Pieaug interese par tautas tērpiem un to darināšanu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 10 gadiem.

Liepājas muzeja etnogrāfisko tekstiliju kolekciju papildinājis vērtīgs dāvinājums. Tas ir trīsdesmitajos gados darināts Bārtas tautastērps. Šo vērtīgo muzeja jaunieguvumu pašlaik var apskatīt Kurzemes tautastērpu informācijas centrā. Centrs savu darbību muzeja paspārnē uzsāka šogad un paspējis jau radīt interesi ne vien profesionāļu aprindās, bet piesaistīt arī cilvēkus, kuri paši vēlas radīt tautastērpus.

Jau izplatoties ziņām par Kurzemes tautastērpu informācijas centra tapšanu, radās interese par to, stāsta centra vadītāja Lia Ģibiete. Tā arī no Dobeles puses līdz Liepājas muzejam atceļojis vērtīgais eksponāts:

”Atveda Bārtas tautastērpu, kas ir darināts trīsdesmitajos gados - pilnā komplektā. Nav vienīgi zeķes un apavi, kas ir sīkums. Atveda darinātājas biogrāfiju, jaunības dienu bildes. Tas ir brīnišķīgi, ka mēs iegūstam visu no viena izejas punkta, visu par vienu tautastērpu.”

Šis vērtīgais eksponāts nokļūs Liepājas muzeja krājumā, kas jau šobrīd var lepoties ar Latvijā lielāko tekstiliju krājumu. Vēl viena pievienotā vērtības ir jaunais Kurzemes tautastērpu informācijas centrs, kuru vada Lia Ģibiete. Atzinīgus vārdus par viņas veikumu un sadarbību saka muzeja galvenā krājuma glabātāja Guna Dancīte:

”Viņai ir ļoti daudz radošu un aktīvu ideju. Viņa prasa, ko mēs varam piedāvāt. Viņa ir gan entuziaste, gan ļoti zinoša sieviete, kura labprāt dalās ar savām zināšanām. Ir sadarbība gan izstāžu veidošanā, gan konsultēšanas procesā.”

Pašlaik Liepājas muzeja Kurzemes tautastērpu informācijas centrā ir iespēja apskatīt kurzemnieču brunču audumu paraugu ekspresizstādi, kas iepazīstina ne tikai ar Liepājas muzeja etnogrāfijas krājuma eksponātiem, bet arī Valsts Kultūrkapitāla fonda atbalstīto projektu materiāliem un Liepājas aušanas meistaru veikumu.

Izstāde Kurzemes Tautastērpu informācijas centrā būs apskatāma līdz 16. oktobrim. ”Par tautastērpu centra izveidošanu ideju loloju jau vairāk kā desmit gadus. Tajā laikā bija liels darbs arī ar Kultūrkapitāla fonda atbalstu. Viens no šiem projekta atbalstītajiem materiāliem bija Alsungas brunču krāsu meklējumi. Tas ir šeit redzams, bet tas nav viss.”

Par brunčiem septembrī interesējušās meistares un entuziastes no dažādām Latvijas vietām. Nākamā tikšanās gaidāma 23. oktobrī, kad notiks sarunas un ekspresizstāde par Kurzemes vīru un sievu etnogrāfiskajām rotām: ”Tiksimies ar rotkaļiem, kuri stāstīs par Kurzemes sievu un vīru rotām. Paredzu, ka būs ļoti interesanti. Vēl šajā gadā skatīsimies un runāsim par lakatiem gan uz galvas, gan pleciem. Ļausim apskatīt simtgadīgu kolekciju no suitu novada, kur cienījams vīrs ir sakrājis šos oriģinālus.”

Kurzemes tautastērpu informācijas centrs pirmo darbības gadu noslēgs ar sarunām un izstādi par krāšņajiem Kurzemes cimdiem un to darināšanu. Līdz tam ikvienam interesantam Liepājas muzejā ir iespēja konsultēties ar Liu Ģibieti par sava personīgā tautas tērpa darināšanu, turklāt šo cilvēku skaits tikai vairojoties.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti