Šodienas jautājums

"Šodienas jautājums": vai priekšlikumi ierobežojumu atcelšanai nozīmē, ka vīruss uzvarēts, vai saasinājumi vēl priekšā? (ar surdotulkojumu)

Šodienas jautājums

"Šodienas jautājums": cik veiksmīga bijusi valsts pārvaldes reforma?

"Šodienas jautājums": vai priekšlikumi ierobežojumu atcelšanai nozīmē, ka vīruss uzvarēts, vai saasinājumi vēl priekšā?

Pētnieks: Covid-19 sertifikātus varētu neprasīt vietās, kur tiek lietotas maskas

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Covid-19 sertifikātus varētu neprasīt vietās, kur tiek lietotas maskas, Latvijas Televīzijas raidījumā "Šodienas Jautājums" sacīja Latvijas Biomedicīnas pētījumu un studiju centra Zinātniskās padomes priekšsēdētājs Jānis Kloviņš. Viņš gan uzsvēra, ka joprojām visiem iedzīvotājiem vajadzētu vakcinēties, kā arī saņemt balstvakcināciju, lai pasargātu sevi.

Gan Kloviņš, gan Pasaules Veselības organizācijas Latvijas biroja vadītājs Uldis Mitenbergs norādīja, ka Covid-19 vīrusa omikrona paveida vilnis Latvijā nav sasniedzis pīķi, tādēļ nedrīkst pārtraukt piesardzību. Mitenbergs uzsvēra, ka, ja vēlamies nokļūt situācijā, kur sadzīvojam ar vīrusu, nevis tā izplatība pieaug, nepieciešams vakcinēties, lietot maskas, nodrošināt telpu ventilāciju, kā arī jaunus pretvīrusa medikamentus.

Abi bija vienisprātis, ka Latvijā jāatstāj tādi ierobežojumi, kas veicina vakcinācijas aptveri.

Kloviņš gan norādīja, ka vakcinācijas sertifikāta prasībai nevajadzētu būt kā sodam tiem, kas nav potējušies.

Viņš rosināja, ka varētu būt krietni selektīvāka atlase, kur sertifikāti tiek prasīti. Piemēram, tos varētu neprasīt veikalos, bet sporta sacensībās sertifikāti būtu nepieciešami. Kloviņš pieļāva, ka sertifikāti varētu būt obligāti vietās, kur nelieto maskas, bet tur, kur tik un tā cilvēki lieto aizsardzības līdzekļus, sertifikātus varētu arī neprasīt.

Kloviņš arī pauda ideju, ka varētu veidot tādu modeli, kurā tieši apdraudētākā sabiedrības grupa testējas vairāk un tiek aizsargāta. Tādējādi visus resursus varētu novirzīt tieši tam. Tomēr zinātnieks uzsvēra, ka ierobežojumu kopums ir jāskata kompleksi, klausot speciālistiem. To, pēc viņa domām, Latvijas valdība līdz šim nav darījusi. 

"Pietrūkst kopējās vērtības valdības lēmumos, lai aizsargātu cilvēku dzīvību kā primāro lietu. Un viss tam jāpieskaņo," uzsvēra Kloviņš.

Arī par ideju, ka cilvēki varētu saslimt ar omikrona variantu, nevis doties vakcinēties, pētnieki bija noraidoši. Tas esot pretrunā ar veselo saprātu. Kloviņš norādīja: vērojama atkārtota saslimstība ar omikrona variantu, tādējādi skaidrs, ka tas nesniedz tik labu imūno atbildi, vakcinācija ir efektīva arī omikrona variantam, arī deltas variants nav pazudis.

KONTEKSTS:

Kopš 2020. gada pavasara Latvija līdzās citām Eiropas valstīm piedzīvoja vairākus Covid-19 uzliesmojumus.

Pērnā gada nogalē bažas sāka radīt Covid-19 vīrusa omikrona paveida izplatība, kas vairākās valstīs novērota straujos tempos. Tāpēc ārkārtējo situāciju Latvijā pagarināja līdz 28. februārim.

Kopš janvāra būtisks saslimstības vilnis novērots arī Latvijā, vienlaikus situācijai slimnīcās saglabājoties stabilai.

Valdība spriež par iespējām mīkstināt ierobežojumus, plašas diskusijas ir, vai saglabāt prasību pēc Covid-19 sertifikāta sabiedriskās vietās. Jau pieņemts lēmums no 14. februāra izglītības procesā iesaistītie darbinieki un audzēkņi, kļūstot par Covid-19 inficētā kontaktpersonu, drīkst neievērot mājas karantīnu, lai piedalītos mācībās

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti