Pētniece: Ietekmīgākie lobiji Latvijā ir meklējami partiju sponsoru sarakstos

Ietekmīgākie lobiji ir meklējami arī partiju sponsoru sarakstos, intervijā Latvijas Radio programmā „Labrīt” otrdienas rītā atzina pētniece Agnese Alksne.

Viņa norādīja, ka nelikumīgu un nedemokrātisku lobiju ietekmi uz partijām daļēji ir novērsis politisko partiju finansēšanas likums, kā arī citi likumi. Tomēr arvien tiek atrasti jauni veidi, kā apiet likumu.

Tomēr lobēšana pēc būtības ir godīga, demokrātiska un normāla parādība, ja vien politiķi savu ietekmi nepārdod kādai no nozarēm vai organizācijām. Par negatīvu tā kļūst vien tad, ja, piemēram, šo ietekmi izmanto negodīgi un savtīgi, slēdzot dažādas vienošanās, kas ir kā barteris.

Alksne norādīja, ka ietekmīgākie lobiji nozaru vidū ir enerģētika, finanses, informāciju tehnoloģijas un atkritumu apsaimniekošana. Savukārt kā lobētāju pārstāvji vai paši lobētāji visbiežāk darbojas bijušie valsts pārvaldes darbinieki, lielo korporācijas vadītāji, nozaru asociāciju vadītāji, kas veido sociālos dialogus, raksta memorandus vai citos veidos mēģina panākt sadarbību ētiskā un pragmatiskā veidā.

Par būtiskāko problēmu viņa nosauca faktu, ka Latvijā pastāv regulējums par lobijiem, taču tas netiek piemērots. Piemēram, ir paredzēts, ka tiesību akta tapšanas laikā it kā ir jānotiek sadarbībai, taču tā nenotiek.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti