Rīta Panorāma

Jaunākās prognozes par Latvijas ekonomiku. Saruna ar "Luminor" ekonomistu Pēteri Strautiņu

Rīta Panorāma

Tokijā uzziedējušas sakuras

Saruna ar Jāni Kloviņu par Covid-19 izplatību Latvijā

Pētnieks: Teju pusē pārbaudīto Covid-19 paraugu Latvijā konstatē lipīgo britu paveidu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Jau teju pusē atklāto pozitīvo Covid-19 testu konstatēts lipīgākais, tā sauktais Lielbritānijas paveids, to intervijā Latvijas Televīzijas raidījumā "Rīta panorāma" atzina Biomedicīnas pētījumu un studiju centra Zinātniskās padomes priekšsēdētājs Jānis Kloviņš.  

Viņš klāstīja, ka saskaņā ar pēdējiem sekvenēšanas datiem britu paveids konstatēts jau 40%–50% jeb nepilnā pusē gadījumu. Pēdējo nedēļu izmeklējumos redzams arī tā sauktais Ugandas paveids, taču tas atklāts vienā no simta Covid-19 pozitīvo gadījumu, un, iespējams, šis paveids Latvijā īpaši neizplatīsies.

Tāpat Covid-19 testi uzrādījuši, ka Latvijā ir konstatēta saslimstība ar tā saukto Dienvidāfrikas paveidu. Covid-19 vakcīnas pret šo paveidu iedarbojas mazāk efektīvi, tāpēc būs nepieciešams strādāt pie jaunas vakcīnas. Pozitīvi ir tas, ka pēc pārslimošanas veidojas antivielas, un tas nav tik lipīgs kā Lielbritānijas paveids.

Kloviņš uzskata: ja Latvijā neizplatītos koronavīrusa Lielbritānijas paveids, saslimstība ar Covid-19 kristos daudz straujāk un saslimstības līmenis būtu ievērojami zemāks nekā patlaban.

"Varam novērot tieši to, ka šis [Lielbritānijas] variants ir atbildīgs par to, ka vīrusa [izplatības] kritums nav straujāks. Ja nebūtu šī jaunā Lielbritānijas varianta, tad pilnīgi iespējams, ka vīrusa infekciju skaits būtu nokrities ļoti ļoti," sprieda pētnieks.  

Pēc Kloviņa teiktā, ar "pareizajiem ierobežojumiem" Latvijā varētu mazināt Covid-19 jauno paveidu izplatību. Proti, būtu jāpastiprina robežkontrole un jāievieš stingrāki ceļošanas ierobežojumi.

Saskaņā ar līdz šim izskanējušajām aplēsēm Covid-19 Latvijā pārslimojuši 4%–10% iedzīvotāju. Kloviņš gan izteica cerību, ka ar vakcināciju slimības izplatības process tiks apturēts. "Tāpat ceru, ka nekādu [saslimšanas] pacēlumu nebūs," sacīja pētnieks.

KONTEKSTS:

Covid-19 uzliesmojuma laikā 2020. gada pavasarī Latvijā bija izsludināta ārkārtējā situācija jaunā koronavīrusa ierobežošanai. Situācija vasarā bija stabila, bet septembra beigās saslimstība strauji pieauga. Valdība novembrī atkārtoti noteica ārkārtējo situāciju, bet, tā kā saslimstība ar Covid-19 nemazinās, ārkārtējā situācija ir pagarināta līdz 6. aprīlim, ieskaitot arī Lieldienu brīvdienas.

Saskaņā ar valdības atbalstīto luksofora principu par ierobežojumu mīkstināšanu varētu spriest, ja saslimstības rādītāji samazinātos līdz vidēji 200 gadījumiem uz 100 000 cilvēku 14 dienu laikā. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti