Panorāma

Panorāma

Panorāma

Vēstnieks: Francija aizvien ir droša valsts

Pie Francijas vēstniecības ziedi un sveces

Pie Francijas vēstniecības Rīgā pauž līdzjūtību pēc Nicas terorakta

Traģiski un ļoti personiski – tā savu attieksmi pret Nicas teroraktu raksturo piektdien, 15.jūlija no rīta pie Francijas vēstniecības Rīgā satiktie cilvēki, kuri tur bija ieradušies, lai noliktu ziedus un pieminētu bojāgājušos.

Neviens Latvijas iedzīvotājs terora aktā nav cietis, bet Latvijas tauta sēro līdzi Francijai un daudzi devās uz vēstniecību Rīgā, lai ar ziediem un svecēm izteiktu līdzjūtību. Ziedus nolikušas arī valsts augstākās amatpersonas.  

Ejot garām vēstniecībai, arī nejauši garāmgājēji palēnināja gaitu. Daudzi nāca nolikt sveces un ziedus. Latvijas zilās rudzupuķes, baltās margrietiņas un sarkanās rozes veidoja Francijas karoga krāsas.   

Toms pie ēkas noliek baltu rožu pušķi, jo Francijas viņam ir ļoti tuva un mīļa zeme, ar kuru saistās daudz skaistu atmiņu. 


“Francijā būts, draugi tur ir, biznesa kontakti.. Tas ir ļoti personīgi,” Latvijas Radio atzina Toms.

Toms stāsta, ka tieši Nica un Kannas ir vietas, ko viņš tuvākajā laikā plānojis apmeklēt, jo vilinoša šķitusi ar tām saistītā romantika.

“Un pēkšņi es uzzinu, ka tur – traki, traģiski, briesmīgi. Es tagad tikko sūtīju ziņu saviem draugiem, kas dzīvo Lionā, un kuru draugi savukārt dzīvo Nicā, es pilnīgi pieļauju, ka kāds no viņiem varētu būt cietis,” sacīja Toms. 

 „Esmu nolēmis masu pasākumos nepiedalīties, bet tomēr centīšos saņemties un aizbraukt. Šis gadījums tomēr ir atsevišķa situācija, taču viela pārdomām vienalga pastāv,” atzina Toms.

“Protams, līdzjūtība šiem cilvēkiem.. Tas nav iedomājami, ka kāds tā var izrīkoties svētku dienā, ka iet bojā cilvēki, bērni..” pauda kāda Latvijas Radio sastaptā Elīna, kas pie vēstniecības ieradās ar divām baltām gladiolām, kas apsietas ar sēru lenti.

Pie Francijas vēstniecības Rīgā pauž līdzjūtību pēc Nicas terorakta

 Ar ziedu pušķi no baltām margrietiņām, zilām rudzupuķēm un sarkanas rozes – tātad Francijas karoga krāsās – pieminēt traģiskos notikumu pie Francijas vēstniecības ieradies Aigars.

Viņš atzina, ka nav no tiem, kas pirmais skrien ar ziediem pie vēstniecības šādos gadījumos, “bet šoreiz mani tas aizskāra, jo tas akts bija tik nežēlīgs un cinisks”, tas notika nacionālo svētku laikā, kad cilvēki izgājuši ielās, lai priecātos.   

“Un Franciju es arī cienu kā izcilas kultūras zemi un kā zemi, kas vienmēr ir gatava paust savu, kaut vai atšķirīgu viedokli par dažādām norisēm,” piebilda Aigars.

 

Aigars arī dalījās pārdomās, ka visiem šiem traģiskajiem notikumiem, kas nu jau seko viens otram – cēloņi ir meklējami dažādos slāņos. Viņaprāt, pašas dziļākās un arī senākās saknes saistās ar koloniālo sistēmu, jo spēcīgās Rietumeiropas impērijas savu labklājību lielā mērā uzbūvēja uz pavisam citu zemju dabas resursu un cilvēku rēķina, un tagad notiek atgriezeniskais process, kurā diemžēl daudzas paaudzes vēlāk cieš absolūti nevainīgi cilvēki.

Viena aiz otras pie vēstniecības apstājās mašīnas ar Francijas valsts numuriem - arī tūristi, kuri šajās dienās ir Latvijā, atbalstu pauž ar aizdegtām svecēm, ziediem, lūgšanām. Pat vīriešu acīs ir asaras.

“Drausmīgi! Es mīlu savu valsti! Es mīlu Franciju. Tā sāp sirds par bojā gājušajiem,” sacīja tūriste no Francijas Mireija.

“Mēs esam nedaudz nobijušies. Tas var notikt jebkurā Eiropas pilsētā. Nav iespēju ko tādu novērst. Es nezinu....ir tik briesmīgi,” atzina tūristi no Francijas Odīlija un Mišels.

Arī Latvijas augstākās amatpersonas izteica līdzjūtību Francijai. Ārlietu ministrija izteica visdziļāko līdzjūtību un solidaritāti Francijai. “Latvija stingri nosoda terorismu un vēršanos pret civiliedzīvotājiem. Terorismam nepastāv valstiskās, etniskās vai reliģiskās robežas, tā mērķis ir sēt bailes un neuzticēšanos. Notikušais no jauna apliecina, ka nepieciešama cieša un saskaņota Eiropas valstu atbildīgo dienestu sadarbība un informācijas apmaiņa, tostarp ar trešajām valstīm,” pausts ministrijas paziņojumā.

Šajā Francijai un visai Eiropai traģiskajā dienā Latvija ir kopā ar Francijas tautu un izsaka visdziļāko līdzjūtību nogalināto ģimenēm un tuviniekiem, kā arī novēl drīzu atveseļošanos ievainotajiem, norādīja ministrijas.

Saeimas priekšsēdētaja Ināra Mūrniece (Nacionālā apvienība) izteica līdzjūtību bojāgājušo ģimenēm un tuviniekiem, kā arī novēl ātrāku izveseļošanos ievainotajiem.

Arī Valsts prezidents Raimonds Vējonis, kurš šobrīd atrodas darba vizītē Mongolijā, izteicis līdzjūtību Nicas terorakta upuru piederīgajiem, cietušajiem un visai Francijas tautai, nodēvējot teroraktu par uzbrukumu visai Eiropai.

Francijas vēstnieks Stefans Viskonti piektdien saņēmis līdzjūtību no visām Latvijas augstākajām amatpersonām. Vēstniecībā ieradās gan premjers, gan aizsardzības ministrs, gan parlamenta priekšsēdētāja. Visi atstāj ierakstu arī līdzjūtības grāmatā.

Jau ziņots, ka Nicā, ceturtdien, 14.jūlijā, ap plkst.23 pēc vietēja laika (plkst.24 pēc Latvijas laika) kravas auto iebrauca pūlī, kas pulcējas svinēt Bastīlijas ieņemšanas svētkus. Nogalināti 84 cilvēki, arī vairāki bērni. Daudzi cilvēki ievainoti, 18 cilvēki smagā stāvoklī.

Uzbrucējs nošauts. Tas esot 31 gadu vecs Tunisijas izcelsmes Francijas pilsonis, kurš esot bijis policijas redzeslokā, bet ne saistītā ar iespējamām teroristiskām darbībām. Notikušais tiek kvalificēts kā terora akts. Atbildību neviens vēl nav uzņēmies.

Francijā spēkā esošais ārkārtas stāvoklis tiks pagarināts vēl par trim mēnešiem,  izsludinātas 3 dienu sēras.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti