Panorāma

Partiju principi valdības veidošanas procesā

Panorāma

Rīgas pils atjaunošana iestrēgusi

Konflikts KNAB turpinās, tā risinājumu neredz arī pārraugi

Pētnieks par KNAB konfliktu: vienam no darba būs jāiziet

Nesaskaņas Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojā (KNAB) turpināsies, un situācija jau kļūst traģikomiska – tā speciālisti raksturo situāciju KNAB pēc premjera lēmuma atcelt iestādes vadītāja Jaroslava Streļčenoka rīkojumu par vietnieces Jutas Strīķes atlaišanu. Korupcijas pētnieks Valsts Kalniņš uzskata, ka kādam darbs birojā būs jāatstāj, un tā varētu būt Strīķe, ziņo Latvijas Televīzijas raidījums „Panorāma".

Streļčenoks premjera lēmumu atcelt viņa rīkojumu par Strīķes atlaišanu nodēvē par prettiesisku. Pēc Streļčenoka domām, ar šo soli Dombrovskis pavēris Pandoras lādi, radot bīstamu precedentu, kas var būtiski ietekmēt biroja neatkarību.

"Šajā situācijā veidojas precedents, ka lēmumi, ko iestāde un es kā iestādes vadītājs pieņemu attiecībā uz politiskajām partijām, attiecībā uz valsts amatpersonām, kuras ieņem amatus un ir pietuvinātas politiskām partijām, iespējams atcelt. Tā ir bīstama situācija attiecībā uz neatkarīgu korupcijas apkarošanu," pauda Streļčenoks.

Kaut arī pēc premjera lēmuma Streļčenoks pats domājis par atkāpšanos, trešdien viņš bija apņēmības pilns turpināt darbu. Savukārt Strīķi viņš jau drīzumā plānojis atkal atstādināt, bet pēcāk lemt par atbrīvošanu.

To, ka situācija birojā ne par matu nav uzlabojusies neslēpj otrs pārraugs - ģenerālprokurors Ēriks Kalnmeiers.

"Tas, ka premjers ir Strīķes kundzi atjaunojis darbā situāciju nekādā veidā neatrisina un nerisinās. Tieši otrādi - šī situācija jau kļūst traģikomiska," pauda Kalnmeiers. Viņš uzskata, ka premjera lēmums par Strīķes atjaunošanu darbā tomēr bija pareizs, bet atzīst, ka konflikts turpināsies, jo „ar juridisku faktu un normatīvu aktu nevar piespiest vienam cilvēkam cienīt otru".

„Tā kā es nedomāju, ka šī situācija tik vienkārši atrisināsies," prognozēja Kalnmeiers.

Korupcijas eksperts Valts Kalniņš, kurš darbojas KNAB konsultatīvajā padomē, savukārt pieļauj, ka darbs būs jāatstāj Strīķei.

„Es domāju, ka normālam darbam būtu nepieciešams, lai kāda no šīm amatpersonām aizietu. Ja Streļčenoks pats no amata prom neiet un premjers neuzskata par vajadzīgu ierosināt atbrīvošanas no amata procedūru, tad jau vienīgā iespēja ir aiziet Strīķei," sacīja Kalniņš.

Arī Kalniņš netic, ka ar izmaiņām normatīvajos aktos var mazināt spriedzi abu KNAB vadītāju starpā. Tādēļ scenārijs, ka Strīķei atkal būs jāaiziet ir reāls. Par to liek domāt fakts, ka līdz šim neviens nav ķēries pie paša Streļčenoka kā KNAB vadītāja kompetences vērtēšanas.

Jau ziņots, ka KNAB priekšnieks Streļčenoks decembrī nolēmis atbrīvot no amata savu vietnieci Strīķi, ņemot vērā pret viņu ierosinātās disciplinārlietas rezultātus, kuros konstatēta pilnvaru pārsniegšana, un darbības novērtēšu.

Strīķe lūdza premjeru izvērtēt savu atbrīvošanu no amata. Premjers otrdien nolēma atcelt rīkojumu par Strīķes atlaišanu.

Savukārt Streļčenoks trešdienas rītā solīja, ka jau tuvākajā laikā atstādinās Strīķi, jo uzskata Ministru prezidenta lēmumu par prettiesisku.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti