Pieaug pieprasījums pēc grāmatu iegādes internetā un lasāmvielas digitālā formātā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Situācijā, kad cilvēkus aicina vairāk laika pavadīt mājās, ir īstais brīdis pievērsties garīgās pasaules bagātināšanai jeb grāmatu lasīšanai. Par spīti faktam, ka grāmatnīcās pircēju pulks ievērojami sarucis, uzvaras gājienā dodas grāmatu tirdzniecība internetā. Tāpat ievērojami palielinās digitālo grāmatu iegādes apjoms un cilvēki ar interesi ielūkojas Latvijas Nacionālās bibliotēkas digitālajā grāmatu krājuma klāstā.

Pieaug pieprasījums pēc grāmatu iegādes internetā un lasāmvielu digitālā formātā
00:00 / 06:36
Lejuplādēt

Latvijas Grāmatizdevēju asociācijas valdes priekšsēdētāja, “Jāņa Rozes apgāda” direktore Renāte Punka uzsver, ka ārkārtējā situācija, protams, ietekmē grāmatu izdevēju un tirgotāju darbības rādītājus, bet katrā krīzē ir arī iespējas.

“Mēs nevaram teikt, ka darbība ir pilnībā apstājusies. Tāpēc, ka grāmatnīcas strādā, bet tās ir krietni tukšākas, nekā tās bija. Ir krietni pieauguši tirdzniecības apjomi grāmatām, kuras cilvēki iegādājas internetā. Bet, protams, tas neatsver visu to, ko ir iespējams pārdot ar grāmatu tirgotāju starpniecību fizisko grāmatu ziņā. Elektronisko grāmatu klāts latviešu valodā turpina palielināties. Ir cienītāji, kas šādā veidā lasa. Taču gan pasaulē, gan Latvijā lielākoties cilvēki dod priekšroku fiziskajai grāmatai," saka Punka.

Grāmatu apgāda "Zvaigzne ABC" īpašniece Vija Kilbloka prognozē, ka elektroniskās grāmatas kļūs aizvien pieprasītākas. Tas gan nenozīmē, ka lasāmviela papīra formātā izzudīs. Viņa uzskaita elektroniskās grāmatas priekšrocības.

“Tur ir iespēja gan burtus palielināt, gan ielikt grāmatu zīmīti. Būs vairāk izpētījuši tās ierīces, uz kādām labāk lasīt. Ceru, ka mūsu darbs elektronisko grāmatu un elektronisko mācību materiālu gatavošanā nebūs tikai, kā saka, uz nākotni vērsts vaļasprieks, bet pēc tā būs patiešām radusies vajadzība. Cilvēki atklās, ka tas ir ērti un interesanti. Grāmatu var nēsāt līdzi vienā nelielā ierīcē. Uz to es ļoti ceru, jo mūsu elektronisko grāmatu un mācību līdzekļu sagatavošanas grupa stādā un viņi vēlas, lai viņu darbs ir vajadzīgs un novērtēts. Šobrīd paldies viņiem – mēs nezaudējam optimismu," norāda Kilbloka.

Savu devu optimisma apgādam "Zvaigzne ABC" šajā krīzes laikā sniedz arī grāmatu tirdzniecība internetā.

"Grāmatnīca internetā šobrīd darbojas pēc apjoma kā viena liela grāmatnīca. Piemēram, var salīdzināt ar Valdemāra ielas grāmatnīcu, kāda tā bija pirms krīzes, pirmssērgas laikā. Internetā tas apjoms ir tāds. Mēs gribam to kāpināt; katrā ziņā [pašlaik] tas trombs asinsvados ir, be,t kamēr ir kaut kāda caurlaidība, mēs jau nezaudēsim cerību.

Galvenais, lai asinsrite neapstājas. Lai cilvēki var kaut ko darīt, tulkot, domāt par nākotni.

Liekam plauktiņā kaut ko. Izdodam ļoti mazas tirāžas šobrīd un grāmatas publicējam elektroniski," tā Kilbloka.

Arī Renāte Punka uzsver, ka šobrīd grāmatnīcu tirdzniecība internetā uzņem apgriezienus.

“Tur cilvēki jau šobrīd strādā divās maiņās, un jāaicina pircēji būt iejūtīgiem un saprotošiem, jo, ieejot fiziskā grāmatnīcā, tu patiešām paņem šo grāmatu no plaukta, dodies pie kases un naudas apmaiņa pret lasīt prieku ir notikusi. Bet, lai pasta sūtījums pārvērstos grāmatas paciņā pie tavām durvīm vai tavā pastkastītē, tas ir tomēr saistīts ar diezgan daudziem procesiem. Līdz ar to, ja tu internetā esi nopircis grāmatu, tad gluži pēc stundas nevari sagaidīt pastnieka zvanu pie durvīm. Tas reizēm prasa vairākas dienas," saka Punka.

Vija Kilbloka atklāj, ka šobrīd cilvēki visbiežāk iepirkuma grozā ievieto tā dēvēto vieglo daiļliteratūru.

"Tie ir kriminālromāni. Tie ir, jāsaka, bezrūpīgi mīlas romāni. Vēl šobrīd ļoti tiek lasīta Mišelas Obamas grāmata. Es biju ļoti iepriecināta, ka Ulda Pīlēna grāmatu “Uzņēmēja kods” lasa šobrīd. Tātad ir grūts laiks un cilvēki, kuriem, iespējams, bizness ir apstājies, arī šajā grāmatā meklē sev spēcinājumu," pauž Punka.

Tāpat pieprasījums īpaši pieaudzis pēc bērnu grāmatām – gan pasaku, gan mācību, gan ar spēles elementiem un atjautības uzdevumiem.

Tā dēvētais “paliec mājās” laiks devis sparīgu impulsu Latvijas Nacionālās bibliotēkas veidotajam digitālo grāmatu krājumam. “Šobrīd grāmatu portālā pieejami aptuveni desmit tūkstoši dažādu izdevumu," norāda “Digitālā mantojuma centra” vadītāja Jana Ķikāne.

Digitalizācijas politikas vadlīnija ir digitālā formā nepārvērst tirdzniecībā esošus darbus. Līdz ar to grāmatu portālā ir tie izdevumi, kurus vairs nevar nopirkt veikalā.

“Tā viena grupa ir vecās grāmatas, kuras ir vēsturiski vissenākās un kuru fiziskais stāvoklis ļauj tās ierobežoti izsniegt. Tas jau ir apdraudējums grāmatai, ja mēs tās dodam lasītājiem. Tās ir  17., 18., 19. gadsimta grāmatas. Otrs fokuss ir tieši Latvijas vēsturei un kultūrai svarīgie un nozīmīgie darbi, kas ir 20. gadsimta izdevumi, varbūt 19. gadsimta otrā puse," skaidro Ķikāne.

Līdz ar ārkārtējās situācijas noteikšanu valstī “Digitālā mantojuma centrs” deva visiem interesentiem brīvu piekļuvi šim vērienīgajam krājumam – gan grāmatu, gan periodikas portālam. Un interese par digitālo lasāmvielas pasauli ir patiesi iespaidīga.

“Pēdējās dienās ir bijuši pāri par 2500 apmeklētājiem dienā. Tas ir kādas trīs reizes vairāk nekā pirms tam.

Cilvēki šeit var īstenībā iegrimt literatūras piedāvājumā, kas varbūt nav izdots pēdējos gados, kas ir senāki. Interesanti ir tiem, kas vēl joprojām prot lasīt kaut ko no vecās drukas. Tur var skatīties un atrast interesantas lietas," pauž Ķikāne.

Jana Ķikāne grāmatu portāla straujo popularitātes pieaugumu skaidro arī ar to, ka cilvēki patlaban dzīvo īpašā laikā. Gan studentiem, gan skolēniem ir vairāk laika kaut ko pētīt un izzināt.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti