Piedāvājuma dārdzības dēļ beigs konkursu par radioaktīvo atkritumu tvertni Baldones novadā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Konkurss par radioaktīvo atkritumu tvertnes izbūvi Baldones novada "Radonā" tiks izbeigts, jo vienīgais pretendents - uzņēmums „Velve” - iesniedzis piedāvājumu, kas vairākas reizes pārsniedz sākotnēji paredzēto iepirkuma līgumcenu, Latvijas Radio stāstīja vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Kaspars Gerhards (Nacionālā apvienība).

ĪSUMĀ:

  • Izbeidz konkursu par radioaktīvo atkritumu tvertnes izbūvi Baldones novada "Radonā".
  • Ministrs sola vispirms noskaidrot kopējās Salaspils kodolreaktora demontēšanas un tvertnes izmaksas.
  • "Vienotība" vairāk neprasīs ministram skaidrot dārgo iepirkumu.

Tvertne vajadzīga, lai tajā varētu noglabāt radioaktīvos atkritumus pēc Salaspils kodolreaktora demontāžas, taču ministrs norāda, ka tam trūkst naudas. Gerhards valdībai piedāvāšot vispirms rīkot iepirkumu par projekta izstrādi, kura mērķis būtu noskaidrot, cik izmaksātu Salaspils kodolreaktora demontāža un atkritumu glabāšana.

Gerhards par radioaktīvo atkritumu tvertnes izbūvi Baldones novada „Radonā”
00:00 / 00:25
Lejuplādēt
"Tas piedāvājums būs, ka mēs nākam uz valdību ar ziņojumu, skaņojam ar Finanšu ministriju, un ka taisām tikai pirmo soli, projektēšanas izstrādi, kā viss process norisinās kopumā. Tas ir ļoti sarežģīti – kodolatkritumi, piesārņojums, kuram vajag speciālu noglabāšanu, kuru mēs nevaram izvest ārpus valsts. Tāpēc mums pašiem jāizbūvē šī vieta, kur glabāt," skaidro Gerhards.

Viņš norāda, ka projektā nepieciešama vismaz kontroltāme, lai varētu saprast, ar cik lielu naudu jārēķinās.

Pēc Gerharda teiktā, tuvākajās nedēļas ziņojumu plānots saskaņot ar Finanšu ministriju. "Ja valdība un koalīcijas partneri to atbalstīs, iesim uz priekšu tādā veidā," saka ministrs.

"Vienotība" apņēmusies neatbalstīt pieprasījumu ministram skaidrot iepirkumu

Ņemot vērā šo Gerharda lēmumu, "Vienotība" vairs neatbalstīšot pieprasījumu ministram skaidrot dārgo iepirkumu radioaktīvo atkritumu tvertnes izbūvei.

Opozīcijā esošās Latvijas Reģionu apvienības pieprasījumu Gerhardam par pieckārt sadārdzināto iepirkumu radioaktīvo atkritumu tvertnes izbūvei Saeimas Pieprasījumu komisija atbalstīja pagājušajā nedēļā. Līgums starp koalīcijas partijām noteic, ka partijas noraida visus opozīcijas rosinātos pieprasījumus, tomēr šoreiz trīs "Vienotības" deputāti pieprasījumu atbalstīja. Nacionālo apvienību pārstāvošais ministrs Gerhards par šādu "Vienotības" rīcību bija pārsteigts.

Par pieprasījumu Gerhardam skaidrot dārgo iepirkumu deputātiem vēl būs jābalso ceturtdien Saeimas sēdē. "Vienotība" šoreiz balsošot par pieprasījuma noraidīšanu. Kā atzina "Vienotības" pārstāvis Vilnis Ķirsis, partijas deputāti iepriekšējā balsojumā esot rīkojušies emocionāli.

"Jāatzīst, savu lomu spēlēja tas, ka ministra kungs nebija uz šo sēdi atnācis. Arī ministrijas pārstāvji nokavēja, tāpēc deputāti diezgan emocionāli kļuva. Mums ir divi jauni deputāti šajā komisijā. Tā kā ministra kungs apsolīja, ka viņš atnāks uz sēdi, skaidros, mēs neatbalstīsim pieprasījumu," norāda Ķirsis.

Jautājumus par koalīcijas līguma spēku nesen raisīja arī "Vienotības" un Nacionālās apvienības atbalsts iecerei par atklātām prezidenta vēlēšanām parlamentā, kaut gan Zaļo un zemnieku savienība balsoja "pret". Tagad par vajadzīgajiem grozījumiem Satversmē diskusijas pārceltas uz Saeimas komisijām.

KONTEKSTS:

Būvfirma “Velve” konkursā piedāvāja atkritumu tvertni būvēt par aptuveni 10 miljoni eiro (ar PVN). Piedāvātā cena bija piecreiz lielāka par sākotnēji, 2016. gadā, paredzēto līgumcenu (aptuveni 2 miljoni eiro). 

Tvertnes būvniecība jāveic pirms Salaspils kodolreaktora likvidēšanas. Iepriekš to bija plānots likvidēt līdz 2020.gadam, taču tas varētu notikt vēl divus gadus vēlāk. Vides ministrija iepriekš plānoja piedāvāt reaktora demontāžai piešķirto finansējumu vairāk nekā 5 miljonus eiro novirzīt radioaktīvo atkritumu tvertnes izbūvei.

Salaspils reaktora demontāžas iepirkumā bijuši divi piedāvājumi. Viens – kāda firmu apvienība, gatava paveikt darbus par summu līdzīgu tai, ko valsts atvēlējusi šim mērķim – ap pieciem miljoniem eiro. Otrs pretendents - “Velve”. Viņi gatavi demontēt Salaspils reaktoru par piecreiz lielāku summu – 28 miljoniem eiro.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti