Pētnieks: Nav racionāla pamatojuma skolēniem ļaut turpināt lietot auduma maskas

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Nav racionāla pamatojuma, kāpēc skolēniem atļaus turpināt lietot auduma maskas skolā, kur ir augsts risks inficēties ar kovidu, kamēr citiem sabiedrības locekļiem būs obligātas medicīniskās maskas vai respiratori, uzskata Rīgas Stradiņa universitātes Darba drošības un vides veselības institūta direktors Ivars Vanadziņš. 

Kad valdība lēma skolēnus apgādāt ar sejas aizsargmaskām, valsts vairumā iepirka tieši auduma maskas. Vienas no maskām, ko dalīja Rīgas Valsts 3. ģimnāzijā valsts iepirkumā, ir vienkāršas, zilas auduma maskas.

Latvijas Televīzija gan novēroja, ka pašlaik ne visi skolēni tās izmanto. Daļai vecāki nopirkuši medicīniskās maskas vai pat respiratorus.

Vēl skolas rīcībā ir baltas maskas, kas atgādina medicīniskās, bet patiesībā ir no auduma.

"Šīs maskas īstenībā ir mēģināts mazgāt, bet viņas ir palikušas tādas ar kunkulīšiem. Pūkainas. Un, ja skolā meklētu, es domāju, ka diez vai kādu atrastu, kas valkā šo masku," sacīja Rīgas Valsts 3. ģimnāzijas direktors Andris Priekulis.

Arī direktors pats tādu nevalkā un valkāt neiesaka.

"Ja mēs runājam par drošas skolas konceptu un gribam, lai skola būtu droša un lai skola un klase ilgstoši strādātu, tad šīs nav atbilstošas tam drošajam konceptam, par ko [premjers] Kariņa kungs informēja.

Un es īsti nesaprotu, kāda ir tā filozofija," sacīja Priekulis.

Eksperts un pētnieks Ivars Vanadziņš demonstrēja, kā, nedaudz paplešot zilo, skolēniem nopirkto auduma masku, tai var viegli redzēt cauri. Tātad var viegli arī ieelpot vīrusu. To pašu viņš demonstrēja uz respiratora un medicīniskās maskas. Tām cauri redzēt nevar.

Tāpēc lēmums situācijā, kad kovida izplatība ir augsta – ļoti augsta riska zonās, kādas pašlaik ir skolas, ļaut izmantot auduma maskas, viņam nav saprotams.

Pētnieks Ivars Vanadziņš
Pētnieks Ivars Vanadziņš

"Runājot par skolēniem, kur mēs zinām, kādi ir inficēšanās rādītāji. Tā ir straujāk augošā grupa, kur ir zināms, ka ir slikta gaisa kvalitāte, kur ir zināms, ka ir ilgas stundas.

Nu tādu racionālu pamatu es, godīgi sakot, nespēju saskatīt," sacīja Vanadziņš.

Ministru kabinetam lemjot par obligātu medicīnisko masku vai respiratoru lietošanu, izglītības ministre atgādināja, ka pašlaik visās skolās ir iepirktas un izdalītas auduma maskas. Premjerministrs rosināja pirkt citas maskas. Bet Veselības ministrijā norādīja – skolēnu maskas efektivitātes ziņā ir pielīdzināmas medicīniskajām. Un par tām iztērēti vairāk nekā 880 tūkstoši eiro.

"Vienkārši saprotot praktiski, ka tas ir tikko nopirkts. Saprotot, ka tas šobrīd ir pietiekami drošs, ka tūdaļ būs nākamais iepirkums. Šādi ir tie apsvērumi.

Skaidrs, ka nākamajos iepirkumos arī skolām, skolēniem, pedagogiem tiks iepirktas medicīniskās maskas,"

komentēja izglītības un zinātnes ministre Anita Muižniece (Jaunā konservatīvā partija).

Satraukumu par auduma masku lietošanu pauž arī vecāki, baidoties, ka to trūkuma dēļ varētu nākties atkal atgriezties pie ilgstošām attālinātajām mācībām. 

KONTEKSTS:

No 25. janvāra publiskās vietās drīkstēs lietot tikai medicīniskās maskas vai ne zemākas klases kā FFP2 respiratorus bez vārsta. Izņēmums būs skolēni, kuri skolā varēs turpināt vilkt valsts nodrošinātās auduma maskas. Veselības ministrijā pamatoja, ka visu sabiedrības locekļu lietotās auduma maskas nav iespējams pārbaudīt, tādēļ viņiem drošāk ir vilkt medicīniskās maskas vai respiratorus. Savukārt izglītības procesam iepirktās maskas ir pieļaujamas izglītības procesā, jo tiek lietotas augstas kvalitātes auduma maskas, kas ir speciāli iepirktas.

2021. gada rudenī Covid-19 saslimstībai Latvijā sasniedzot augstāko atzīmi, valdība līdz 11. janvārim izsludināja ārkārtējo situāciju, nosakot ierobežojumus ar mērķi palielināt Covid-19 vakcinācijas aptveri. Vēlāk, situācijai pasliktinoties, uz vairākām nedēļām tika ieviests "lokdauns" un mājsēde.

Beidzoties "lokdaunam", no 15. novembra iedzīvotāji brīvāk iepirkties, pulcēties un saņemt pakalpojumus var "zaļajā režīmā", proti, uzrādot Covid-19 vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikātu, bet cilvēkiem bez sertifikāta jeb "sarkanajā režīmā" ir pieejams pakalpojumu minimums.

Tikmēr gada nogalē bažas sāka radīt Covid-19 vīrusa omikrona paveida izplatība, kas vairākās valstīs novērota straujos tempos. Tāpēc Veselības ministrija rekomendēja un valdība vienojās ārkārtējo situāciju pagarināt līdz 28. februārim.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti