Pētījums: Pērn pieaudzis pārdozējušo narkotiku lietotāju skaits

Savas dzīves laikā narkotikas pārdozējuši 59,4% no Slimību profilakses un kontroles centra pagājušā gada pētījumā "Narkotiku lietošanas paradumi un tendences Latvijā" apzinātajiem narkotiku lietotājiem, kas ir par desmit procentpunktiem vairāk nekā 2016.gadā.

Pētījumā secināts, ka dzīves laikā vairāk pārdozējuši vīrieši nekā sievietes, arī pārdozēšana pēdējā gada laikā sieviešu vidū ir zemāka. Pēdējā gada laikā pārdozēja 12,2% narkotiku lietotāju, kas ir par vienu procentpunktu vairāk nekā gadu iepriekš.

Pēdējā gada pārdozēšanas izplatība ir augstāka jaunāka vecuma narkotiku lietotājiem, kaut arī, vecumam palielinoties, izplatība samazinās, visticamāk, stabilāku lietošanas paradumu dēļ gados vecāku lietotāju vidū.

Kā skaidro pētījuma autori, pēdējā gada pārdozēšanas izplatība ir augstāka latviešu vidū, atšķirībā no iepriekšējā gada pētījuma, kad tā bija augstāka nelatviešu vidū. Savukārt attiecībā uz dzīvesvietu secinājums saglabājoties iepriekšējais - pēdējā gada pārdozēšanas izplatība ir augstāka Rīgā dzīvojošu narkotiku lietotāju grupā.

Vienlaikus pētījumā narkotiku lietotājiem taujāts arī par palīdzību, kuru viņi saņēmuši pārdozēšanas laikā. Visbiežāk palīdzību snieguši draugi. Šādu atbildi izvēlējušies 51,2% respondentu ar pārdozēšanas pieredzi.

Ģimenes locekļi palīdzējuši tikai 4% gadījumu, bet mediķi palīdzību snieguši 36,6% pārdozējušo cilvēku.

Uz jautājumu par to, vai narkotiku lietotājs bijis klātesošs gadījumā, kad kāda cita persona pārdozējusi narkotikas, 73,4% atbildējuši apstiprinoši, kas ir nedaudz augstāks rādītājs nekā gadu iepriekš.

Pagājušā gada pētījuma posmā piedalījās 542 narkotiku lietotāji, tostarp 17 pētījumā tika iesaistīti no jauna. Papildus kvantitatīvajam pētījumam norisinājās arī divas daļēji strukturētas fokusa grupu diskusijas ar narkotiku lietotājiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt