Pieaug pieprasījums pēc Latvijā audzētām smiltsērkšķu ogām

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Sācies smiltsērkšķu ražas laiks. Aizvadītajā gadā bija problēmas ar ogu realizāciju, jo Eiropas tirgū lielos apjomos ienāca smiltsērkšķi no Rumānijas, bet šogad pieprasījums šīm ogām audzis gan pašu mājās, gan arī Eiropā. Un te būtiska ir Latvijā izaudzēto smiltsērkšķu kvalitāte, kas ir ievērojami labāka nekā Rumānijas produkcijai. Pieprasījums pēc šīm ogām audzis arī saistībā ar Covid-19, jo daudzi tās izvēlas imunitātes stiprināšanai.

Pieaug pieprasījums pēc Latvijā audzētām smiltsērkšķu ogām
00:00 / 04:09
Lejuplādēt

''Patreiz, godīgi sakot, es te tā knapi varu savaldīt to situāciju,'' tā pircēju pieprasījumu vērtē viens no Vidzemes pieredzējušākajiem smiltsērkšķu audzētājiem Jurijs Ovsjaņņikovs, sastapts Brenguļu tirdziņā. Audzētājs arī stāsta, ka ļoti liels pieprasījums pēc šīm ogām ir bijis pavasarī, kad tās daudzi pirka, domājot par imunitātes stiprināšanu.

''Tas nobeigums bija vienkārši dramatisks no tā viedokļa, ka bija izpirkts viss, iepriekšējo ražu vienkārši izpirka. Kas man ir patīkami, ka Rīgas, Valmieras iedzīvotāji, kam es piegādāju, neviens nav saslimis, un es esmu arī par to priecīgs. Vitamīnu daudzums, kas ir ogā un sulā, jā, tiešām padara organismu spēcīgāku,'' apgalvo Jurijs Ovsjaņņikovs.

Smiltsērkšķus to vērtīgo ogu dēļ trešo gadu audzē arī Amatas novada „DekoDobes” saimniece Gunda Kazerovska:

''Plānoju tos dot tālāk pārstrādātājiem, kas viņus savukārt saldē, attīra un tad jau sūta uz Skandināviju, Vāciju. Platība man ir 1,15 ha, nav daudz un nav arī maz.''

Aizvadītajā ražas sezonā tiem smiltsērkšķu audzētājiem, kuri ogas nodeva uzpircējiem, lai tās eksportētu, gan bija liels satraukums, kur likt izaudzēto, jo Eiropas tirgu bija pārpludinājuši Rumānijas smiltsērkšķi.

''Pagājušogad diezgan sašūpojās tas smiltsērkšķu tirgus saistībā ar rumāņu agresīvo ienākšanu tirgū, jo arī viņi par Eiropas naudām apstādījuši ļoti lielas platības; cena bija lejā, jo uzpircēji ogas neiepirka, jo baidījās, ka nebūs, kur tās likt. Un citi vispār nevāca, tā kā nebija ne cenas, ne noieta. Bet tas neveiksmīgais - tagad var teikt: pat veiksmīgais - kovids ir izsmēlis pasaulē visas C vitamīna rezerves, un smiltsērkšķis ir viens no imūnsistēmas lielākajiem stiprinātājiem, līdz ar to šogad smiltsērkšķu pieprasījums ir ļoti labs, pieprasījums atkal pieaug,'' klāsta Gunda Kazerovska un vērtē, ka Latvijā augušie smiltsērkšķi ir arī kvalitātes ziņā daudz vērtīgāki:

''Mūsu smiltsērkšķi ir ļoti labi, viņi ir ar augstu eļļas saturu, lielām ogām, viņi ir vērtīgi, viņi ir atzīti un novērtēti pasaules tirgū.''

Līdzīgu viedokli pauž arī Latvijas Augļkopju asociācijas Smiltsērkšķu audzēšanas nodaļas vadītājs Andrejs Brūvelis, viņš stāsta, ka veikta Rumānijas smiltsērkšķu izpēte un secināts, ka tie nav konkurenti mūsējiem.

''Mēs arī pie viņiem uz Rumāniju bijām aizbraukuši ciemos pagājušo gadu, izstaigājām viņu plantācijas, apskatījāmies, kā viņi dara un ko viņi dara, un kas viņiem iznāk rezultātā, un sapratām, ka tā ir pilnīgi cita oga, viņa ir sīka, negaršīga un mataina, un viņa ir lēta - tie ir divi dažādi produkti. Ir ''žigulis'' un ir ''mersedess'', mums ir ''mersedess'', un tas nozīmē, ka lai to mūsu ''mersedesu'' cilvēki iepazītu, tad ieguldījām darbu izstādēs, pabraukājām apkārt pa Eiropu, piedāvājām, iepazīstinājām ar to mūsu ogu, un rezultāts uzreiz bija pozitīvs, tagad ir 800 tonnas šī gada eksporta pieprasījums, kas ir nebijis cipars. Šogad pērk ļoti daudzi, visās malās pērk,'' skaidro Andrejs Brūvelis.

Viņš gan piebilst, ka Covid-19 krīze ir negatīvi ietekmējusi ekonomisko situāciju un cilvēku pirktspēju.

''Naudiņas ir mazāk, bet ar visu to, ka tās ekonomiskās krīzes dēļ naudiņas Eiropā ir mazāk, mēs tomēr jūtam, ka cilvēki ir gatavi lielāko daļu no sava maciņa satura tērēt tieši veselīgākai pārtikai, tai skaitā smiltsērkšķim. Vidējais Latvijas iedzīvotājs, mēs tā parēķinājām, patērē smiltsērkšķi padsmit reižu vairāk nekā vidējais Eiropas iedzīvotājs, mēs viņu lietojam daudz vairāk,'' gandarīts ir Andrejs Brūvelis.

Tātad pieprasījums pēc smiltsērkšķiem ir, vienīgi audzētāji pašlaik vērtē, ka aizvadītā ziema ir ietekmējusi ražas apjomu.

Smiltsērkšķi ir ne vien bagātīgs C vitamīna avots, bet satur arī daudz organismam nepieciešamu bioloģiski aktīvu vielu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti