Pie Limbažiem audzē lavandas

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 10 gadiem.

Saimniecībā „Lillas” netālu no Limbažiem šī ir trešā lavandu ziedēšanas vasara un līdz ar to saimnieki jau ieguvuši pieredzi. Šogad pavasarī pieredze gan bijusi visai rūgta. Taču tagad lavandas zied un pavisam drīz sāksies ražas laiks.

Pabraukt garām „Lillām” nevar, jo jau no ceļa skatam paveras Provansai līdzīga aina un no lauka uzvilnī lavandu smarža. Lavandas saimnieki audzē ne vien Limbažu pusē, bet arī Kurzemē.

Par savu izvēli saimniece Inga Purava saka – nosapņoju. „Tas bija sapnis, ko es nosapņoju, kad mēs dzīvojām Norvēģijā un skaļi es to izteicu 2007.gadā, kad mēs atbraucām atpakaļ. Mums patīk. Mēs esam dzīves baudītāji, un smarža ir viena no baudām. Un tas ir absolūti sievišķīgi,” stāsta Purava.

Lavandu audzēšana apgūta pašmācības ceļā, meklējot informāciju internetā, jo Latvijā līdzīgas pieredzes nav. Trīs gadus šis dienvidu augs lielas galvassāpes nesagādāja, bet šogad lavandu laukus papostīja vēlā pavasara sals. „Šogad pavasarī izsala ļoti lieli daudzumi, apmēram 70%. Tas ir stipri neprognozējami. Jau uzsākot šo darbu, mēs rēķinājāmies, ka varbūt viss aizies bojā. Tā kā aizgāja bojā 70%, tad mēs redzam, ka ir vērts darboties tālāk,” teic saimnieks Rihards Šķeltiņš.

Tāds īsti karsts darba laiks ir mēnesis, kad lavandas zied, tad saimniekiem jāpaspēj gan uzņemt tūristi, gan arī novākt ražu. Un tas notiek ar rokām, palīgā ņemot vien sirpi. Lai būtu skaidrs, kādu darbu tas prasa, saimniece to arī parāda: „Ar rokām nogriežam, ar rokām saņemam. Un ar sirpi visātrāk.” Vēlāk lavandas tiek žāvētas, tad tās rudens un ziemas mēnešos pilda iepakojumos, maisiņos, kurus var izmantot smaržai.

Pagājušajā gadā saimnieki sāka arī iegūt lavandu eļļu. Process darbietilpīgs, bet kā stāsta Inga, pielietojums lavandas eļļai ir ļoti plašs, ne tikai kosmētikā. „Ēteriskā eļļa faktiski ir tāda ātrā palīdzība, kurai vajadzētu būt somiņā. To var uzpilināt uz pirkstiem un, ja galva sāp, iemasēt deniņos. Ja nokrīt bērns vai iznāk iegriezt pirkstā, tad ātrā palīdzība tīrā veidā uz brūces, tas iznīcina baciļus. Tas arī momentā savelk brūci,” skaidro saimniece.

Par lavandu audzēšanu saimnieki saka, tas ir dārgs hobijs, kas gan tagad arī sevi atpelna, bet ieguldījumus, piemēram, tehnikā vēl nesedz. Taujāti par nākotnes iecerēm, saimnieki atzīst, ka lavandu lauki tomēr pletīsies arvien plašāki, līdztekus attīstot arī tūrismu.

„Lillās” tā jau ir tradīcija, ka lavandu ziedēšanas laikā saimniecībā ir lavandu svētki un tādi būs arī sestdien un svētdien, kad ikviens var te iegriezties un izjust Provansas noskaņas. Arī tā ir tradīcija, ka šie svētki ievada lavandu novākšanas laiku.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti