Panorāma

Vairāki nepārvēlētie deputāti politikai saka ardievas

Panorāma

Panorāma

Pie robežas joprojām gaida cilvēcību

Pie «Grebņevas» brīvprātīgajiem nākas pašiem risināt sarežģījumus saistībā ar pirmo atbalstu Ukrainas bēgļiem

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Pie robežkontroles punkta "Grebņeva", kuru ik dienu turpina šķērsot bēgļi no Ukrainas, atbalstu sniedz brīvprātīgie, kuriem pašiem nākas risināt dažādus sarežģījumus. Piemēram, šorīt salūza elektrības ģenerators.

Turpinoties Ukraiņu bēgļiem plūsmai pāri Krievijas–Latvijas robežai, pie Grebņevas  robežkontroles punkta arī turpina darboties brīvprātīgie, kas tos sagaida ar karstiem ēdieniem un dzērieniem. Pārsvarā tie ir rīdzinieki, bet atsaucīgi ir arī vietējie.

"Palīdzēt ar vienkāršām lietām, lai būtu silti. Lai tiktu sagaidīti drošībā," sacīja ziedotāja Alda.

"Praktiskās lietas ir siltums, bet pāri visam tā ir cilvēcība. Cilvēki ir apjukuši, pārguruši, izmocīti, ļoti daudzi nav gulējuši," pastāstīja biedrības "Tavi draugi" brīvprātīgā Laura Čaupele.

Šoreiz LTV pie robežpunkta sastapa pārsvarā sievietes ar bērniem un dzīvniekiem. Dažus jau sagaida šoferis autobusā, lai dotos tālāk, bet citi tikai pēc robežas šķērsošanas meklē transportlīdzekli. Drūzmēšanās nav liela, taču ir cilvēki, kas taujā pēc palīdzības. Valsts robežsardzes darbinieki uzsver, ka to sniegt var arī viņi.

Uz to norādīja robežpunkta "Grebņeva" priekšnieka vietnieks Ivars Rancāns: "Tādas situācijas, kad cilvēki prasa pie mums uzturēties teritorijā, ir reti. Bet, ja tā gadās, tad mēs neatsakām.

Centrālajā ēkā ir iespēja siltumā uzgaidīt savu transportlīdzekli."

Tiesa, ka robežkontroles punkta telpas, kur robežšķērsotājiem būtu iespēja uzturēties, ir praktiski tukšas. Tas tāpēc, ka ukraiņi lielākoties cenšas iespējami ātrāk pamest robežkontroles punktu.

Biedrībā, kas izveidojusi nojumi pie robežpunkta, vērtē, ka tuvojoties ziemai, ar nelielo treileri un telti vien nepietiks. Kas to nodrošinās?

Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienestā norāda, ka viņi Ukrainas bēgļu krīzē koordinē izmitināšanu un nepieciešamības gadījumā transportēšanu. Arī Ludzas novada domē pauda, ka viņu iespējas palīdzēt ir ierobežotas juridisko un finansiālo šķēršļu dēļ.

"Mums diemžēl arī ārkārtas situācijā nav paredzēta rīcība, kas varētu būt operatīva un kā mēs varētu visi kopā iesaistīties. Bet mums notiek ilgstoši sarunas. Lai ievērotu normatīvos aktus, mums tā rīcība ir ļoti lēna," sacīja Ludzas novada domes priekšsēdētājs Edgars Mekšs.

Kā piemēru pašvaldībā minēja to, ka gandrīz nedēļu pēc ierašanās brīvprātīgo treileri nav izdevies pieslēgt pie elektrības.

"Mums ir brīnišķīgs kemperis, bet ūdeni var uzsildīt tikai tad, ja tas ir pieslēgts pie elektrības. Mums šeit tāda pieslēgumu vēl nav. Līdz ar to mēs to ar atrisinājām ar ģeneratora palīdzību. Bet šorīt ģenerators sāka tecēt, mēs gaidām, kad to nomainīs. Labā ziņa ir tāda, ka kemperis ir aprīkots ar gāzes balonu, tas nozīmē, ka mēs katlā vārām ūdeni, un cilvēki tomēr var silto tēju un silto zupu saņemt," pastāstīja biedrības "Tavi draugi" brīvprātīgā Laura Čaupele.

Elektrība ir svarīga arī Ukrainas bēgļiem, lai viņi varētu uzlādēt mobilos telefonus.

Gan paša robežpunkta, gan pie tā esošās zemes īpašnieks ir "Valsts nekustamie īpašumi" (VNĪ). Tur plāno zemes gabalu nodot bezatlīdzības lietošanā biedrībai "Tavi draugi".

"Jāuzsver, ka uzstādītais vagoniņš neatrisinās visas ar migrāciju un bēgļu uzņemšanu saistītās problēmas, kas ir izveidojušas Grebņevas robežšķērsošanas vietā uz Eiropas Savienības ārējās robežas. Tādēļ iespējami ātrāk gaidām atbildīgo iestāžu rīcības plānu," norādīja VNĪ valdes loceklis Andris Vārna.

Tikmēr brīvprātīgie nākamnedēļ plāno apsekot situāciju pie Latvijas–Baltkrievijas robežpunktiem. Pastāv bažas, ka ukraiņu bēgļu plūsma no Krievijas varētu novirzīties uz Baltkrieviju.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti