Panorāma

Trešo vakcīnas devu saņēmušas 149 personas

Panorāma

Pēta dziļjūru Latvijas ekonomiskajā zonā

Latvijā pieaug mirstība no Covid-19

Pieaugot ar Covid-19 mirušo skaitam, Austrumu slimnīcā visiem vairs nav iespējams veikt autopsijas

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas (RAKUS) Patoloģijas centrā ar autopsiju un gēnu analīžu palīdzību cenšas noskaidrot, vai Covid-19 bijis vienīgais nāves cēlonis, vai cilvēkam bijušas arī citas saslimšanas. Pieaugot Covid-19 upuru skaitam, autopsijas vairs neveic pilnīgi visiem, sacīja centra vadītājs Valdis Miķelsons.

RAKUS Patoloģijas centrā veic autopsiju tiem, kuri miruši no Covid-19. Pat sterilajā autopsijas zālē turpinās Covid-19 traģēdijas. Piemēram, sekcija tiek veikta diviem cilvēkiem no vienas ģimenes, mēģinot saprast, vai abu nāves cēlonis ir viens un tas pats.

“Tās ir pat ģimenes, vairāki nelaiķi uzreiz, šī tendence ir strauja. Grūti prognozēt, kā tas attīstīsies,” pauda RAKUS Patoloģijas centra vadītājs Valdis Miķelsons.

Izplatoties lipīgajam Covid-19 vīrusa delta paveidam, zināmas jau vairākas ģimenes, kur inficēšanās prasījusi vairāku ģimenes locekļu dzīvības.

Ir bijušas situācijas, kad ģimenē inficētais laulātais aizvests uz slimnīcu, savukārt kontaktpersona palikusi mājās, bet pēc tam atrasta mirusi.

“Ja tas ir jauns cilvēks, mēs taisām šo autopsiju,” pauda Miķelsons.

Pieaugot mirušo skaitam, autopsijas vairs neveic pilnīgi visiem, kuri miruši ar aizdomām vai apstiprinātu Covid-19. Tos, kuri vecāki par 65 gadiem un kuriem ir vismaz trīs blakusslimības, nesecē.

“Septembrī kopā bija 271 mirušais, no tiem 51 bija miris ar Covid-19 Austrumu slimnīcā. No 51 nelaiķa mēs veicām autopsiju sešiem nelaiķiem. Rezultātu apkopojums prasa mēnesi, jo ir īpašas molekulāras analīzes, histoloģiskas analīzes,” skaidroja ārsts.

Bieži vien tikai specifiskas analīzes vai sekcijā atklātais dod skaidru atbildi – nāves cēlonis ir tieši Covid-19 infekcija vai cilvēkam bijusi arī kāda cita slimība.

“Parasti ir tā, ja tā ir smaga plaušu un nieru patoloģija, tad Covid-19 noteikti ir iemesls, īpaši jauniem cilvēkiem, kuriem nav citas blakus saslimšanas. Ja ir diabēts, neiropātijas, sirds kardiomiopātija, piemēram, sirds normāli sver 250 gramus, bet nelaiķim ap kilogramu, tad tā ir blakus parādība. Covid-19 to ir veicinājis,” uzsvēra Miķelsons.

Pieaugot ar Covid-19 mirušo skaitam, pērn pie Rīgas Austrumu slimnīcas tika izvietots arī mobilais morgs. Tas joprojām atrodas turpat – ja mirušo skaits turpinās palielināties, morgs atkal būs apritē.

Mirušais gan vairs netiek glabāts slēgtā zārkā un tuvinieki var atvadīties arī no Covid-19 upura, jo viņus vairs neuzskata par infekcioziem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti