Nelegāli nodarbināto skaits Latvijā samazinās un ir aptuveni 40 000, liecina jauns pētījums. Tam gan nepiekrīt Valsts darba inspekcija, uzsverot, ka bez darba līguma strādā vismaz 200 tūkstoši personu. Turklāt pirmajā pusgadā to skaits audzis par 30% salīdzinot ar pagājušā gada attiecīgo laika posmu. Nelegālā nodarbinātība visizplatītākā ir individuālo pakalpojumu nozarēs - frizētavās, ķīmiskajās tīrītavās, apavu remontdarbnīcās, kam seko būvniecības nozare.
Nelegālā nodarbinātība ir viens no ēnu ekonomikas paveidiem, kā dēļ valstij gar degunu ik gadu aiziet vairāki desmiti miljoni latu. Tomēr Latvijas Universitātes profesors Mihaila Hazana veikts pētījums liecina, ka pēdējo gadu laikā nereģistrētās nodarbinātības apmērs Latvijā nemitīgi krities. Šiem aprēķiniem gan nepiekrīt Valsts Darba inspekcijas vadošais juriskonsults Vilnis Virza. Viņš uzsver, ka ekonomikas atveseļošanās nelegālo nodarbinātību tikai palielinājusi. Runājot par to, kā izskaust nodarbinātību bez darba līguma, Latvijas Darba devēju konfederācijas eksperts Pēteris Leiškalns norāda, ka tas valdības nodokļu politikas jautājums. Leiškalns uzskata, ka bīstamākais ir nevis melnais sektors, kas nemaksā nekādus nodokļus, bet gan pelēkais, kur cilvēki saņem minimālo algu un pārējo aploksnē.
Pēdējos gados pieaugusi cilvēku uzticība Valsts Darba inspekcijai un tiek saņemti daudz vairāk cilvēku zvani ar informāciju par nelegālo nodarbinātību. Šogad tas palīdzējis atklāt pusotru tūkstoti personu, kas strādājušas bez darba līguma - pārsvarā frizētavās, ķīmiskajās tīrītavās, apavu remontdarbnīcās, kam seko būvniecības nozare.