Panorāma

Palīdz pārdot Latvijas medu

Panorāma

Rīt Polijā prezidenta vēlēšanas

Pieaug velosipēdu zādzību skaits

Pieaug velosipēdu zādzību skaits; likumsargi iesaka velosipēdus reģistrēt

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Mainoties cilvēku paradumiem, tajā skaitā Covid-19 pandēmijas laikā sabiedriskā transporta vietā izvēloties velosipēdu, pieaudzis ne vien velosipēdistu skaits ielās, bet arī velozādzību skaits. Turklāt, salīdzinot ar pērno gadu, velosipēdu zādzību skaits pieaudzis būtiski. Tāpēc likumsargi iesaka velosipēdu ne vien sargāt, bet arī reģistrēt.

Ja pērn gada pirmajos sešos mēnešos valsts policija fiksējusi 951 velosipēda zādzību, gadu vēlāk – proti, šā gada pirmajā pusē reģistrēts par simt septiņām velosipēdu zādzībām vairāk – 1058. Policijā stāsta - vairāk zog tieši velosipēdus, ne skūterus un arī ne skrejriteņus.

"Tagad arī Covid-19 laikā cilvēki izvēlas ne tik daudz braukt ar sabiedrisko transportu, bet izvēlas velosipēdu, līdz ar to velosipēds ir palicis pieejamāks zaglim un arī pieprasītāks, līdz ar to zādzību skaits ir audzis," norāda Valsts policijas Prevencijas vadības nodaļas vecākā speciāliste Sanda Gailāne.

Zagļi dod priekšroku visam, kas viegli pieejams, taču netrūkst gadījumu, kad velosipēdus nozog pat no daudzstāvu māju balkoniem, tos nolaižot lejā ar trosēm.

"Naktī varbūt grūti saprast, kurš ir vērtīgs, kurš ne, ņem visus, kas nav piesieti, ko viegli dabūt, to paņem," turpina Gailāne.

Vislielākā īpašnieka kļūda ir atstāt braucamrīku uz mirkli nepieslēgtu, pat ja ieskrien tikai uz brīdi veikalā un to redz pa logu. Speciālisti iesaka saslēdzējus izvēlēties ne mazāk kā 10 procentu vērtībā no divriteņa vērtības.

"Ar kvalitatīvu saslēdzēju jūs iegūstat ilgāku laiku. Neviens zaglis negrib mūķēt jūsu velosipēdu vaļā piecas minūtes, viņš pamēģinās, nezinu, 30 sekundes, minūti viņš dosies projām pie nākamā, kuram būs kāds lēts saslēdzējs, ko viņš varēs ar vienu kniebienu dabūt pušu," skaidro velosipēdu veikala īpašnieks Andrejs Uzulēns.

"Šķietami droša vieta citreiz ir arī kāpņu telpa, bet tas ir tā mānīgi, jo no kāpņu telpām zog velosipēdus ļoti daudz, tāpēc arī kāpņu telpā novietojot vajadzētu velosipēdu pieslēgt. Jā, un tas ir tas otrs elements. Velosipēds vienmēr ir jāpieslēdz, arī atstājot šķietami drošā vietā. Un jāpieslēdz pareizi, ar pareizu, drošu saslēgu," saka Gailāne.

Valsts policijas mājaslapā atrasto mantu sadaļā lauvas tiesa ir tieši velosipēdi, kas, visticamāk, nozagti, taču nekur nav reģistrēti, tāpēc policija nezina to īpašniekus. Ceļu satiksmes drošības direkcija (CSDD) iesaka braucamrīku piereģistrēt, un visvieglāk to izdarīt attālināti caur portālu Latvija.lv.

"Velosipēda reģistrācijas uzlīme ir kā garants tam, ka, piemēram, policija atrod šo konkrēto velosipēdu, viņi zina tā īpašnieku, tātad viņi uzreiz velosipēdu var nodot tā īpašniekam," norāda CSDD pārstāve Ieva Bērziņa.

Arī Valsts policijas pātrstāve uzsver velosipēda reģistrēšanas nozīmi, pretējā gadījumā nozagtais braucamrīks jāatdod zaglim. 

Katram velosipēdam ir rāmja numurs, kas ir jāieraksta reģistrējot, kā arī jāpievieno fotogrāfijas. Pašlaik savus velosipēdus reģistrējuši vien 40 tūkstoši velosipēdu īpašnieku. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti