Ivars Godmanis, Inese Vaidere, Aleksandrs Mirskis, Alfrēds Rubiks un Kārlis Šadurskis ir tie līdzšinējā Eiropas Parlamenta sasaukuma deputāti, kuri nav pārvēlēti uz turpmākajiem pieciem gadiem. Līdz ar to, katrs no viņiem saņems īpašo pārējas laika pabalstu mēnešalgas apmērā, saka Marta Rībele no Eiropas Parlamenta Informācijas biroja Latvijā:
„Kā jau jebkurās darba attiecībās, tās pārtraucot, tiek maksāts pārējas pabalsts. Un šāda kārtība darbojas arī Eiropas Parlamentā.”
Pabalsts tiek maksāts tik mēnešus, cik gadus konkrētais deputāts ir nostrādājis. Mirskis, Godmanis un Rubiks katrs nostrādāja Eiropas Parlamentā piecus gadus. Savukārt Šadurskis tikai pusi no sasaukuma - aptuveni divarpus gadus, jo viņš ieņēma devīto deputāta krēslu, kas Latvijai tika piešķirts līdz ar Lisabonas līguma stāšanos spēkā.
„Šim pabalstam ir ierobežojums - minimālais pabalsta saņemšanas laiks ir seši mēneši. Tas nozīmē, ja deputāts ir bijis Parlamentā vienu sasaukumu - piecus gadus, viņš tomēr saņems pabalstu sešus mēnešus. Un maksimālais pabalsts ir 24 mēneši. Tas nozīmē, ja deputāts ir strādājis, piemērām, sešus sasaukumus, tad viņš nevis 30, bet tikai 24 mēnešus saņems pabalstu,” skaidro Rībele.
Inese Vaidere Eiropas Parlamentā ir nostrādājusi desmit gadus. Tādēļ viņai pienākas pabalsts desmit mēnešu garumā. Tomēr, tā kā viņa ir pirmā „Vienotības” sarakstā, kas ir palikusi aiz strīpas, apsteidzot Šadurski, tad, visticamāk, Vaidere atgriezīsies Eiropas Parlamentā, ja Valdis Dombrovskis sāks darbu Eiropas Komisijā. Visticamāk, tas notiks rudenī vai ziemā un tajā brīdī Vaiderei pabalstu pārtrauks maksāt. Tas pats notiks, ja, piemēram, Šadurski vai Mirski oktobrī ievēlēs Saeimā.
2009. gadā līdzīga situācija bija izveidojusies ar Ģirtu Valdi Kristovski. Pēc pieciem gadiem Eiropas Parlamentā viņš nākamajās vēlēšanās vairs nekandidēja un tā vietā tika ievēlēts Rīgas domē. Bet Kristovskis turpināja saņemt kompensāciju, jo pašvaldību deputāti savus pienākumus pilda no darba brīvajā laikā. Arī Eiropas krāpšanas apkarošanas birojs OLAF vēlāk atzina, ka pabalsts tika saņemts likumīgi, jo Kristovskis toreiz bija atteicies no atlīdzības par pašvaldību deputāta pienākumiem.
Noteikumi arī neliedz saņemt pabalstu, ja bijušais deputāts ir sācis strādāt kādā privātajā uzņēmumā.