Pētniece: Cilvēki neizprot, kas ir seksuālā vardarbība

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Cilvēki neizprot, kas ir seksuālā vardarbība, komentējot pieci.lv „Instagram” kontā veiktās aptaujas rezultātus, diskusijā „Seksuālā vardarbība. Drosme runāt” sarunu festivālā „Lampa” norāda sociālās kustības #MeToo pētniece Paula Pērkone.

Pirms diskusijas Latvijas Radio 5 – pieci.lv raidījuma "Cita domnīca" vadītāja Monika Martinsone uzdevusi pieci.lv „Instagram” kontā jautājumu „Vai esat jebkad saskārušies ar seksuālo vardarbību?”. 76% aptaujā atbildēja – „nē”.

„Manuprāt, vaina ir tajā, ka neizprot to, kas tad ir seksuālā vardarbība. Tas jēdzieniski tiek jaukts ar kaut ko citu. Iespējams, ar trakāko formu. Es neesmu izvarota, tāpēc neesmu saskārusies ar seksuālo vardarbību,” domā Paula Pērkone.

„Manuprāt, vienkārši

mūsu publika nav īpaši informēta par to, kas ir seksuālā vardarbība, neskaitot izvarošanu,” pētniecei piekrīt sociālo tīklu eksperte un naktsklubu VIP ballīšu organizētāja Sindija Bokāne.

Lai skatītu šo resursu, mums ir nepieciešama jūsu piekrišana sīkdatnēm.

Diskusijas dalībnieki piekrīt, ka nepieciešama izglītošana ģimenē.

 „No teorijas viedokļa seksuālajai vardarbībai ir vairākas formas. Vispār vardarbībai ir dažādas formas. Ir fiziskā vardarbība ar sišanu, speršanu, jebko, kas raisa fiziskas sāpes cilvēkam. Tad ir seksuālā vardarbība kā viena no formām. Ir emocionālā vardarbība. Tā ir iebiedēšana, aizvainošana. Tam seko psiholoģiskā, kā arī ekonomiskā vardarbība,” skaidro Paula Pērkone, kā vienu no svarīgākajiem aspektiem nosaucot seksuālās uzmākšanās un seksuālās vardarbības nošķiršanu.

Vadoties pēc sociālajiem tīkliem, diskusijas dalībnieki izšķīra vairākas seksuālās vardarbības pazīmes un izpausmes: darbības, uz kurām nav pateikts „jā”, nepiedienīgi komentāri internetā un privātās ziņās, izvarošana.

Pētniece Paula Pērkone uzsver, ka, lai arī katram cilvēkam ir savi uzskati par to, kas ir un kas nav seksuāla vardarbība, „jebkurā gadījumā seksuālā vardarbība ir ļaunprātīga rīcība, kas tiek veikta bez otra piekrišanas”.

Savukārt Svētais Roberts pauž viedokli, ka „skatīties uz kādu un iet klubā padejot blakus” nebūt nav uzskatāms par seksuālu vardarbību. „Galu galā, tā ir klubu realitāte. Ja kāds to uzskata par vardarbību, tad varbūt ir jāiet dzert tēja, nevis uz klubu,” saka iepazīšanās treneris. Tāpat viņš uzskata, ka daudz ir atkarīgs no tā, kas tev pievērš uzmanību – varbūt tas ir „sapņu vīrietis”, un tad nebūs atbilde: „Atšujies!”

Sarunā festivālā „Lampa” piedalījās sociālo tīklu eksperte un naktsklubu VIP ballīšu organizētāja Sindija Bokāne, sociālās kustība #MeToo pētniece Paula Pērkone un iepazīšanās treneris vīriešiem Svētais Roberts. Savukārt ar uzskatāmiem piemēriem sarunu nodrošināja improvizācijas teātris „Džins”.

Kā iepriekš jau vēstīts, Latvijas Radio sarunu festivālā "Lampa" uz īpaša pirātu kuģa Cēsu pils parka dīķī 28. un 29. jūnijā piedāvā 11 drosmīgas sarunas.

Visām diskusijām no Latvijas Radio kuģa var sekot līdzi arī tiešraidēs sabiedrisko mediju portālā LSM.lv, Latvijas Radio "Facebook" kontos, kā arī lielākā daļa ir dzirdamas radio NABA ēterā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti