Dienas ziņas

Jaunā Covid-19 pārvaldības kārtība

Dienas ziņas

Prāgas zooloģiskais dārzs svin 90 gadu jubileju

Covid laikā jauniešiem pasliktinājusies mentālā veselība

Pētījums par Latvijas jauniešu garīgo veselību pandēmijā saņem starptautisku godalgu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Tas, ka Covid-19 pandēmijas laiks nesis mums visiem lielus pārbaudījumus, nav nekāds jaunums. Arī par to, cik ļoti tas ietekmējis jauniešus, jau runāts. Tomēr, redzot reālos datus, cik daudz jauniešu šai laikā jūtas depresīvi, vientuļi un pat domājuši par pašnāvību, arī pieredzējuši pētnieki nespēj valdīt emocijas. Šī gada sākumā veikta Latvijas jauniešu aptauja par garīgās veselības izaicinājumiem Covid-19 laikā un tai sekojoša sabiedriska kampaņa saņēmusi 2. vietu prestižā starptautiskā konkursā. Kāpēc svarīgi runāt par jauniešu mentālo veselību, skaidroja pētījuma autores.

Es esmu ļoti racionāls cilvēks, uzsvēra pētniece Linda Ezera. Jau vairāk nekā 15 gadus viņa darbojas socioloģijas jomā. Taču pētījums, kurā šī gada sākumā aptaujāti gandrīz 500 jauniešu visā Latvijā, bijis viens no smagākajiem.

Pētījumu aģentūras "Forta Research" vadītāja un socioloģe Linda Ezera sacīja: "Daļa jauniešu atklāja, ka pēdējo divu nedēļu laikā ir domājuši par pašnāvību. Man dažkārt prasa, cik liels procents. Nav nozīmes procentam, pat ja tas ir tikai 1%, ja cilvēks atbild, ka domājis par pašnāvību, tad tas ir diezgan bēdīgi, traki visai Latvijas sabiedrībai."

Divas trešdaļas jauniešu anonīmās anketās atzina – pēdējo divu nedēļu laikā jutušies depresīvi, nomākti, vientuļi un pat pamesti. Un tie bija jaunieši gan no trūcīgām, gan ļoti pārtikušām ģimenēm.

"Kas man pašai kā pētniecei likās mazā uzvara no šīs kampaņas, – tā kampaņa lika mums aizdomāties par mums tuvumā esošiem jauniešiem, par viņiem padomāt, ar viņiem aprunāties, par viņiem rūpēties, ne tikai plaši Latvijā skatīties, ka jā, jauniešiem ir traka situācijā, bet kas notiek mums tuvumā," viņa teica.

Lai skatītu šo resursu, mums ir nepieciešama jūsu piekrišana sīkdatnēm.

Savukārt brīvprātīgās kustības "MOT" trenere Rita Mihaloviča pauda: "Tas vienkāršākais veids jau arī ir kaut vai tā elementārā lieta, piemēram, vakarā mājās visai ģimenei sasēsties kopā un pastāstīt, kas ir bijis labākais tavā dienā. Tas it kā ir tik viegli izdarāms, liekas, kas tad tas ir, bet tas īstenībā ir grūti, ja to dara katru dienu bez izņēmuma un ja mēs tiešām ieklausāmies, ko tas jaunietis saka."

Pētījuma iniciators bija sabiedriskā kustība MOT, kas vairākās pasaules valstīs strādā tieši ar jauniešiem, lai viņus iedrošinātu un mācītu tikt galā ar izaicinošām ikdienas situācijām. Tādā ziņā Covid-19 pandēmijas laiks iepriekšējā mācību gadā bijis īpaši smags.

Mihaloviča norādīja: "Jaunieši ir nomāktāki, viņiem gribas parunāties, gribas pastāstīt, bet bieži vien nav, kam, vai viņiem pat brīžiem nav skaidrs, viņi nespēj noformulēt, kā viņi jūtas, tāpēc arī MOT nodarbības bija ļoti svētīgas arī tiešsaistes vidē, jo mēs vienkārši pajautājām: "Kā tu jūties šodien?" Tas ir tik vienkāršs jautājums, bet tik ļoti svarīgs."

MOT kustība šobrīd strādā 53 skolās visā Latvijā, un tajā iesaistīti vairāk nekā 10 tūkstoši jauniešu. Savukārt pētījuma iegūtā balva – sudraba godalga konkursā “Esomar Research Efectiveness award” jeb Pētniecības efektivitātes balva – ir augsts starptautisks novērtējums, kas uzsver tieši reālo cilvēcisko pienesumu šim pētījumam – ne tikai novērot, ka jaunieši jūtas slikti, bet arī piedāvāt risinājumus pašsajūtas uzlabošanai. Latvijā veikts pētījums tik augstu novērtēts pirmoreiz.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti