Stāsti

Izdemolēta Kaņiera niedrāja laipa

Stāsti

Pēc filmas „Tēvs Nakts” Žaņa Lipkes memoriālā būtiski audzis apmeklētāju skaits

Pētnieki izveidojuši brīvpieejas vietni par Baltijas jūras stāvokli

Pētnieki izveidojuši brīvpieejas vietni meteodatu pētīšanai

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Latvija Universitātes pētnieki izveidojuši brīvpieejas vietni par Baltijas jūras stāvokli. Rudenī iedzīvotāji kartēs var aplūkot vējuzplūdus, sekot vētrām un viļņiem, ziemās uzzināt par ledus izplatību, bet vasarās izvēlēties piemērotāko peldvietu.

Latvijas Universitātes pētnieki radījuši interneta vietni www.water.lv, kas apkopo meteoroloģiskos datus par jūras stāvokli un prognozēm. Aktuālo situāciju Baltijas jūras kartēs varēs pētīt ne vien profesionāļi, bet ikviens iedzīvotājs, jo tas ir brīvpieejas portāls.

Tajā pieejama informācija par straumēm, viļņiem, ūdenslīmeni, temperatūru, sāļumu un ledu,

stāsta Vides un tehnoloģisko procesu matemātiskās modelēšanas laboratorijas vadošais pētnieks Uldis Bethers:

''Vasaras laikā mūsu pludmalēs ir tipiski, ka piekrastes zonā jūras virspusē uzpeld dziļāko slāņu aukstais ūdens un temperatūra ir stindzinoša un, ja tiek plānota atpūta, tad šajā vietnē var apskatīties kartē, kur šāda nelaime varētu gadīties vismaz divas dienas uz priekšu. Tāpat tiem, kas mīl pastaigas gar jūru, piemēram, tagad rudenī, lai nebūtu auksts vējš no jūras, arī to var aplūkot. Savukārt zemledus makšķernieki varēs pētīt ledus biezumu dažādās vietās.''

Pētniece Tija Sīle papildina, ka jūras stāvokļa kartes bieži nepieciešamas arī aktīvo sporta veidu cienītājiem, piemēram, kaitsportistiem jeb pūķotājiem, kam svarīgi zināt vēja stiprumu dažādās vietās jūrā.

''(..) Tas, kas portālā atveras, izskatās pēc tipiskas kartes, līdzīgi kā ''Google Maps'' vai citi servisi, un tapat var ritināt, var pietuvināt, attālināt,'' saka Sīle.

Interneta vietne, to atverot sākotnēji var šķist vairāk piemērota sinoptiķiem un citiem karšu lasīšanas profesionāļiem, taču pētniece stāsta vairāk par vienkāršo lietošanu:

''Mēs varam izvēlēties, uz kuru no jūras vai meteoroloģiskajiem parametriem iet un skatīties. Parametri ir divu veidu, klasiskais piemērs ir temperatūra: to attēlo ar krāsu laukumiem atšķirīgās krāsās. Ja interesē temperatūra konkrētā vietā, tur uzklikšķina, parādīsies cipars. Ir otra veida parametri: atceroties fiziku - tie, ko raksturo ar vektoriem, teiksim, vēja ātrumu, tur vajag bultiņas - tās var raksturot vēja, straumes virzienu, interesanti, ka straumes virziens var nesakrist ar vēja virzienu.''

Jūras stāvokļu prognožu mājas lapā water.lv vēl pieejama informācija arī par ūdens temperatūru un ledus biezumu Latvijas ezeros.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti