Panorāma

Gunārs Kūtris atsauc kandidatūru

Panorāma

LU rektora kandidātu debates

Pētīs privātskolotāju lomu

Pētīs privātskolotāju nozīmi skolēnu sekmēs

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

Satversme nosaka, ka Latvijā ir bezmaksas pamata un vidējā izglītība. Tomēr pētnieciskās žurnālistikas centrs “Re:Baltica” sācis apjomīgu pētījumu par izglītības sistēmu un kvalitāti Latvijā un aicina vecākus palīdzēt izpētīt bezmaksas izglītības patieso cenu.

Žurnālisti lūdz arī sabiedrības atbalstu un aicina kartē aizpildīt anketu, lai uzzinātu, kādi skolēni mācās pie privātskolotājiem un kāpēc viņi to dara.

 
Jau gūti pierādījumi, ka privātskolotājus ņem tieši tiem bērniem, kuri „mācās uz 8 un 9”. Taču centralizēto eksāmenu dēļ viņi cer nopelnīt brīvbiļeti uz budžeta grupu augstskolā.

Skolotājai Edītei Teterovskai stundas ir beigušās. Pirmdien vēl atelpa, bet otrdien sāksies intensīvs darbs ar tiem, kam priekšā eksāmens matemātikā. Viņa novērojusi, ka privātskolotājs tiek algots tieši sekmīgākajiem skolēniem.

„Tas sākās ar centralizētajiem eksāmeniem. Jau ir astoņas un deviņas balles, bet grib to vislabāko, lai tiktu budžeta grupās,” saka Teterovska.

Arī viņa ir skolēnu vecākiem ieteikusi meklēt privātskolotāju, taču novērojusi, ka bērni neizmanto arī tās iespējas, ko viņiem apmaksā valsts. „Nu, piemēram, man katru rītu no astoņiem līdz 8.30 ir konsultācijas par mājas darbiem. Jūs domājat – daudzi nāk un kaut ko jautā? Neko nedara mājās un tad stundās arī neko nesaprot,” novērojusi Teterovska.

To, kādiem mērķiem vecāki algo privātskolotāju, apjomīgā darbā mēģinās noskaidrot „Re:Baltica” pētnieki. Jau visu šo gadu viņi analizē mūsu  izglītības sistēmu. Šis pētījums būs daļa no tā. „Mēs gribam saprast, kuri ir problēmu priekšmeti,” norāda žurnāliste Inga Spriņģe.

Pētot privātskolotājus, samaksu un mācību priekšmetus, izrādījās, ka šī ir grūti pārskatāma joma. „Tā ir pelēkā zona, ko ir grūti pierādīt,” atzīst Izglītības kvalitātes valsts dienesta vadītāja Inita Juhņēviča.

Tieši viņas vadītajā iestādē skolotājiem, kas strādā privāti, ir jāreģistrējas un jāizņem sertifikāts. Visticamāk, daudzi pedagogi, kuri pasniedz privātstundas, nav legalizējuši savu darbību un nemaksā nodokļus. Katru gadu sertifikātam piesakās aptuveni 200 pedagogu. Visvairāk – tie, kas māca valodas, arī ķīniešu vai japāņu, dejas, ritmiku vai kāda mūzikas instrumenta spēli. Pierādīt to, ka skolēniem privātskolotāju algo zemā mācību līmeņa dēļ te neņemas. „Mēs pārskatījām pēdējo triju gadu sūdzības un tiešām nav nevienas, ka skolotājs slikti strādā un tāpēc jāalgo privātskolotājs. Jā, ir par metodēm, par emocionālo vardarbību, par attieksmi!” uzsver Juhņēviča.

Par privātskolotājiem šeit saņemta tikai viena sūdzība. Sūdzējās kaimiņš, kurš bija nemierā ar  troksni, ko radīja bērni un viņu mūzikas instrumentu spēle. Apsekojot dzīvokli atklājās arī tas, ka skolotājs nav izņēmis sertifikātu un nodokļus nemaksā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti