Liepājas Valsts 1. ģimnāzijas direktors Helvijs Valcis rāda, kā var pacelt galdu fizikas kabinetā. Laboratorijas darbiem klasē ir speciāls aprīkojums:
„Katra darba vieta ir aprīkota ar elektriski regulējamiem galdiem. Skolotājs var izveidot vidi, kur aizmugurējie galdi atrodas augstāk, bet priekšējie zemāk. Arī skolēni laboratorijas darbiem var pielāgot sev vajadzīgo augstumu.”
Mēbeles piegādājis somu ražotājs, kurš 90 gadu garumā specializējies tieši aprīkojama ražošanai skolu vajadzībām.
Iesēžoties no koka veidotajā krēslā, uzreiz var just, kā iztaisnojas mugura. Skolēni sarunās uzsver tieši ērtos krēslus, taču kopumā skola ir iespaidīgi mainījusies. Sākot mācīties ģimnāzijā, no sienām kritis apmetums, atceras 12. klases audzēknis Renārs Spinga, tagad sajūtas pavisam citas:
„Kā mainās stundu kvalitāte... Es tikko nācu no latviešu valodas un literatūras stundas. Mums bija jāpilda radošais darbs, un mēs katrs varējām atrast savu vietu, kur to darīt. Agrāk skola vairāk vai mazāk visur izskatījās vienādi.''
Arī matemātikas skolotāja Sandra Šulme uzsver iespējas radošāk un interesantāk organizēt mācību procesu. Vienlaikus mācību process var notikt arī ārpus ierastās klases vides. Ģimnāzijas ēkas atjaunošana un aprīkošana notikusi tālredzīgi, uzskata skolotāja:
„Klasē man līdz šim būtu jāpārvieto krēsli un galdi, lai skolēnu varētu darboties. Tagad var izmantot pārbīdāmos galdus, arī tā saucamās klusuma sienas, kas ļauj labāk strādāt. Strādājām arī gaitenī, kur apstājāmies apkārt demonstrējamam galdam. Visu izpētījām un devāmies atpakaļ, neko nepārbīdot.”
Skolas direktors uzsver, ka aprīkošanas projekts nenozīmē tikai ergonomiskas un skaistas mēbeles, bet tas ir veids, kā nodrošināt mūsdienīgu mācību procesu.
„Katrs skolēns var stundu laikā brīvi pagriezties uz otru pusi, kas palīdz grupu darbam. Galdu kājas ir izprojektētas tā, lai nekas netraucētu. Gaiteņos ir speciālas mīkstās mēbeļu (ar speciālu antibakteriālu pārklājumu, kas viegli kopjams) grupas ar speciāliem izliekumiem, var socializēties vai tieši otrādi. Bibliotēkā ir speciāli krēsli ar augstām atzveltnēm, kas slāpē skaņu,'' stāsta direktors.
Mūsdienīgais skolas aprīkojums var veicināt skolēnu skaitu pieaugumu, taču kvantitāte noteikti nav mērķis, piebilst direktors Helvijs Valcis. Liepājas Valsts 1. ģimnāzijas kapacitāte ir lielāka nekā šobrīd esošais skolēnu skaits. Pašlaik ģimnāzijai nav īpaši skolēnu atlases kritēriji, taču skolēnam jābūt sekmīgam.
„Skola nav bezizmēra. Ja tāda nepieciešamība radīsies, tad mums būtu jādomā pat atlases kritērijiem - vai tie būs kādi iestājpārbaudījumi, vai kas cits. Mūsu skola jau specializējas uz dabas zinātņu priekšmetiem, bet, kā tas notiks nākotnē, tas ir atvērts jautājums. Pagaidām visas četras paralēlās klases vēl nav aizpildītas, katrā klašu grupā četras būtu optimāli,” klāsta direktors.
Liepājas Valsts 1. ģimnāzijā 2017. gada beigās tika pabeigta visas ēkas renovācija, atjaunojot iekšpagalma fasādi un labiekārtojot pagalmu. Piecu gada laikā skolai izdevies piesaistīt gan pašvaldības, gan Eiropas Savienības finansējumu gandrīz 3 miljonu eiro apjomā. Ēkas renovācija piecu gadu laikā tika sadalīta 32 kārtās.