Pētnieks: Aizsardzības ministrijai ir grūtības ar finansējuma apgūšanu

Aizsardzības ministrijai ir grūtības ar piešķirtā finansējuma apgūšanu, kā to apliecina izskanējusī informācija par lobēšanas riskiem un neglaimojošs Valsts kontroles revīzijas atzinums, intervijā Latvijas Radio sacīja Ārpolitikas institūta pētnieks Māris Andžāns.

Trešdien, 23. janvārī, plkst.18.00 kafejnīcā "Spiikiizi" notiks jau otrā Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) Politikas salona diskusija, ko paredzēts vadīt Latvijas armijas simtgades zīmē. Diskusijā "Latvijas nākotnes drošība: starp droniem un karavīriem" neformālā gaisotnē par valsts drošības politiku un aizsardzības spējām patlaban un nākotnē spriedīs Valsts prezidenta nacionālās drošības padomnieks Jānis Kažociņš un RSU docents, aizsardzības jautājumu eksperts Andžāns.

Intervija ar Ārpolitikas institūta pētnieku Māri AndžānuLaura Dreimane
  Andžāns intervijā pastāstīja, ka pasākuma mērķis ir pārrunāt Latvijas aizsardzības politiku un to, vai tā iet pareizajā virzienā. "[Pasaulē] mainās varas sadalījums. Ir izveidojusies daudzpolāra pasaule ar jauniem varas centriem. Grūtāk ir nošķirt miera un kara stāvokli. Mainās karadarbības veidi, kā arī tas, kas tajā ir iesaistīts," teica Andžāns. Nākotnē pasaulē, tostarp arī bezpilota un sauszemes bruņojuma ražošanā, turpinās pieaugt automatizācijas un mākslīgā intelekta loma. "Ir vieta progresam - svarīgi nebūt pagātnes karos," uzsvēra Andžāns.

  Par spīti tam, ka Latvijas aizsardzības nozare beidzot saņem NATO līgumos noteiktos 2% no IKP, redzams, ka ministrija šo naudu nespēj apgūt. Pastāv lobēšanas riski, bet Valsts kontrole ir nākusi klajā ar neglaimojošiem revīzijas atzinumiem, kuros norāda uz armijas iepirkumu neefektīvumu, pauda ārpolitikas notikumu novērotājs.

  KONTEKSTS:

  Iepirkumu uzraudzības birojs (IUB) aizliedzis Aizsardzības ministrijai slēgt līgumu ar Somijas kompāniju "Oy Sisu Auto Ab" par aptuveni 200 miljonu eiro vērtu 4x4 taktisko bruņotu automašīnu piegādi Nacionālajiem bruņotajiem spēkiem (NBS). Iepriekš divi no iepirkuma pretendentiem bija iesnieguši sūdzības.

  IUB interneta vietnē publicētajā paziņojumā norādīts, ka Aizsardzības ministrijai ir aizliegts slēgt vispārīgo vienošanos ar sarunu procedūrā noteikto uzvarētāju un ir jāatceļ iepirkuma komisijas lēmums par sarunu procedūras rezultātiem. Tāpat Aizsardzības ministrijai uzdots trīs mēnešu laikā no lēmuma paziņošanas dienas novērst iesniegumu izskatīšanas komisijas konstatētos pārkāpumus, atkārtoti izvērtējot sarunu procedūrā iesniegtos piedāvājumus, pieņemt lēmumu, nosūtot paziņojumu IUB un visiem pretendentiem, kā arī nosūtīt IUB visu informāciju attiecībā uz lēmuma pieņemšanu un komisijas konstatēto pārkāpumu novēršanu.

  Par iepirkuma uzvarētāju decembrī tika paziņota Somijas kompānija. Tomēr sūdzības IUB bija iesnieguši divi citi pretendenti - Dienvidāfrikas kompānija "Paramount International Marketing" un ASV uzņēmums "AM General LLC".

  IUB norāda, ka iepirkumu piedāvājumu vērtēšanas laikā tikušas pieļautas atkāpes no tehnisko specifikāciju prasībām, kā arī veikta uzaicinājumā noteiktās kārtības neatbilstoša grozīšana, kā rezultātā komisijas vērtējums attiecībā uz pretendentu ir atceļams. Iepirkumu uzrauga lēmumu var pārsūdzēt Administratīvajā rajona tiesā mēneša laikā.

  Kļūda rakstā?

  Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

  Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

  Latvijā
  Ziņas
  Jaunākie
  Interesanti