi būs divus soļus priekšā. Es domāju, ka nedrīkst nevienā brīdī būt vairāk... mūsu nozares pārregulētas nekā parējās Baltijas valstīs. Un tā būs arī mūsu prasība no Ekonomikas ministrijas."
Viņaprāt, akcents drīzāk ir jāliek uz individuālās aizsardzības pasākumiem, proti, roku dezinfekciju, masku izmantošanu, distances ievērošanu.
Aptuveni pirms nedēļas Vitenbergs tviterī rakstīja, ka Ekonomikas ministrija piedāvājusi OVG atcelt ierobežojumus no 1. marta.
Taču konkrēti par Covid-19 sertifikātu atcelšanu iekšzemē Vitenbergs tāpat kā citi politiķi pagaidām runā izvairīgi. Gatavības trūkumu ātrāk atcelt dalījumu "zaļajā" un "sarkanajā" režīmā politiķiem pārmet uzņēmēji. Piemēram, grāmatizdevēja Vija Kilbloka apšauba šo režīmu jēgu pašreizējos epidemioloģiskajos apstākļos.
Uz piesardzību ierobežojumu atvieglošanā aicina Veselības ministrija.
Tās parlamentārais sekretārs Ilmārs Dūrītis ("Attīstībai/Par!") mudināja paciesties vēl nedēļu vai divas, kamēr sāks mazināties saslimstība. Līdz tam ir jādiskutē par ierobežojumu atvieglojumiem. Taču atcelt Covid-19 sertifikātus tieši tagad, kā to darīs Lietuva, nebūtu prātīgi, jo Latvijā ir liels saslimušo skaits. Sertifikātu režīma saglabāšana nav pašmērķis.
"Sertifikātu un režīmu līmenis būs viens no jautājumu blokiem, kurš arī tiek skatīts, un tiks skatīts, kur būs piedāvājumi. Ticiet man, ka Veselības ministrijas pašmērķis nav uzturēt šīs zonas – zaļā, sarkanā, dzeltenā – un sertifikātus visu atlikušo laiku un mūžīgi," viņš teica.
KONTEKSTS:
2021. gada rudenī Covid-19 saslimstībai Latvijā sasniedzot augstāko atzīmi, valdība līdz 11. janvārim izsludināja ārkārtējo situāciju, nosakot ierobežojumus ar mērķi palielināt Covid-19 vakcinācijas aptveri. Vēlāk, situācijai pasliktinoties, uz vairākām nedēļām tika ieviests "lokdauns" un mājsēde.
Beidzoties "lokdaunam", no 15. novembra iedzīvotāji brīvāk iepirkties, pulcēties un saņemt pakalpojumus var "zaļajā režīmā", proti, uzrādot Covid-19 vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikātu, bet cilvēkiem bez sertifikāta jeb "sarkanajā režīmā" ir pieejams pakalpojumu minimums.
Tikmēr gada nogalē bažas sāka radīt Covid-19 vīrusa omikrona paveida izplatība, kas vairākās valstīs novērota straujos tempos. Tāpēc ārkārtējo situāciju Latvijā pagarināja līdz 28. februārim.