Piecās augstskolās īstenos studentu inovāciju grantu programmu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Latvijā turpmākos trīs gadus piecās augstskolās īstenos studentu inovāciju grantu programmu, kuras mērķis ir veidot jaunās paaudzes uzņēmējus, kas ar savām prasmēm un ambīcijām mainītu Latvijas esošo uzņēmējdarbības kultūru un vidi. Programma paredzēta, lai studenti meklētu sabiedrībai un nozarei aktuālas problēmas un tām rastu risinājumus, izstrādātu prototipus, veiktu pētījumus.

Piecās augstskolās īstenos studentu inovāciju grantu programmu
00:00 / 04:46
Lejuplādēt

Šāda tipa programmu Latvijā īsteno pirmo reizi, un tās budžets ir 20 miljoni eiro. Programmā piedalās Rīgas Tehniskā universitāte, Latvijas Universitāte, Rīgas Stradiņa universitāte, Latvijas Jūras akadēmija, kā arī Ventspils augstskola, kas projektu īsteno kopā ar Liepājas Universitāti.

Kopumā inovāciju grantu programmai pieteicās septiņas augstskolas, bet apstiprināja piecas. Izglītības ministrijas valsts sekretāra vietniece, Struktūrfondu departamenta direktore Santa Šmīdlere atzīst, ka cerēja uz lielāku aktivitāti. Tomēr mērenība pieteikumu daudzuma ziņā izskaidrojama ar augstajām prasībām. Proti, augstskolām, lai startētu granta programmā, bija jau jābūt plašam partneru tīklam ar uzņēmumiem. Tas tādēļ, ka no 20 miljonus lielā granta budžeta 75% sedz Eiropas reģionālās attīstības fonds un 25% jānodrošina universitātē sadarbībā ar uzņēmumiem.

Kopumā līdz šim apstiprinātajos projektos Eiropas Savienības ieguldījums ir aptuveni 11 miljoni eiro un pārējais ir augstskolu un privātā sektora devums.

Santa Šmīdlere uzsver, ka tas ir labs sasniegums, jo piecām augstskolām ir izdevies piesaistīt 3,5 miljonus eiro privātās investīcijas. Viņa atzīst, ka komersantu piesaiste bija grūta, jo taustāma rezultāta nav. It kā netveramas lietas – studentu zināšanas, inovācijas. Uzņēmēji iesaistoties apzinās, ka nedabū pretim inovatīvu produktu vai sagatavotu darbinieku.

"Mēs daudz runājam par inovācijām un zināšanās balstītu ekonomiku, bet ir jāsper soļi tās veidošanā. Esošie biznesa modeļi ļoti lēnām mainās. Studenti [ir] viena no visgalvenākajām auditorijām - topošie jaunie uzņēmumi un uzņēmumu darbinieki, kuriem tehnoloģiju bagātajā vidē ir jāspēj darboties. Šis ir laiks, kad jāguldās visām pusēm. Tostarp arī uzņēmējiem jānāk iekšā ar saviem cilvēkiem, resursiem, zināšanām," saka Šmīdlere.

Tieši sadarbība ar industriju ir studentu inovāciju grantu programmu sirdī. To apliecina arī Rīgas Tehniskās universitātes inovāciju granta programmas projekta vadītāja Liene Briede. Šīs universitātes kopējais projekta finansējums ir 3,2 miljoni eiro, no tiem vairāk nekā vienu miljonu eiro izmaksās stipendijās studentiem, kas strādās pie inovatīvu produktu izstrādes un biznesa idejām. Briede uzsver, ka universitātes līdzfinansējums ir 800 tūkstoši eiro un tā mācību iestādei ir liela nauda.

"Te ir runa par tāda jauna mecenāta veidu no industrijas puses, lai viņi saprot, ka iegulda savos nākamajos darbiniekos. Ļoti daudzos rādītājos, ko grūti izmērīt tūlītēji. Mums ir pirmie labie piemēri, kas mums palīdzēja pieteikt projektu un saņemt viņa apstiprinājumu," skaidroja Briede.

Viens no vairāk nekā 160 uzņēmumiem, kas jau atsaucies projektam un sadarbojas ar vienu vai otru tajā iesaistīto augstskolu, ir Latvijas Mobilais telefons'', kas turpmākos četros gados sadarbosies ar diviem Rīgas Tehniskās universitātes doktorantūras studentiem un katram no viņiem pētījuma izstrādes laikā piešķirs 50 tūkstošus eiro. Savukārt Rīgas Stradiņa universitātes kopējais programmas finansējums ir pusotrs miljons eiro. Universitātes zinātņu prorektore Agrita Kiopa pauž, ka līdzekļus novirzīs studentu inovācijām un grantiem, jo

studenti varēs pieteikt savus projektus un iegūt to īstenošanai līdz četriem tūkstošiem eiro.

Tik plašu un daudzpusīgu studentu inovāciju grantu programmu Latvijā īsteno pirmo reizi, bet citviet Eiropā šāda pieredze jau gūta. Līdz ar to, veidojot programmu, tās idejas autori smēlās zināšanas no citu zemju piemēriem un no katras paņēma to veiksmīgāko. Projekta galvenais uzdevums ir panākt jaunu ideju rašanos. Turklāt svarīgi, lai students to spēj realizēt un ideja būtu dzīvotspējīga arī ārpus studiju sola.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti