Rīta intervija

VID pārstāve: Dienests bija sagatavojies sociālo iemaksu administrēšanai

Rīta intervija

Eiroparlamentāriete Sandra Kalniete par politiskajiem notikumiem 2016. gadā

LU pētniece Inta Mieriņa par reemigrācijas politiku

Pētniece: Pēc darba vai studijām ārzemēs Latvijā galvenokārt atgriežas ģimenes iemeslu dēļ

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

Cilvēki, kas pēc darba vai studijām ārzemēs nolemj atgriezties Latvijā, galvenokārt to dara personisku iemeslu un ģimenes apstākļu dēļ, intervijā Latvijas Radio pastāstīja Latvijas Universitātes Diasporas un migrācijas pētījumu centra direktore Inta Mieriņa.

Viņa atgādināja, ka saskaņā ar Pasaules Bankas pētījumiem, Latvija ir otrajā vietā Eiropas Savienībā (ES) pēc aizbraukušo iedzīvotāju īpatsvara, un mūs apsteidz tikai Lietuva.

Un, lai gan mobilitāte nav slikta lieta, tomēr Latvijai tā ir liela problēma, jo cilvēki, kas aizbrauc, neatgriežas, nenotiek zināšanu aprite, bet valsts zaudē cilvēkresursus, norādīja Mieriņa.

Aizbraukšanas galvenie iemesli ir ekonomiskie faktori, un cilvēki, kas aizbraukuši, nereti sevi dēvē par ekonomiskiem bēgļiem, viņus neapmierina valdības attieksme, darbadevēju attieksme. Mieriņa arī atzina, ka aizbraukuši nebūt ne visi, kas gribētu, jo, ja tas notiktu, situācija būtu vēl drūmāka.

Bet cilvēki, kas nolemj atgriezties, kā galveno iemeslu min ilgas pēc Latvijas, ģimenes apstākļus, draugus. Par to liecina pētījums, kurā aptaujāti 3000 cilvēki, kas atgriezušies, pastāstīja Mieriņa. Pašu pētījumu plānots prezentēt nākamā gada sākumā.

Savukārt Lielbritānijas lēmums izstāties no ES aptaujās neparādās kā būtisks iemesls, lai atgrieztos Latvijā. 

Pētījuma pirmie rezultāti arī liecina, ka cilvēkiem, kas atgriežas pēc darba vai studijām ārzemēs, ir brīnišķīgas prasmes, ko darbadevēji var izmantot, bet ne vienmēr viņi to novērtē, - tās ir gan spējas reaģēt nestandarta situācijās, gan atrast oriģinālus risinājumus, valodu zināšanas un kontakti ārzemēs.

Taču lielākajai daļai cilvēku, kas atgriežas, ienākumi Latvijā ir būtiski mazāki, un pierast pie tā nav vienkārši, atzina Mieriņa.  

Bet svarīgs arī valsts atbalsts, piemēram, bērniem atsākt skolas gaitas Latvijā, papildu valodas nodarbības, arī informācija par Latviju, kas pieejama diasporai ārzemēs, tāpēc šie darbības virzieni jāturpina, norādīja Mieriņa.   

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti