Pusdiena

Latgalē slēgti vairāki plūdu izskaloti ceļi; ārkārtas stāvokli neizsludinās

Pusdiena

Oktobrī var aprauties «Brexit» sarunas; turpinās stīvēšānās par šķiršanās pamatprincipiem

Pieaug ar tiesu izpildītāju palīdzību atgūtās naudas summas

Pieaug ar tiesu izpildītāju palīdzību atgūtās naudas summas

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Par vairāk kā 100 miljoniem eiro pieaugušas ar zvērinātu tiesu izpildītāju palīdzību aizskartās puses interesēs atgūtās summas. Ja pērn pirmajos sešos mēnešos no soda naudu nemaksātājiem iekasēti vairāk kā 166 miljoni eiro, tad šogad pirmajā pusgadā teju 270 miljoni eiro. Visbiežāk tās ir lietas par administratīvajiem pārkāpumiem ceļu satiksmē, transportlīdzekļa vadīšanu reibumā.

Gada pirmajā pusē tiesu izpildītāji aizskartās puses interesēs ir atguvuši teju 270 miljonus eiro. Šo summu veido dažādu lietu kategorijas – uzturlīdzekļi, zaudējuma piedziņa krimināllietās, administratīvie sodi un citi prasījumi. Atgūtās summas pieaug, stāsta Zvērinātu tiesu izpildītāju padomes priekšsēdētāja vietniece Ieva Kruka. Taču pie piedzinējiem nonākušo lietu skata palicis nemainīgs.

“Jāmin tendence, ka paaugstinās piedziņas rādītājs tieši administratīvo pārkāpumu lietās. Ja mēs salīdzinām ar iepriekšējā gada pirmo pusi, tad pieaugums ir par 1,65 miljoniem eiro lielāks,” komentē Kruka.

Tendences rāda, ka pieaug uzturlīdzekļu lietās atgūtie līdzekļi. Šogad atgūts par pusmiljonu vairāk kā pērn pirmajā pusgadā. “Šīs tendences ir jāskata kopumā ar veiktajiem uzlabojumiem likumdošanā. Respektīvi, ir palielināta atbildība uzturlīdzekļu nemaksātājiem, ir kārtība, ka tiek atņemtas viņiem auto vadītāja tiesības,” saka Kruka.

Latvijas Radio jau vēstīja, ka pagaidām gan vēl neviens alimentu parādnieks bez autovadītāja apliecības nav palicis.

Lietas, kuras nonāk pie tiesu izpildītājiem, ir dažādas. Pamatā tie ir administratīvie pārkāpumi, par kuriem sodi cilvēkiem ir jāsamaksā. “Lielākoties tie ir ceļu satiksmē veiktie pārkāpumi. Tad ir liels lietu skaits, kas saistīts ar alkohola reibumu, narkotiku vai citu apreibinošu vielu ietekmē izdarītiem administratīvajiem pārkāpumiem, piemēram, atrašanās sabiedriskā vietā alkohola reibumā,” norāda Kruka.

Lieta pie tiesu izpildītāja nonāk tikai tad, ja ir stājies spēka lēmums par sodu, kā arī sodītais piemēroto summu nav samaksājis labprātīgi. Kruka saka, termiņi, kuros sodi samaksājams labprātīgi, ir gari. “Piemēram, ja mēs runājam par pārkāpumiem ceļu satiksmē, tad šis termiņš ir ļoti liels. Tas ir vesels gads. No pārkāpuma brīža ir gads, lai šo sodu samaksātu labprātīgi,” pauž Kruka.

Citās lietās tas ir mēnesis. Pirms lietu nodotu tiesu izpildītājam, sodītajam tiek atsūtīt brīdinājums, atgādinājums, ka ir nesamaksāts sods. Kruka aicina pievērst uzmanību tam, kādā termiņā ir sods jāsamaksā un darīt to labprātīgi. “Ja ir šaubas vai šo sodu es varu maksāt gada laikā vai 30 dienu laikā man viņš ir jāapmaksā? Sazinieties ar attiecīgo soda piemērotāju un noprecizējiet – sakiet, lūdzu, līdz kuram datumam!” norāda Kruka.

Vilcinoties ar soda samaksāšanu, cilvēks nonāk situācijā, kad jāsamaksā ne tikai par, piemēram, makšķerēšanas noteikumu pārkāpumu, bet arī nauda par soda piedziņu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti